Hindi

Hindi (Meleagris gallopavo); Alm. Truthan, Fr. Dindon sauvage (m), İng. Turkey. Familyası: Sülüngiller (Phasianidae). Yaşadığı yerler: Evcil ve yabani olarak Eski ve Yeni dünya kıtalarında. Özellikleri: Başı ve boynu çıplak, koyu kahverenkli tüyleri maden parıltılıdır. Erkekler tavus gibi kabarır. Evcillerin ana yurdu Meksika'dır. Çeşitleri: Kuzey Amerika hindisi (M. gallapavo) ve benekli hindi (M.ocellata) olmak üzere iki türü vardır. Tavuksular (Gal...

HINDI (almanca) türkçe anlamı
1. hindu dili
HINDI (fransızca) türkçe anlamı
2. (erkek) dindon [le]
3. (di
HINDI (inglizce) türkçe anlamı
4. i. Hintçe
5. Hindu dili
HINDI (türkçe) anlamı
6. Tavukgillerden
7. XV. yüzyılda evcilleştirilerek Amerika'dan bütün dünyaya yayılan kümes hayvanlarının en büyüğü (Meleagris gallopavo). Aptal
8. şaşkın
9. 2. anlamı (i). Hindu dili.,Hintçe.
10. 3. anlamı hindu dili.
11. 4. i. hindi
12. zool. Meleagris gallopavo
13. ABD
14. (argo) başarısız piyes. turkey buzzard hindi akbabası. turkey cock erkek hindi
15. baba hindi. turkey hen dişi hindi. turkey trot bir çeşit caz dansı. talk turkey dobra dobra konuşmak
16. yüzüne karşı söylem.
HINDI (türkçe) anlamı
17. tavukgillerden
18. xv. yüzyılda evcilleştirilerek amerika'dan bütün dünyaya yayılan kümes hayvanlarının en büyüğü
19. culuk
20. (meleagris gallopavo).
21. hlk. aptal
22. şaşkın
1. n. official language of northern India
2. adj. of or pertaining to Hinduism
3. of the official language of India
4. n. Hindi
official language of northern India,
HINDI (türkçe) ingilizcesi
5. [Hindi]n. official language of northern India
6. adj. of or pertaining to Hinduism
7. of the official language of India
8. n. Hindi
official language of northern India,
Hindi (almanca) ingilizcesi
n. official language of northern India,
Hindi (fransızca) ingilizcesi
9. (m) n. Hindi
10. official language of northern India,

Hindi İngilizce anlamı ve tanımı

Hindi anlamları
    (noun) The name given by Europeans to that form of the Hindustani language which is chiefly spoken by native Hindoos. In employs the Devanagari character
11. in which Sanskrit is written.
Hindi tanım:
Kelime: Hin·di
12. Söyleniş: 'hin-()dE
13. İşlev: noun
14. Kökeni: Hindi hindI
15. from Hind India
16. from Persian
17. 1 : a literary and official language of northern India
18. 2 : a complex of Indo-Aryan languages and dialects of northern India for which Hindi is the usual literary language
19. - Hindi adjective
20.
Hindi ile eşanlamlı (synonym) kelimeler
Hindoo
21. Hindu
22.
HINDI (türkçe) fransızcası
1. (erkek) dindon [le]
2. (di
HINDI (türkçe) almancası
1. der Truthahn
2. die Pute
Hindi (fransızca) italyancası
1. (langue) hindi {invariable}
Hindi (fransızca) ispanyolcası
1. (langue) hindú (m)
Hindi (fransızca) portekizcesi
1. (langue) hindi (m)
Hindi (fransızca) flemenkcesi
1. (langue) Hindi (n)

Hindi hakkında bilgiler

Hindi (Meleagris gallopavo); Alm. Truthan, Fr. Dindon sauvage (m), İng. Turkey. Familyası: Sülüngiller (Phasianidae). Yaşadığı yerler: Evcil ve yabani olarak Eski ve Yeni dünya kıtalarında. Özellikleri: Başı ve boynu çıplak, koyu kahverenkli tüyleri maden parıltılıdır. Erkekler tavus gibi kabarır. Evcillerin ana yurdu Meksika'dır. Çeşitleri: Kuzey Amerika hindisi (M. gallapavo) ve benekli hindi (M.ocellata) olmak üzere iki türü vardır.

Tavuksular (Galliformes) takımının sülüngiller (Phasianidae) familyasından maden parıltılı tüylere sahip, irice bir kuş.

Kuzey Amerika hindisi (Meleagris gallopavo) ormanlarda yaşar. Bütün evcillerin atasıdır. Kristof Kolomb'dan çok önce Güney Meksika'da yaşamış olan Aztekler tarafından ehlileştirilmiştir. On altıncı yüzyılda İspanyollarca Amerika'dan getirilip, Osmanlı memleketlerinde yetiştirilmiş ve buradan da bütün Avrupa'ya dağılmıştır. Ağaçların yüksek dallarında tünerler. Dişiler, yerde ayaklarıyla eştikleri çukurlarda yumurtlarlar. Kök, tane, ot, meyve, böcek ve amfibilerle (kurbağa ve sömenderler) beslenirler. Ürkütüldüklerinde saatte 90 kilometrelik bir hızla 1, 5 km mesafeye uçabilirler.

İkinci tür benekli hindi (Agriocharis ocellata veya Meleagris ocellata)dir. Yalnız Meksika, Guatemala, Yukatan ve Honduras'taki ormanlarda yabani olarak yaşar. En büyüğü 9 kilogramdır. Baş ve boyunları gök mavisidir. Vücut tüyleri yeşilimsi gridir. Kuyruk tüyleri beyaz olup, üzerlerinde madeni parıltılı yeşil, kırmızı ve siyah benekli olarak bir renk desenine sahiptir. Başları ve boyunları çıplaktır. Baş ve boynun bir kısmı kırmızı veya mavidir. Gerdanında sarkık çıplak kırmızı etler bulunur. Alnındaki etli ibik, kanla dolarak kabarır. Bu özellikler erkeklerde daha çok gelişmiştir. Vücut tüyleri kahverengimsi olup, bronz ve yeşilimsi bir renk ile parıldar. Kuyruk 18 teleklidir. Erkek kızdığı veya dişisine kur yaptığı zaman, tavus kuşu gibi kabarır. Kuyruğu yelpaze gibi açılır, kanat uçları yere değer.

Hindi, çiftliklerde bol miktarda beslenir. adeta sürüyle güdülür. Damızlık hindi sürülerinde bir erkeğe 15-18 dişi hindi isabet eder. Dişiler halim selim olmasına rağmen, erkekler gürültücü ve kavgacıdır. Eti gayet lezzetli ve makbuldür. Besili bir erkek hindi 25 kg ağırlığa ulaşabilir. Evcil hindiler renklerine göre siyah, beyaz, sarı, tunç gibi cinslere ayrılır.

Şubat ayından itibaren yumurtlamaya başlar. İyi bir dişi yılda 30-50 adet yumurta yumurtlar. Kirli beyaz renkli yumurtalar, kahverengimsi beneklidir. Herbiri 70-80 gr ağırlıktadır. 28 günlük bir kuluçka dönemi sonunda yavrular çıkar. Bir hindi altına 15-20 yumurta konabilir. Hindi palazlarının (yavrular) bakımı ilk haftalarda dikkat ister. Yavrulara verilen düzensiz hazırlanmış yemler, peklik yaparak çoğunun telef olmasına sebeb olur. Soğuklara karşı da dirençsizdirler. Yağmur altında ıslananların çoğu ölür. Üç aylık olunca sakal ve ibikleri çıkmaya başlar ve birdenbire iklim şartlarına karşı mukavemet kazanırlar. 26 haftalık hindi palazları, satışa çıkarılır. 8- 9 aylık olunca yumurtlamaya başlarlar.

Hindiler genellikle kırmızı renge hasımdırlar. Kırmızı renk gördüklerinde fena halde hiddetlenirler. Erkekleri kabarıp "Glu, glu!" diye ses çıkarırlar, gürültücü ve kavgacıdırlar.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Sebk-i Hindi

Edebiyatta (özellike divan edebiyatında) Hint tarzı, Hint biçemi demektir. Türk edebiyatında bir edebi akım olarak ortaya çıkmıştır. Hindistan`da, Babürlü Hint-Türk hükümdarlarının saraylarında Farsça yazan ozanlarca geliştirilmiştir.Edebiyatımızda XVII.yüzyıldan ...

Hindi (kuş)

Hindiler (Meleagridinae), tavuksular takımına ait olan sülüngiller familyası içerisinde bir alt familya oluştururlar. Amerika'ya ilk göç edenler tarafından keşfedilmiş ve 17. yüzyıl'ın başlarında Avrupa'ya getirilmiştir.

Hindi Akbaba

Hindi akbabası (Cathartes aura), Yeni Dünya akbabaları familyasının Amerika'da en yaygın türüdür.

Hindi Akbabası

Hindi akbabası (Cathartes aura), Yeni Dünya akbabaları familyasının Amerika'da en yaygın türüdür.

Hindi Dustin

Hindi Dustin, İrlandalı bir kukla ve televizyon yıldızı.

Hindi Eti

Hindi eti özellikle yılbaşı kutlamalarında tercih edilen kolesterol ve yağ oranı düşük bir beyaz ettir. Hindi ilk defa 16. yüzyıl başlarında İspanyollar tarafından Avrupa'ya getirildi.

Hindi Zahra

Hindi Zahra, (d. Zahra Hindi 1979 Kuribga, Fas), Fas asıllı Fransız caz sanatçısıdır. 1993 yılından beri Fransa'da yaşamaktadır. 2010 yılında ilk albümü ''Handmade''i çıkarmıştır.