Hindiçin

Çinhindi ya da Hindiçin, Güneydoğu Asya'da, kabaca Hindistan'ın doğusu ve Çin'in güneyinde kalan bölge.Hindiçin yarımadasının konumu: Koyu yeşil bölge asıl hindiçin açık yeşil bölge genellikle yarımadaya dahil edilir. Kırmızı bölge ise bazen dahil edilir.
Hindiçin yarımadasının konumu: Koyu yeşil bölge asıl hindiçin açık yeşil bölge genellikle yarımadaya dahil edilir. Kırmızı bölge ise bazen dahil edilir.
Çinhindi ya da Hindiçin, Güneydoğu Asya`da, kabaca Hindistan`ın doğusu ve Çin`in güneyinde kalan bölge. Çinhindi, eskiden (1950`ye kadar) Fransız Çinhindi.Önce Fransız sömürge imparatorluğu, ardından Fransız Birliği çerçevesinde Fransa`ya bağlı olan bugünkü Vietnam,Laos ve Kamboçya`nın oluşturduğu bölge.Çinhindi sözcüğü, bölge kültüründe Hint ve Çin etkilerinin birbirine karışmış olduğunu gösterir.

Hindiçin bölgesi, Burma, Tayland, yarımada Malezya`sı, Laos, Kamboçya ve Vietnam`ı kapsar. Bu kavram daha çok tarihte Fransız sömürgesi olan Laos, Kamboçya ve Vietnam`ı tanımlamak için kullanılır.Oxford Dictionary of English, Oxford University Press, 2003, "Indo-China" maddesi

Hindiçin kavramı, Hindistan ve Çin etkisinde veya kontrolünde olan bölgeleri tanımlamak için ya da Hindistan-Çin ilişkilerini tanımlamak için kullanılmaz, sadece coğrafi bir bölgeyi tanımlar. Çin-Hindistan ilişkilerinden bahsederken kullanılan kavram ``Sino-Hint``´dir.

Ayrıca bakınızKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hindiçin
Hindiçin