Hindiçin

Çinhindi ya da Hindiçin, Güneydoğu Asya'da, kabaca Hindistan'ın doğusu ve Çin'in güneyinde kalan bölge.

Hindiçin hakkında detaylı bilgiHindiçin yarımadasının konumu: Koyu yeşil bölge asıl hindiçin açık yeşil bölge genellikle yarımadaya dahil edilir. Kırmızı bölge ise bazen dahil edilir.
Hindiçin yarımadasının konumu: Koyu yeşil bölge asıl hindiçin açık yeşil bölge genellikle yarımadaya dahil edilir. Kırmızı bölge ise bazen dahil edilir.
Çinhindi ya da Hindiçin, Güneydoğu Asya`da, kabaca Hindistan`ın doğusu ve Çin`in güneyinde kalan bölge. Çinhindi, eskiden (1950`ye kadar) Fransız Çinhindi.Önce Fransız sömürge imparatorluğu, ardından Fransız Birliği çerçevesinde Fransa`ya bağlı olan bugünkü Vietnam, Laos ve Kamboçya`nın oluşturduğu bölge.Çinhindi sözcüğü, bölge kültüründe Hint ve Çin etkilerinin birbirine karışmış olduğunu gösterir.

Hindiçin bölgesi, Burma, Tayland, yarımada Malezya`sı, Laos, Kamboçya ve Vietnam`ı kapsar. Bu kavram daha çok tarihte Fransız sömürgesi olan Laos, Kamboçya ve Vietnam`ı tanımlamak için kullanılır.Oxford Dictionary of English, Oxford University Press, 2003, "Indo-China" maddesi

Hindiçin kavramı, Hindistan ve Çin etkisinde veya kontrolünde olan bölgeleri tanımlamak için ya da Hindistan-Çin ilişkilerini tanımlamak için kullanılmaz, sadece coğrafi bir bölgeyi tanımlar. Çin-Hindistan ilişkilerinden bahsederken kullanılan kavram ``Sino-Hint``´dir.

Ayrıca bakınızBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Hindiçin maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Himaye

Himaye veya protektora (Fransızca: ''Protectorat''), uluslararası ilişkilerde, bir sözleşme ya da tek taraflı bir karar uyarınca, (güçlü) bir devletin (zayıf) ötekini koruma ve denetimi altına aldığı hukuksal rejim. Bu koruma ve denetimin derecesi bazı farklılıklar gösterir. ...

Kamboçya

Kamboçya, Güneydoğu Asya'da, Çin Hindi Yarımadasının güneybatı kısmında yer alan bir devlet. Güney kıyısında Siyam Körfezi, kuzeyinde ve doğusunda Vietnam, batısında Tayland bulunur.

Panthera

Panthera, kedigiller (Felidae) familyası içinde sınıflanan bir cinstir. Çok iyi bilinen ve soyunu sürdürmekte olan aslan, kaplan, pars ve jaguarı içeren Panthera, bünyesindeki bu dört türle, büyük kedilerin yaklaşık yarısını kapsar.

Tayland

Tayland Krallığı Güneydoğu Asya’da, 5° 32’ -20° 28’ kuzey enlemleri ve 97° 21’-105° 38’ Doğu boylamları arasında yer alan, kuzeyden Burma ve Laos, doğudan Laos, Kamboçya ve Siyam Körfezi, güneyden Malezya ve batıdan Burma ve Andaman Deniziyle çevrili, eski adı Siyam ...

Kızıl Ordu

Kızıl Ordu, S.S.C.B.'nin ordusudur. Adının ''Kızıl'' olması, komünist rejimi korumasından dolayıdır. II. Dünya Savaşı'nda içine bütün halkı alarak ülkeyi Alman işgalinden kurtarmış ve ülkenin toparlanmasına yardım etmiştir. S.S.C.B.'nin 1991'deki yıkılışına kadar ...

Modern Emperyalizm

Modern emperyalizm Alm. Imperialusmus, Fr. Impérialisme, İng. Imperialism. Bir devletin, kendi sınırları dışında yaşayan başka halklar üzerinde onların rızası olmaksızın denetim kurmayı gaye edinen politikası. Kelime olarak yeni olmasına karşılık, uygulaması oldukça eskidir. ...

M3 Yarı Paletli Araç

M3 Yarı Paletli Personel Taşıyıcı Amerikan Ordusu tarafından II.

Çinhindi

Çinhindi, eskiden (1950`ye kadar) Fransız Çinhindi.Önce Fransız sömürge imparatorluğu, ardından Fransız Birliği çerçevesinde Fransa`ya bağlı olan bugünkü Vietnam,Laos ve Kamboçya`nın oluşturduğu bölge.Çinhindi sözcüğü, bölge kültüründe Hint ve Çin etkilerinin ...

Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri Orduları Listesi

Japon İmparatorluk Kara Kuvvetlerinin genel ordular (総軍 / Sō Gun), bölge orduları (方面軍 / Hōmen Gun) ve ordular (軍 / Gun)ı listesi.== Genel Ordular ==* Çin Garnizon Ordusu 支那駐屯軍 (Shina Chūton Gun, 31 Mayis 1901 - 31 Ağustos 1937) Kuzey Çin -> 1.

Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen (20 Haziran 1928, La Trinité-sur-Mer, Bretanya, Fransa), Fransız aşırı-sağ siyasetçi, aynı zamanda Ulusal Cephe'nin (''Front National'') kurucusu.

Vietnam Komünist Partisi

Vietnam Komünist Partisi (Đảng Cộng sản Việt Nam) Vietnam'da iktidarda olan ve ülkede yasal tek parti olan siyasi partidir. Marksizm-Leninizmi benimser. Çoğunluk basında ve halk arasında ''Đảng '' (parti) veya ''Đảng ta'' (partimiz) olarak anılır.