Hindistan Dilleri

Hindistan Dilleri, Hindistanda konuşulan dillerdir ve toplam 400ü gecen dil ve lehçelerden oluşur. Bunlardan Hintçe ve İngilizce ana dil olarak tüm resmi belgelerde kullanılması şartır.

Hindistan Dilleri hakkında detaylı bilgi

Hindistan Dilleri, Hindistanda konuşulan dillerdir ve toplam 400ü gecen dil ve lehçelerden oluşur. Bunlardan Hintçe ve İngilizce ana dil olarak tüm resmi belgelerde kullanılması şartır.

Resmi diller

 1. Hintçe
 2. İngilizce

Tanınmış resmi diller

 1. Asamiya
 2. Bengali
 3. Bodo
 4. Dogri
 5. Gujarati
 6. Kannada
 7. Kashmiri
 8. Konkani
 9. Maithili
 10. Malayalam
 11. Meitei
 12. Marathi
 13. Nepali
 14. Oriya
 15. Punjabi
 16. Sanskrit
 17. Santali
 18. Sindhi
 19. Tamil
 20. Telugu
 21. Urduca

  Diğer dillerden bazıları

 22. Awadhi
 23. Bagri
 24. Bhili
 25. Bhojpuri
 26. Bundeli
 27. Chhattisgarhi
 28. Garhwali
 29. Gondi
 30. Haryanvi
 31. Ho
 32. Kanauji
 33. Khasi
 34. Kodava
 35. Kumauni
 36. Kurukhi
 37. Kutchi
 38. Lahnda
 39. Magahi
 40. Malvi
 41. Marwari
 42. Mewari
 43. Mewati
 44. Mizo
 45. Mundari
 46. Nimadi
 47. Rajbanshi
 48. Sadri
 49. Shekhawati
 50. Siraiki
 51. Sylheti
 52. Tulu
 53. Waddar

  Kaynaklar

  * Vikipedi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hint Dilleri

Hindistan Dilleri, Hindistan`da konuşulan dillerdir ve toplam 400ü gecen dil ve lehçelerden oluşur.

Hindistan'daki Diller

Hindistan dilleri, Hindistan'da konuşulan dillerdir ve toplam 400ü gecen dil ve lehçelerden oluşur. Bunlardan Hintçe ve İngilizce ana dil olarak tüm resmî belgelerde kullanılması şartır.

Hindistan

Hindistan, ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti (Hintçe: Bhārat Gaṇarājya; İngilizce: Republic of India), Güney Asya'da bulunan bir ülkedir. Yüzölçümü açısından dünyada en büyük yedinci ülkesidir. Nüfusu en kalabalık ikinci ülkedir, ve dünyanın en büyük ...

Cermen Dilleri

Cermen dilleri, Hint-Avrupa dil ailesinin bir alt birimi. Batı Avrupa bölgesindeki birçok ülkede konuşulan dilleri kapsar. Anadil olarak bu gruptan bir dili konuşanların sayısı yaklaşık 550 milyondur.

Dravid Dilleri

Dravid dil ailesi, yoğunlukla Güney Hindistan'da veya Sri Lanka'da konuşulan 73 dili içerir. Pakistan'daki, Nepal'deki Bangladeş'teki bölgelerde, bunlardan daha az olarak da Afganistan ve İran'da konuşulur.

Hindistan Sineması

Hint sineması diye Hindistan yarımadasında üretilen sinema filmleri adlandırılır. Amerikan film üretiminin yanı sıra Hint Sineması sayısal olarak dünyada söz sahibi. günde 3 film çekerek 1980li yillarında Amerikan Sinemasını dahi geçmişti.

Hint-Aryan Dilleri

Hint-Aryan dilleri Hint-Avrupa dil ailesi'nin Hint-İran kolunun bir alt ailesini oluşturur. Bugün konuşulan 100'den fazla Hint-Aryan dil ağırlıklı olarak Kuzey ve Orta Hindistan, Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Nepal , Sri Lanka ve Maldivler olarak yaklaşık bir milyar konuşmacıya ...

İran

İran (Farsça: ایران ), resmî adı İran İslam Cumhuriyeti (Farsça: جمهوری اسلامی ایران ) / Jomhuri-ye Eslāmi-ye Irān, Güneybatı Asya'da ülke. Güneyde Fars Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir.

Varan

Varan Familyası: Varangiller (Varanidae). Yaşadığı yerler: Afrika, Güney Asya ve Avustralya ormanlarında, su kenarlarında ve çöllük bölgelerde. Özellikleri: Uzun ve çataldilli, büyük kertenkeleler. Hepsi etçil olup, kuyrukları uzun, bacakları güçlüdür. 2-3 metre boyunda ...

Bahreyn

Bahreyn yada resmi adıyla Bahreyn Krallığı, Asya'da, Basra Körfezi'nde yer alan bir ada ülkesidir. Bahreyn'in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alır. "Bahreyn" Arapça bir kelime olup "iki denizin arasında" demektir. Kuzeybatıdan, Kral Fahd Geçidi ile Suudi ...

Türkçe

Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.

Yunanca

Yunan dili. 3000 yıllık bir geçmişi olan Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. Antik Yunanca Klasik Yunan uygarlığının dili olarak kullanılmıştır. Modern Yunanca Antik Yunancadan oldukça farklı olmakla beraber köken olarak ona dayanır. Yunanca, Yunan alfabesi kullanılarak ...

Farsça

Kökü itibarıyla dünyanın en eski dilleri arasında yer alan Farsça, milattan yediyüz yıl öncesine ait açık tarihi ve bin yıllık yazılı eserleriyle İran’ın köklü ve sağlam kültürünü komşu ülkelere kadar tanıtmıştır.

Fransızca

Fransızca Hint-Avrupa dillerinden, Fransa ve Fransız uygarlığının etkilediği toplumlar tarafından kullanılan dil.