Hipnoz Psikolojiye göre, telkine yatkınlık gösteren bir tür yapay uyku veya uyku-uyanıklık arası haldir. Terimi ilk kullanan, Grek mitolojisindeki uyku ilahının adından (Hupnos)esinlenen İskoç hekim S.James Braid'dir (1795-1860). Hipnoz, ruh ve beden ilişkisinin (sonuçta perispri ve beden ilişkisinin) gevşemesi sonucunda oluşan bir degajman halidir.

HIPNOZ (türkçe) anlamı
1. Sözle
bakışla telkinle sağlanan bir çeşit uyku durumu.
HIPNOZ (türkçe) anlamı
2. sözle
3. bakışla telkinle sağlanan trans denen uyku durumu
4. ipnoz
HIPNOZ (türkçe) ingilizcesi
1. n. hypnosis,
HIPNOZ (türkçe) fransızcası
1. hypnose [la]
HIPNOZ (türkçe) almancası
1. n. Hypnose

Hipnoz hakkında detaylı bilgi

Hipnoz Psikolojiye göre, telkine yatkınlık gösteren bir tür yapay uyku veya uyku-uyanıklık arası halidir. Terimi ilk kullanan, Grek mitolojisindeki uyku ilahının adından (Hupnos)esinlenen İskoç hekim S. James Braid'dir (1795-1860). Hipnoz, ruh ve beden ilişkisinin gevşemesi sonucunda oluşan bir degajman halidir. Bir terapi aracı olarak hipnozu ilk kullanan Mesmer'den sonra Freud da, serbest çağrışımla psikanaliz tekniğini geliştirmeden önce histerik hastaların tedavisinde hipnozu kullandı.

Hipnoz yan bilinçli bir telkine yatkınlık durumu olarak tanımlanabilir ve hipnoz tekniği hastada doğuştan mevcut telkine yatkınlığı arttırmakladır. Hekim, hastayı hipnozla ilgili söylenti ve teatral gösterilerin yarattığı yersiz korkulardan kurtarmak için, ona hipnoz fikrini açıklamalıdır. Hipnoz uygulanırken hasta, kendisine nasıl uygun gelirse, ya bir kollukta oturur, ya da bir divana uzanır. Ancak, gevşemiş durumda olması şarttır. Kullanılan telkinler, hastanın işbirliğinin büyük önem taşıdığı yöntemlerden (örneğin, dikkatini parmaklarında yoğunlaştırması ve sürekli telkinle parmaklarının, elinin ve son olarak kolunun bütünüyle havaya yükseltilmesi), hekim'in kendi kişiliğinin gücüyle hastadaki telkine yatkınlığı harekete geçirdiği yöntemlere kadar, değişkendir. Bütün vakalarda, hastanın gittikçe daha çok gevşediği ve bir uyku haline geçtiği ve yatkın süjelerin birkaç seanstan sonra bir hipnotik uyku durumuna geçtikleri ileri sürülmektedir. Bu hipnotik durumun en önemli karakteristiklerinden biri hipnoz sonrası telkine yatkınlık tır.

Hipnozun başlıca üç kullanım alanı vardır:

1. Gevşekliği arttırmak; örneğin, davranış terapisi için.

2. Daha güçlü telkinde bulunmak; örneğin, daha formel psikoterapiden önce erken safhadaki histerik semptomları gidermek için. Nükseden siğil yakalarında parmak derilerini koparma gibi basit alışkanlıklar bu yoldan tedavi edilebilir.

3. Daha önce bastırılmış anıları ortaya çıkarmak; özellikle akut bir stress'den sonraki histerik amnezi durumlarında.

Çok kolayca hipnotize edilen kişiler vardır, ama bu kişileri önceden saptamak her zaman kolay değildir ve başarısız bir hipnotizma çabası hastanın güvenini zayıflatır. Ayrıca, birçok hekimin mizacı hipnoterapi için uygun değildir ve hastaların bazılarında temeldeki etken yeterince çözümlenemediği takdirde, hipnoz bağımlılığı gelişebilir. Bu nedenlerle, metoheksiton sodyum ya da tiopenton gibi ilaçlar genellikle tercih edilmektedir, çünkü bunlar gevşeme sağlamaları, telkin yatkınlığını yükseltmeleri ve bastırılmış materyeli ortaya çıkarmaları bakımından daha çabuk ve daha emindir.

Hipnoz ile ilgili terimlerBiyoterapi

Ekminezi

Hipnotizma

Hipnotizör

Katalepsi

Kendi kendine telkin

Letarji

Manyetik akışkan

Manyetik pas

Manyetizma (Hayvansal manyetizma)

Oto-hipnoz (Kendi kendine hipnoz)

Posthipnotik anahtar

Posthipnotik telkin

Psikolojik ayrışma

Sinirsel akışkan

Sofroloji (sophrologie)

Somnambülizm

Stigmat

Süje

Şuurüstü (superconscience)

Telkin

Telkinbilim (suggestology, suggestologie)

Trans

Uzaktan hipnotizma

Yaşamsal akışkan

İlgili başlıklar

Şarkı Sözleri

Hande Yener tarafından hipnoz albümünde söylenen hipnoz adlı şarkının sözleri.

aşkın kollarında zamanı unutmuşum
hayalmiş her şey
bu olmayan bir oyunmuş
aklın yollarında gidip gelmişim
kolaymış her şey
bu olmayan bi oyunmuş

iyi değil miyim neyim
adeta aşka hipnozum
sırlarımı sorma
beni konuşturma

kalan yine ben miyim
kendime dış vurmuşum
gerisini sorma beni karıştırma

kim ne derse yalan
zamanı değilse duman
kaderim nerde bilen var mı

dayanamam yalan
dayanırım inan
eceli nerde bilen var mı
kim ne derse yalan (yalan)

dayanamam yalan

aşkın kollarında dengemi bulmuşum
değermiş herşey
bir tipsizden kurtulmuşum
aşkın yollarında kayıp olmuşum
tutkuymuş herşey
bu bitmeyen bir duyguymuş

iyi değil miyim neyim
adeta aşka hipnozum
sılarımı sorma
beni konuşturma

kalan yine ben miyim
kendime dış vurmuşum
gerisini sorma beni karıştırma

kim ne derse yalan
zamanı değilse duman
kaderim nerde bilen var mı

dayanamam yalan
dayanırım inan
eceli nerde bilen var mı
(bilen var mı)

kim ne derse yalan (yalan)
(bilen var mı)
dayanamam yalan
bilen var mı

hipnozum..
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kollektif Hipnoz

Kollektif hipnoz, hipnotizör`ün birden fazla sujeyi uygun şartlarda ayni anda hipnotik uykuya sokmasıdır. Genel kanının aksine; kendilerinin istemeleri halinde, zeki, genç ve dikkatini bir noktada toplama özelliğine sahip kişilerin hipnotize edilmeleri daha kolaydır.

Hipnoz (albüm)

Hipnoz, Türk şarkıcı Hande Yener'in altıncı stüdyo albümü. 27 Mayıs 2008'de Erol Köse Production etiketiyle yayımlandı.

Hipnoz (anlam Ayrımı)

Hipnoz ile ilgili maddeler:

Hipnoz (şarkı)

"Hipnoz", Hande Yener'in altıncı stüdyo albümü Hipnoz'dan (2008) bir şarkı. Yener tarafından yazılmış, Erol Temizel tarafından bestelenmiş ve düzenlenmiştir.

Kolektif Hipnoz

Kollektif hipnoz, hipnotizör'ün birden fazla sujeyi uygun şartlarda aynı anda hipnotik uykuya sokmasıdır. Genel kanının aksine; kendilerinin istemeleri halinde, zeki, genç ve dikkatini bir noktada toplama özelliğine sahip kişilerin hipnotize edilmeleri daha kolaydır.

Trance

Trance müzik 1990'lı yıllarda oluşmuş bir müzik türüdür. Şarkılar 128 - 150 bpm arasında değişen sesler ve synthesizer gibi aletler kullanılarak yapılır.

Trans

Trans, parapsikoloji sözlüklerinde “iradi hareketlerin yokluğuyla ve düşüncenin otomatizma durumuna geçmesiyle nitelenen psikolojik ayrışma hali” veya “paranormal bir fenomenin belirdiği, değişik derinlik derecelerindeki bilinçsizlik hali” olarak tanımlanır.

Vecd

Vecd, vecit ya da ekstaz, kimi sözlüklerde « ruhun dünyevi realitelerden kurtulduğu kendinden geçme ve coşkunluk hali » olarak tanımlanmakta olup, kişinin bilinci ve hafızası yerinde olmakla birlikte kendisine (dünyevi-fiziksel varlığına, duyumlara) ilişkin hiçbir ...

Psikoterapi

Tedâviye yönelik hasta-hekim ilişkisine genel olarak verilen ad. Bütün dünyâda çok çeşitli psikoterapi kullanılmaktadır. Bunlar arasında psikanaliz, analitik psikoterapi, davranış tedâvisi, gestalt terapi, varoluşçu terapi, âile terapileri, psikodrama, grup terapileri ...

Seans

Seans spiritüalist, metapsişik ve parapsikolojik terminolojilerde kullanılan bir terim olup, bir süjenin ya da medyumun bulunduğu, araştırma, inceleme, gözlem ve bilgi alma amacıyla, bilimsel yöntemlerle yapılan deney olarak tanımlanır. Terim, fiziksel medyumluk deneylerinin yanı ...

Histeri

Histeri çeşitli organ hastalıklarını taklid eden, mental (zihni) bozukluklarla kendini gösteren ve çok şekilleri olan bir ruh hastalığı. Yunanca “histeron” (rahim) kelimesinden kaynaklanan bu rahatsızlığın sebebini Hippokrates ve çağdaşları rahmin vücutta yer ...

Akupunktur

Alm. Aktinium, Fr. Actinium, İng. Actinium. Periyodik tabloda 3B grubu. 7. peryodda yer alan 89 atom numaralı radyoaktif element. 1899 yılında pechblend adlı Uranyum filizlerinden uranyum ve radyumun ayrılması sırasında ele geçmiştir. İlk defa A. L. Debierne ile birlikte Pierre ve ...