hipokrat yemini

Hipokrat Yemini (ya da Hipokrat Andı), hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının mesleklerini onurla uygulayacaklarına dair tarih boyunca ettikleri yemindir.

HIPOKRAT YEMINI (türkçe) ingilizcesi
1. n. Hippocratic oath,

Hipokrat Yemini hakkında detaylı bilgi

Hipokrat Yemini (Hipokrat Andı da denir), hekimlerin mesleğe başlarken ettikleri yemin.

Adı, eski Yunan bilgini Hippokrates`in adından kaynaklanan Hipokrat yemini, ülkeden ülkeye, az da olsa değişiklikler gösterir.

}

Hipokratova zakletva Jurament Hipocrí tic Hippokratova pÅ™í­saha Lí¦gelí¸ftet Eid des Hippokrates Hippocratic Oath Juramento Hipocrático Hippokratese vanne Zin Hipokratikoa Hippokrateen vala Serment d`Hippocrate שבועת הרופאים Sumpah Hippokrates Giuramento di Ippocrate ヒポクラテスの誓い Eed van Hippocrates Den hippokratiske ed PrzysiÄ™ga Hipokratesa Juramento de Hipócrates Jurămantul lui Hippocrate Клятва Гиппократа Hippokratova prí­saha Betimi i Hipokratit Хипократова заклетва Hippokrates ed Lời thề Hippocrates 希波克拉底誓詞

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki hipokrat yemini maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hipokrat Andı

Hipokrat Yemini (ya da Hipokrat Andı), hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının mesleklerini onurla uygulayacaklarına dair tarih boyunca ettikleri yemindir.

ötanazi

Ötanazi, bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak.

Avukat

AVUKAT Alm. Rechtsanwalt (m), Fr. Avocat, İng. Lawyer, Advocate. Kanunların tam olarak tatbikinde, haklı ile haksızın ayırt edilmesinde, mahkemelerde başkalarının hakkını arama ve korumada, dolayısıyla adaletin tecellisinde bir nevi amme hizmeti gören ve bunu kendisine meslek edinen ...

Primum Non Nocere

``Primum non nocere`` "ilk olarak, zarar verme" anlamına gelen Latince deyiştir. Zaman zaman ``primum nil nocere`` olarak da kaydedilmiştir.

Tıp Etiği

Tıp etiği, tıbbın ve sağlık alanındaki bilimsel ve pratik çalışmaların etik yönden değerlendirilmesi ve ahlaki ikilemlere bir çözüm bulunmasını hedefleyen disiplindir.

Antik Yunanistan'da Tıp

Antik Yunanistan'da tıp büyük ölçüde Eski Mısır tıbbından etkilenmiştir. Bu dönemde Mısırlıların tıp alanındaki ve şifalı otlarla ilgili olarak bildikleri şeylerin ünü Odysseia'da görülebilir.