--}}

Hippi

Hippi, yaşam tarzı aslında bugünkü mutlak retçiliğin temellerini atan bir oluşumdur. Dünyanın üzerindeki tüm bitki, hayvan ve insanlara ait olduğunu kabul eden apolitik bir görüştür.Hippi, yaşam tarzı aslında bugünkü mutlak retçiliğin temellerini atan bir oluşumdur. Dünyanın üzerindeki tüm bitki, hayvan ve insanlara ait olduğunu kabul eden apolitik bir görüş... Kendilerine asla sınır koymayan, var olan tüm yetkilileri reddeden, komün hayatını savunan özgülükçü bir hareket... 1960`lı yıllarda dönemin komünist ve sağcı yapılanmalarına karşı çıkan, özgürlüğün bireyin kendi içinde olduğunu savunan ancak uygulamaları ile anarşist düşünce tarzından tamamen ayrılan, düşünce biçiminin gerçek yaşama dönüştüğü yer aslında hippilik.

Hippi sözcüğü A.B.D.de altmışlı yılların ortaları ve sonu arasında yer alan genç bir erkeği ya da kadını yetişkin yaşın ortalarından otuzlu yaşlara kadar kadar belirtir.Hippiler daha çok "freaks" diye adlandırılır yani "uyuşturucu muptelaları``.Sözcük büyük bir olasılıkla hipster`in kısaltılması olan , zenci gettolarında yaşayan "hip" ten gelmiştir.Hippilerin herhangi bir siyasal parti ve ya da hareketle ilişkileri yoktur.Uyuşturucular , müzik ve cinsellik hippi kültürünün içinde elele yürümeye başlamıştı.Hippiler 1964`de "i want to hold your hand" diye mırıldanmışsa da 1967 de " why dont we do it in the road" adlı şarkıyı söylemişlerdir.Vejetaryan beslenme "in" et parçaları "out"tur.1965 te "hippi" sözcügünün ortaya çıktığı ve bu olgunun geliştigi yıl A.B.D. vietnama asker gönderir ve buna birçok başkaldırı ortaya çıkar.dünyaca ünlü boks şampiyonu muhammed ali clay, bu donemde basın açıklması yaparak vietnam savaşını kınadıgını ve askere gitmeyeceğini soyler.ve bundan dolayı muhammed alinin unvanı alınır ve 3 yıl sureyle ringlerden uzaklaştırılır. Zenci devrimci lider Malcolm X öldürülür.ve zenci birliğinin başına martin luther king gelerek unlu soylevi " bir düş gördüm"`ü bu donemde veir.. Amerika`da sisteme aykırı hareketleriyle ön plana çıkan hippilerde özgürlükçü ve antimilitarist akımlar oluşmuştu. Amerikadaki 60 kuşağının en önemli hareketi o zaman Amerika`nın yürüttüğü Vietnam Savaşı`na karşı hippilerin muhalefetiydi.Bu dönemde Amerikadaki gençler orduya girmeye zorlanıyordu.

Tarım yerine toplayıcılık ve bahçecilik yaparak, genellikle vegan-vejeteryan beslenerek hayatalarının devamlılığını sağlamaktadırlar. 1970`lı yıllarda Türkiye hippiler için çok önemli yerlerden biri olmuştur. Birçok hippi Katmandu, Tibet gibi yerlere giderken Türkiye`de özellikle de İstanbul Sirkeci`deki tek yıldızlı otellerde ve pansiyonlarda konaklamışlardır. O dönemde Türkiye`deki hipi hareketinin de temelleri atılmıştır. Birçok sol görüşlü insan bu kişilerle tanıştıktan sonra politikadan uzaklaşarak onlarla dünya turlarına çıkmıştır. Bugün Türkiye hippiler için önemli noktalardan biri olma özelliğini korumaktadır. Rainbow festivali öncesinde dünyanın birçok yerinden hippiler Olimpos, Kelebek Vadisi gibi yerlerde toplanarak festivale gitmektedirler. Türkiye`de hippi hareket de altın yıllarını yaşamaktadır. Özellikle doğayla iç içe yaşam tarzını benimseyen insanlar eninde sonunda mutlaka bu hareketin içine kendilerini dahil etmektedir.

Bir akım olarak incelendiğindeyse hippilik özellikle psikanalist Eric Fromm tarafindan gelmiş geçmiş en tutarlı hareket olarak kabul görmektedir. Çünkü "çiçek çoçuklar" ozgur ask savunuculuğunun, barış yanlılığının tüm gereklerini yerine getirerek, inandıklarini yaşamaktan hiçbir zaman çekinmemiş ve genelgeçer ahlakın bütün karşıtlığına birliktelikleriyle karşı koyarak alternatif bir hayatı sürdürmeyi başarmişlardir. Bu yaşam tarzının en şaşırtıcı yanlarından birisi olarak da komün yasayan hippi gruplarının üyelerine tek tek bakıldığında hiçbirinin cebinde metelik olmamasına karşın rahatlıkla hayatlarını sürdürebiliyor oluşlari gösterilir.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

hippi

Toplumsal düzene, tüketime ve şiddete karşı çıkan, derbederce yaşayan, örgütlenmemiş gençler topluluğu:
"Hippilerin direnci, gece gündüz güvertede yatabilmeleri ilgimi çekmişti benim."- N. Eray.

hippi

Türkçe hippi kelimesinin İngilizce karşılığı.
[HIPPI] n. hippie, hippy, flower child, long haired

hippi

hippiliğe katılan, hippiliği benimseyen kimse.

hippi

Türkçe hippi kelimesinin Fransızca karşılığı.
hippie [le][la]

hippi

Türkçe hippi kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Hippie

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hippi
hippi