Hisarcık, Bilecik

Diğer anlamı|Hisarcık düzenle|Ocak 2007

KÖY OLARAK HİSARCIK İSMİ KANUNİ DÖNEMİNDE YAPILAN SAYIMLARDA GEÇMEMEKTEDİR. SULTAN KIZLARINDAN ISMAHAN SULTANA VERİLEN BİR ARAZİ HASSA OLARAK KARŞIMIZA ÇIKMAKTADIR.

OSMANLI CİHAN DEVLETİNİN KURUCUSU OSMAN GAZİ KARACAHİSARI FETHETTİKTEN SONRA GÖYNÜK TARAFINA BİR SEFERE ÇIKAR. SEFER SIRASINDA YAKIN SİLAH ARKADAŞI OLAN SAMSA ÇAVUŞ KÖYÜN ŞİMDİKİ YERLEŞİM YERİNDE NÖBET TUTAR.KÖY COĞRAFYA OLARAK BÖLGEYE HAKİM DURUMDADIR. MUHTEMELEN HİSARCIK İSMİ O DÖNEMDEN GELMEKTEDİR.

KÖY OLARAK HİSARCIK BİLİNMESİ İSE 1600 LERDEN SONRADIR.

CUMHURİYETTEN ÖNCE ASARCIK OLARAK BİLİNEN KÖY CUMHURİYETİN İLANIYLA BİRLİKTE HİSARCIK ADINI ALMIŞTIR. ÇEVRE KÖY VE KASABALARDA HALEN HALK ARASINDA ASARCIK İSMİ KULLANILMAKTADIR...

Asarcıklılar derneği BİLECİK/SÖĞÜT/İNHİSAR/HİSARCIK (ASARCIK) köyünün tanıtım ve faliyetlerini yürütmek için ESKİŞEHİR`de kurulan yardımlaşma ve dayanışma derneğidir. Derneğimiz ulusal ve uluslar arası alanlarda bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Derneğimiz ayrıca HALK OYUNLARI EKİPLERİ aracılığıyla Asarcık köyünü ile şanlı ecdadımızı tanıtmaya ve yaşatmaya çalışmaktadır...

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar