HMS Lizard, İngiliz Kraliyet Donanması'nda "Acheron" sınıfı bir muhripti. İsmi, Cornwall'daki ''Peninsula'' adasından gelmektedir.

HMS Lizard (1911)

HMS Lizard, İngiliz Kraliyet Donanması'nda "Acheron" sınıfı bir muhripti. İsmi, Cornwall'daki Peninsula adasından gelmektedir. == Flama numaraları == {| class="wikitable" style="text-align:left" !Flama
numarası. === Jutland Muharebesi === Lizard, Jutland Muharebesi'nde de Birinci Muhrip Filotillası dahilindeydi. Savaşı hasarsız ve bilindiği kadarıyla kayıpsız olarak atlattı. === Goeben ve Breslau === 19 Ocak 1918'de iki Alman-Türk gemisi Breslau ve Goeben, Çanakkale Boğazı'ndan Ege Denizi'ne geçti. İki gemi, yollarını kesmek üzere konuşlanmış; Lizard'ın da HMS Raglan, HMS M28 ve HMS Tigress ile dahil olduğu Kraliyet Donanması filotillası tarafından takip edildi. Alman gemilerin ateşlediği toplar neticesinde gözlem gemileri HMS Raglan ve HMS M28 battı. Hemen ardından Breslau zırhlısı, bir mayına çarparak 330 mürettebatı ile kısa sürede battı. Goeben zırhlısı hasar alsa da kaçmayı başardı. === Otranto Barajı === Nisan 1918'de, Birinci Dünya Savaşı Adriyatik Birliği'nin bir parçası olarak Lizard; Otranto Barajı'nın muhrip devriyelerinin yanına, Corfu Birliği'ne alındı. == Satışı == Lizard, 4 Kasım 1921'de parçalanması için Rees of Llanelli'ye satıldı.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar