Hoşap Kalesi

Van-Başkale yolu üzerinde, Van’a 50 km uzaklıkta sarp bir yamaç üzerinde bulunan kale. 1643 senesinde Mahmudî beylerinden Sarı Süleymân tarafından yaptırıldı. Türkiye-İran arasındaki stratejik yol üzerinde bulunduğundan ehemmiyetli bir yeri vardı.

Hoşap Kalesi

Van-Başkale yolu üzerinde, Van’a 50 km uzaklıkta sarp bir yamaç üzerinde bulunan kale. 1643 senesinde Mahmudi beylerinden Sarı Süleyman tarafından yaptırıldı. Türkiye-İran arasındaki stratejik yol üzerinde bulunduğundan ehemmiyetli bir yeri vardı. Çavuştepe'nin 40 km. doğusundadır. 1643 yılında Osmanlılara bağlı Mahmudilerin Beyi Sarı Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Kale aynı adı taşıyan Hoşap Suyu'nun sarp kayalıkları üzerinde yükselmektedir. Kalenin batıya bakan girişi ve özgün kapısı bozulmadan günümüze ulaşabilmiştir. Kapının üstünden yapımı ile ilgili Farsça kitabe ve aslan kabartmaları yer almaktadır.

Kale içindeki eski hamam, cami, medrese, çeşme, su sarnıcı, zindan ve odalarda geçmişin izlerini görmek mümkündür.

İçiçe üç surla çevrilmiş bulunan kalede iki cami, üç hamam, çeşmeler ve yeraltı zindanı bulunmaktadır. İç kale kapısının üzerindeki ormanın yanlarında zincirlerle bağlı iki aslan motifi yer almaktadır. Kalenin altındaki Hoşap Çayı üzerinde Zeynel Beyin yaptırdığı tarihi bir köprü bulunmaktadır. Kale bugün harabe halindedir.
slm SARI SÜLEYMAN BEYİN TORUNLARIN DAN BİRİYİM OLMAKTANDA GURUR DUYUYORUM HERKESIN BÖYLESİ BİR MUHTEŞEM YERİ GÖRMESİNİ İSTERİM KAPIMIZ HERKESE AÇIK
Hoşap Kalesi tüm ihtişamyıla insanı büyülemeye ve tarihe ışık tutmaya devam etmektedir mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir mekan.O muhteeşem eseri yapan Sarı Süleyman Bey (YILDIZ)Kalesi boş ancak hal torunları orda yaşamakta

Yanıtlar