Hocalı Katliamı

Kısaca: Hocalı Soykırımı, 25 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Hocalı kentinde çok sayıda Azeri sivilin öldürülmesi olayı için kullanılan terimdir. Azeri kaynaklarına ve Memorial Human Rights Center, Human Rights Watch ve diğer bazı uluslararası insan hakları kuruluşlarının bildirdiklerine göre katliam Ermeniler tarafından ve bazı güvensiz kaynakların aktardığına göre ...devamı ☟

Hocalı Katliamı
Hocalı Katliamı

Hocalı Soykırımı, 25 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Hocalı kentinde çok sayıda Azeri sivilin öldürülmesi olayı için kullanılan terimdir. Azeri kaynaklarına ve Memorial Human Rights Center, Human Rights Watch ve diğer bazı uluslararası insan hakları kuruluşlarının bildirdiklerine göre katliam Ermeniler tarafından ve bazı güvensiz kaynakların aktardığına göre, Rus 366. Motorize Alayı'ın desteğiyle işlenmiştir.

Human Rights Watch Hocalı katliamını Karabağ'ın işgalinden bu yana cereyan eden en kapsamlı sivil kırımı olarak nitelendirilmiştir. Azeri kayıplarının sayısı üzerinde tartışmalat devam etmekteyse de, 400 ila 1000 arasında oldukları genel kabul görmektedir. Azerbaycan resmi kaynaklarının bildirdiği resmi rakam 613 sivil olup, bunların 106'sı kadın ve 83'ü çocuktur.

Kaynaklar

* Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Hocalı Katliamı Resimleri