Hogwarts Cadılık Ve Büyücülük Okulu

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük eğitimi veren kurgusal okul.Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, J.K. Rowling`in roman serisi Harry Potter`deki olayların yer aldığı hayali okul.

Hogwarts Gerçekleri

-2000 yılına kadar Hogwarts tam 100 kere Üç Büyücü Turnuvası`na katılmıştır.

-Hogwarts Okulu`nun müdürü, Albus Dumbledore Lord Voldemort`un tek korktuğu büyücüdür.

-Slytherin binası diğer binalardan daha fazla kara büyücü çıkarmıştır. (Hatta tamamını da diyebiliriz.)

-Her binanın yerleşik bir hayaleti vardır.

-Hogwarts`taki her portredeki kişiler diğer portrelerdeki resimlerin içine girerek, gezebiliyor ve arkadaşlarıyla konuşabiliyor.

-Hogwarts`ın en aşağı katında zindanlar bulunmaktadır.

-Hogwarts`taki hareket eden merdivenler her Cuma yer değiştirerek sizleri başka yerlere götürüyor.

-Harry Potter okula başlamadan önce Hogwarts`ta hiç bu kadar felaket gerçekleşmiyordu.

-Hogwarts 4 binadan oluşuyor: Gryffindor, Hufflepuff, Slytherin, Ravenclaw. -Bina öğrencilerinin yaptıkları her hata sonrası binalarınden belli miktarlarda puan düşer veya iyi davranışlardan sonra artırılır.Bu puanlar yıl sonu toplanıp okul şampiyonu belirlenir.

-Hogwarts`ın yanında bulunan gölde büyük bir mürekkep balığı ve deniz halkı yaşamaktadır.

-Peeves okuldaki herkesi kızdıran ve kimsenin durduramadığı bir hayalettir; ama Kanlı Baron`un dedikleri dışına da çıkmaz.

-Hogwarts 1000 yıllık bir tarihe sahiptir.

-Her Noel`de, 4. yıl ve üst sınıfları için dans ve eğlence yapılır.

-Yasak Orman birçok yabancı yaratık ve canavarlara ev sahipliği eder.

-1994`teki Üç Büyücü Turnuvası`nda Hufflepuff`tan Cedric Diggory ölmüştür.

-Prof. McGonagall, Gryffindor; Prof. Snape, Slytherin; Prof . Flitwick, Ravenclaw; Prof. Sprout Hufflepuff binasının müdürüdür.

-Harry Potter Hogwarts`a atanmadan önce Slytherin arka arkaya 6 yıl bina kupasını kazanmıştır.

-Prof. Dumbledore bütün zamanların en yaşlı büyücüsüdür ve Hogwarts`ı yöneten en yaşlı müdürdür. (1840 doğumlu).Dizinde Londra metrosunun krokisi vardır.

-Prof. Minerva McGonagall 1920 yılı doğumludur.

-Prof. Severus Snape 1960 yılı doğumludur.

-Rubeus Hagrid 1929 yılı doğumludur.

-Prof. Remus Lupin 1960 yılı doğumludur.

-Harry, Hermione, Ron 1980 yılı doğumludur.

TARİH::Bölüm 1:: Başlangıç

4 büyük cadı ve büyücü Hogwarts`ı binlerce yıl önce inşa etti. Adları Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin`dı. Hogwarts Mugglelardan uzakta bir yerdeydi. Çünkü bu 4 büyücü hiçbir Muggle`ın onları büyücü ve cadı olarak görüp öldürmelerini istemiyordu. 5 yıl boyunca genç büyücü ve cadıları alarak uyum içinde çalıştılar, Slytherin dışında. 5 yıl sonra Slytherin ve diğerleri arasında kavgalar olmaya başladı.

::Bölüm 2:: Bitmeyen Kavga

Slytherin Hogwarts`a gelenler üzerine daha fazla seçici olmaya karar verdi. Sadece tam büyücü kanlı insanları almak istedi. Bu konu ile ilgili Slytherin ve Gryffindor kavga etmeye başladılar ve sonunda Slytherin okulu terketmeye karar verdi. Buna rağmen Slytherin okuldan ayrılmadan bir Sırlar Odası inşa etti. Bu odanın Hogwarts`ta bulunduğunu sadece o biliyordu. Odayı ayrılmadan mühürledi ve sadece onun tek mirasçısı gelene kadarda mühürlü kalacaktı. Kapı açıldığında ölümler ve felaketler başlayacaktı. Bunlardan etkilenen tabii ki gereksiz büyücüler ve yarım kan olan Muggle doğumlu olanlardı.

::Bölüm 3:: Miras

Diğer 3 büyücüde öldükten sonra arkalarında büyülü bir tüylü kalem bıraktı. Onlar öldükten sonra bu tüylü kalem 11 yaşına basan her büyücüyü büyük parşomen kağıtlı bir deftere adları ve soyadlarını yazarak Hogwarts`ta kimlerin öğrenim göreceklerini yazıyor. Her yıl bu defter Hogwarts Müdürü tarafından kontrol edilerek, onlara baykuşlarla Hogwarts okuluna davet edildikleri hakkında bir mektup gönderilir. Bu 3 büyücü ölmeden birde seçmen şapkayı bırakmışlardır. Bu şapka gelecek öğrencilerin hangi binaya seçileceklerini söyler. Ölmeden önce şapkanın içine kendi beyinlerinden ve özelliklerinden bir parçasını şapkanın içine atmışlardır. Ve öğrencilerde bu şapkayı kafalarına geçirip ve şapka beyinlerini okuyarak bu 4 büyücünün hangisine daha fazla uygunsa şapka ona göre öğrencileri binalara koyar.

::Bölüm 4:: Bilinmeyen

Hogwarts`ı bir sürü oda ve bilinmeyen geçişlerle dolu bir okul yaptılar. Bir çoğu hala bulunamamıştır. Okulda bir sürü kuleler ve binalar için ayrılmış bir sürü bölüm vardır. Bahçesi bayağı büyüktür.

::Bölüm 5: Büyük Salon

Büyük Salon`u yapabildikçe en güzel oda yapmaya çalıştılar. Hafızada kalıcı bir tavan yapmaya çalıştılar. Ve tavanı büyüleyerek mumlarla gece gökyüzüsü yaptılar.

::Bölüm 6:: Okulun güvenliği

Okulda muggle eşyası çalışmıyor ve okula tanınmayan kimse alınmıyor. Muggle`lar Hogwarts`ı eski bir yıkıntı olarak görüyorlar ve yaklaştıklarında akıllarına hemen yapacakları birşey gelip uzaklaşıyorlar.

Özellikle karanlık bir dönemin tekrar içine girilmesiyle , Hogwarts artık sadece Muggle`lardan değil kötü niyetli büyücüler ve cadılardan da korunmak zorunda. Bu nedenle dönemin en güçlü büyücüsü olan Albus Dumbledore şatosunu birçok efsunla koruyor.(bir süre öncesine kadar ruh emiciler de dahil olmak üzere)

::Bölüm 7:: Üç Büyücü Turnuvası

Üç Büyücü Turnuvası üç rakip okul arasında yapılmaktadır: Beauxbatons Akademisi, Durmstrang enstitüsü ve Hogwarts okulu. Her okulun bir şampiyonu vardır ve herbiri 3 zorlu görevde görevlerini gerçekleştirerek birinci olmaya yarışırlar. Eğer şanslıysanız sonunda 1000 galleon sizin oluyor. Bu turnuva yıllardan beri yapılmaktadır, en son 1994 yılında gerçekleşti.Ve öğrencilerden birinin ölümüyle sonuçlandı.(Cedric Diggory)

Hogwarts

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter Serisi`ndeki ünlü cadılık ve büyücülük okuludur.Okulun Müdürü Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore müdür yardımcısı ise Minerva Mcgonagall`dır.

Kısa adıyla Hogwarts,İngiltere` de bulunur ve sihir aleminin prestijli okullarından biridir.11.yüzyılda 1000 `li yıllarda çağın en önemli 4 büyücüsü tarafından kurulmuştur. Dört okul binası da onların adlarını taşır;Godric Gryffindor , Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin .

Yedi yıllık eğitim sürecine başlayacak öğrencilerini on bir yaşından itibaren alır. Öğrenciler Hogwarts Express ile okula gelirler. Hogwarts, her yıl 1 Eylül`de açılmaktadır ve o gün her zaman bir pazartesiye denk gelmektedir. Her yıl 1. sınıflar için hangi binaya gideceklerini belirlemek için bir seçme yapılır. Bu seçim "Seçmen Şapka" tarafından yapılır.

Hogwarts kampüsünün en şatafatlı yapısını oluşturan Hogwarts Şatosu`nun tüm karmaşık oda ve geçitlerini bilen biri yoktur.Katların arasında bulunan merdivenlerin her cuma değişmesi bu hareketli şatonun tamamiyle öğrenilenememesinin nedenlerinden biridir. Fakat Çapulcu haritası işaretlenemez yerler dışında tüm Hogwarts`ı göstermektedir.Çapulcu haritası Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak tarafından yapılmıştır. Okulun kurulduğu dönemle ilintili olarak 18. yy mimarisinden etkilenen okulun içi, ünlü büyücü ve cadıların heykelleri, portreleri ve yine büyü dünyasıyla ilgili birçok nesneyle süslenmiştir.

Hogwarts`ta, şatodan başka bu şatonun çevrelediği bir göl, bir Quidditch sahası ve Bitkibilim (Büyücülük dünyasında bitkileri inceleyen bir bilim dalı) derslikleri bulunur. Okul, öğrencilere yasak olan Yasak Orman ile çevrilidir.

Okul sloganı ise: "Draco Dormiens Nunquam Titillandus" Türkçe anlamı ise "Uyuyan bir Ejderhayı Sakın Gıdıklama"

Hogwarts Şifreleri

Hogwarts Şifreleri

Hogwarts Şatosu`nun bütün gizliliğini ortaya çıkaran, kilitleri açan şifreleri aşağıda bulabilirsiniz Felsefe Taşı

Gryffindor Ortak Salonu :

Caput Draconis (Kaput Drakonis) Pig Snout - (Pig Snut) - (Domuz Burnu)

Sırlar Odası

Gryffindor Ortak Salonu :

Wattlebird (Votlibird) - (Sarı çiçekli akasya kuşu)

Slytherin Ortak Salonu :

Pure-blood (Püur Bılad) - (Saf-kan)

Dumbledore`un Ofisi :

Sherbert Lemon (Şerbert Lemın) - (Limon Şerbeti) Lemon Drop (Lemın Dırop) - (Limon Damlası)

Sırlar Odası :

Open Up - Aç (Opın Ap) - (Çataldilinde)

Azkaban Tutsağı :

Gryffindor Ortak Salonu :

Fortuna Major (Fortuna Meycır) Oddsbodokins Flibbertigibbet (Flibırtaycibıt) Scurvy Cur (Skörvi Kör)

Tek gözlü cadı geçidi :

Dissendium (asa ile)

Çapulcu Haritası :

Haritayı gösterirken: Tüm ciddiyetimle yemin ederim ki iyi şeyler peşinde değilim Haritayı saklarken: Muziplik Tamamlandı!

Ateş Kadehi :

Gryffindor Ortak Salonu :

Balderdash (Saçmalık) Fairy Lights (Peri Işıkları) Banana Fritters

Dumbledore`un Ofisi :

Cockroach Cluster (Karafatma Sürüsü)

Öğrenci Başkanları Banyosu :Pine Fresh (Çam Ferahlığı)

Mutfaklar :- Meyve kasesi portresindeki yeşil armutu gıdıklayın. Kıvranacak, kıkırdayacak ve kapı koluna dönüşecektir.

Zümrüdü Anka Yoldaşlığı

Büyü Bakanlığı(telefon) :

62442

Gryffindor Ortak Salonu :

Mimbulus mimbletonia

Dumbledore`un Ofisi :

Fizzing Whizbee - (Fizing Vizbi) - (Fışırdayan Vızvız)

İhtiyaç Odası :

İhtiyacınız olan şeye iyice konsantre olarak Barnabas ve Barmy`nin duvar halısının yanından üç sefer geçin, bir kapı belirecektir.

Melez Prens :

Gryffindor Ortak Salonu :

Dilligrout Baubles (Babıls) Abstinence (Ebstinıns) Tapeworm (Teypvorm) Quid Agis(Kuid Eycis)

Dumbledore`un Ofisi :

Acid pops (Asid pups) - (Asit poplar) Bo Toffee í‰clairs (Tofi Ekleyırs) - (Şekerleme)

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hogwarts Cadılık Ve Büyücülük Okulu ilgili konular

 • Hogwarts

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük
 • Gryffindor

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük
 • Hufflepuff

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük
 • Ravenclaw

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük
 • Slytherin

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük
 • Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük
 • Sıradan Büyücülük Düzeyi

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük
 • Beauxbatons

  J.K. Rowling'in yazmış olduğu Harry Potter serisindeki kurgusal yerler kurumlar bulunmaktadır.
 • Durmstrang

  J.K. Rowling'in yazmış olduğu Harry Potter serisindeki kurgusal yerler kurumlar bulunmaktadır.
Hogwarts Cadılık Ve Büyücülük Okulu
Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu