Hong Kong Bayrağı

Hong Kong bayrağı ya da Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı (Geleneksel Çince: 中華人民共和國香港特別行政區區旗; Basitleştirilmiş Çince: 中华人民共和国香港特别行政区区旗), kırmızı zemin üzerinde Hong Kong'a özgü bahunya çiçeğini temsil eden beş taçyapraktan oluşur. Zemin rengi olan kırmızı, Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmî bayrağına bağlı kalınarak seçilmiştir.

Hong Kong Bayrağı

FIAV 110110.svg|23px|The FIAV Code shows flag usage. The top row of dots represent use on land for civil, state and military respectively, the bottom row represents use at sea. Oran 2:3]]

thumb|220px|Ülkenin resmi bayrağı ile birlikte dalgalanan HKÖYB bayrağı

Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı, (Geleneksel Çince: ``中華人民共和國香港特別行政區區旗`` - Basitleştirilmiş Çince: ``中华人民共和国香港特别行政区区旗``), kırmızı zemin üzerinde Hong Kong`a özgü bahunya çiçeğini temsil eden beş taçyapraktan oluşur. Zemin rengi kırmızı Çin Halk Cumhuriyeti`nin resmi bayrağına bağlı kalınarak seçilmiştir.

Hong Kong`un bayrağı 16 Şubat 1990 tarihinde tasarlanmış ve 10 Ağustos 1996`da ``Hazırlık komitesi``nden onay almıştır. Birleşik Krallık yönetiminden çıkarak Çin Halk Cumhuriyeti`ne bağlanma kutlamalarının yapıldığı 1 Temmuz 1997`de ilk kez resmi olarak göndere çekilmiştir. Bayrağın kesin kullanım alan ve kuralları Çin`in başkenti Pekin`de toplanan danıştay toplantısında yasalarla düzenlenmiştir.

1843 yılından 1997`de İngilizlerin Hong Kong üzerindeki yetkilerini Çin Halk Cumhuriyeti`ne bıraktığı süreye kadar Hong Kong bayrağı bir çok değişiklik geçirmiştir. Bundan bir önceki bayrak, bayrağın bakanın sol kısmının üst yarısında kalan İngiliz bayrak simgesi ve sağ kısmının ortasında beyaz bir çember içinde bulunan Hong Kong armasından oluşuyordu.

TasarımSimge250px|thumb|right|1965 yılında tasarlanan HK belediye amblemi

Bayrağın tasarımında kültürel, politik ve dini olguların izleri görülür. Bayrağın en önemli özelliği rengidir. Binyıllar boyunca Çin insanının gerek günlük hayatlarında, gerek şenlik ve dini günlerinde kullandığı ``kırmızı`` milliyetçilik olgusunu temsil eder. Bununla birlikte Çin Halk Cumhuriyeti`nin resmi bayrağının da kırmızı olması anavatana bağlılığı gösterir.

Bayrağın oluşturan bir diğer öge, 5 taçyapraklı bahunya çiçeği ise sadece Hong Kong doğasında yetişebilen hoş kokulu, orkideye benzer bir türdür. 1965 yılında Hong Kong şehir belediyesi tarafından kentin simgesi seçilmiş, armalara bastırılmıştır. Aslında pembe açan bir çiçek olmasına rağmen Hong Kong belediye ambleminde beyaz tasvir edilmiştir. O zamandan sonra bazı değişikliklere uğramış ve nihayetinde son haliyle 1997 yılında Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi`nin resmi bayrağı statüsüne çıkarılmıştır.

Yapıthumb|250px|15 x 10 ebatlarında yanyana bulunan ve HKÖYB bayrağı.]

Aşağıdaki tabloda bulunan sayılar Hong Kong bayrağı için belirlenmiş yasal ölçülerdir. Bu oranların dışında kalan tüm bayraklar standart dışıdır ve resmi olarak hiç bir yerde kullanılamazlar.

Ebat Uzunluk ve genişlik (cm)
1 288 × 192
2 240 × 160
3 192 × 128
4 144 × 96
5 96 × 64
Araba bayrakları 30 × 20
İmza törenleri için 21 × 14
Masaüstü bayrağı 15 × 10


Renk özellikleriAşağıdaki tabloda Hong Kong bayrağında kullanılması gerekn renk tonları HTML RGB ve Pantone olarak gösterilmiştir;

<center> style="text-align: center; background: #eee"
Renk HTML CMYK Tekstil rengi HSL Pantone
Kırmızı #FF0000 0-87-99-0 Çin kırmızısı 0°,100%,50% 186
Beyaz #FFFFFF 0-0-0-0 Beyaz 0°,100%,100%
</center>

ÜretimHong Kong bayrağının üretimi için Hong Kong hükumeti tarafından hazırlanmış renk tonları ve ebatları konusunda uyulması gereken bazı kriterler vardır. Öncelikle bayrağın üzerine bulunan beyaz çiçek figürü bayrağın her iki yüzünde de birbiri ile tıpatıp aynı olmalıdır.

Kırmızı renkli bayrağın zemini dikdörtgendir. Uçkur genişliği için bırakılan bölüm beyaz renkli olur. Üretim aşamasında kırmızı rengin Çin Halk Cumhuriyeti`nin ulusal bayrağı ile aynı renk tonlarında olması tercih edilir. Resmi kurallar gereğince bayrağın genişliği, yüksekliğinin 1,5 katıdır. Ortada bulunan bahunya çiçeğini çevreleyecek hayali çemberin çapı, bayrağının genel yüksekliğinin 0,6`sını oluşturur. Ortada bulunacak bahunya çiçeği hayali bir noktadan doğarak saat yönünde dışa dönük beş taçyapraktan oluşur. Çiçeğin her bir taçyaprağının üzerinde bayrağın zemini ile aynı tonda olacak şekilde beşer kollu bir yıldız bulunur. Bayrağın merkezinden doğarak her bir taçyaprağı ikiye bölerek yükselen ve yıldız şekillerinin hemen altında sona eren kırmızı çizgiler gerçek çiçeklerde bulunan stamenleri temsil eder.

<br clear=both /> frame|center|Yasalar ile belirlenmiş ölçüler gereğince bayrağın olması gereken ebatları <br clear=both />

Tarih

Geçmişteki bayraklarBirleşik Krallık döneminde sömürge devletlerden biriyken Hong Kong bayrağı, 100- 150 yıl içinde pekçok değişiklik geçirmiştir. O dönemde bu değişiklikler ayrıntılı olarak kaydedilmediği için bugün bilineneler oldukça sınırlıdır.

1843 yılında Nanking Antlaşması ile Çinlilerin elinden İngiliz egemenliği altına giren Hong Kong`da ilk kullanılan bayrak mavi zeminlidir ve bir köşesinde İngiliz bayrağı simgesi vardır. Sağ yanında Hong Kong`un bölgesel arması da kullanılmıştır. Fakat bu bayrak 1868 yılında Hong Kong yöneticisi ``Richard Graves Macdonell`` tarafından yürülükten kaldırıldı.

Daha sonra 1870 yılında sol tarafının üst yarısında İngiliz bayrağı, sağ tarafının ise ortasında beyaz bir çember içinde bir taç ve tacın altında Hong Kong`u simgeleyen H.K. harflerinin bulunduğu bayrak tasarlanmış fakat üç yıl sonra harfler kaldırılarak bayrak bir süre böyle kullanılmıştır. Bu dönemde Hong Kong nişanının nasıl olduğu konusunda herhangi bir bilgi yoktur, fakat muhtemelen bayrağın üstünde bulunan taç ikonunun altında H.K. harfleri olan ya da olmayan versiyonu idi. Daha sonra, 1879`da beyaz çember içindeki ``taç`` ikonu yerine üzerinde bir Çin Yelkenlisi ve dağlar bulunan Hong Kong arması eklenmiştir.

Japonya Hong Kong`u işgal ettiği süreç boyunca yerel halka karşı sert bir tutumla yaklaşmıştır. Çin ve İngiliz kültüründen kalmış pek çok izi yok etmiş ve Japon hayat tarzını yaymaya çalışmıştır. <ref> http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Hong_Kong#History </ref> Hong Kong`un kimliği bastırılmaya çalışılmış, şehirdeki tüm İngiliz ve Çin bayrakları kaldırılarak yerlerine Japon bayrağı asılmıştır. II. Dünya Savaşı`nın ardında da eski bayraklara dönüş denemeleri yapılmılışsa da egemenlik haklarının Çin Halk Cumhuriyeti`ne geçişine kadar aşağıdaki tabloda bulunan 3 numaralı bayraklar kullanılmıştır.<center> <gallery> Image:Hongkongflag1870.gif|1-Hong Kong bayrağı (1870&ndash;1873) |Hong Kong bayrağı (1876&ndash;1910) Image:Hongkongflag1910.gif|2-Hong Kong bayrağı (1910&ndash;1941; 1945&ndash;1959) Image:Flag_of_Hong_Kong_1959.svg|3-Hong Kong bayrağı (1959&ndash;1997) Image:Flag_of_Hong_Kong_1959 (unofficial Red Ensign).svg|3-Hong Kong bayrağı (1959&ndash;1997) (onaylanmamış kırmızı tasarım) Image:Flag of the Governor of Hong Kong.svg|3-Hong Kong Hükumet bayrağı (1959&ndash;1997) Resim:Hk coatofarm b4 1997.gif|Hong Kong nişanı </gallery> </center>

Günümüzdeki bayrakthumb|left|200px|Bir gemi üzerinde HKÖYB bayrağı

Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi`nin egemenlik haklarının Çin Halk Cumhuriyeti`ne devredilmesinden önce Hong Kongluların kendi bayraklarını kendileri seçmesi için yeni kurulacak bölgesel yönetimi temsil edecek bir bayrak tasarım yarışması düzenlendi. Yarışmaya 7,000`in üzerinde çalışma ile başvuruldu. Jüri heyetinin seçtiği eserlerin tümü Çin Halk Cumhuriyeti Hükumeti tarafından reddedilince tasarımcı Tao Ho`ya teklif götürüldü.

thumb|right|HKÖYB bayrağının kolay çizim için basitleştirilmeden önceki orijinal hali.

İlk olarak seçilecek bayrağı belirlemesi için jüri üyesi olarak seçilen Ho, aralarında üzerinde orak ve çekiç ile dolar işareti gibi simgeler bile bulunan binlerce bayrakların içinden altısını seçtiyse de bunlar da Çin Hükumeti`nce geri çevrildi. Bunun üzerine Ho ve diğer iki tasarımcıya bayrağı kendileri yapmaları için teklif götürüldü. Bayrağı oluşturacak ana ögeler aranırken Ho, birgün dolaşmakta olduğu çiçek bahçesinde gördüğü bahunya çiçeğinden çok etkilendi ve çiçeğin simetrisinin bayrağa uyarlanmış şeklinin doğru seçim olacağı kanısına vardı. Daha sonra ulusal bayrağın ana renklerini kullanarak bu çiçek figürü ile birleştirdi ve Hong Kong`un bugünkü bayrağı ortaya çıktı. <ref> Current design</ref>

Bayrak protokolüthumb|right|200px|Saat 8.00`de bayrağı göndere çekmeye giden polis memurları

Çin Halk Cumhuriyeti`nin ulusal bayrağı da, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi`nin bayrağı da baş yöneticinin resmi makamında, Hükumet Sarayı`nda, Hong Kong Uluslararası Havaalanı`nda ve Hong Kong`a giriş yapılabilecek her türlü noktada bulunur. Bunların dışında Temyiz Mahkemeleri, Yasama Organları Konseyi, Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Ofisi gibi başlıca devlet dairelerinde görevli memurlar bulunduğu sürece bayrağın bulunması zorunludur. Hastaneler, okullar, spor tesisleri, karakollar, karargah bölükleri ve garnizon komutanlıkları gibi diğer devlet birimleri de, 1 Ekim ``Milli Gün``, 3 Temmuz ``Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi`nin İlanı`` ve 1 Ocak ``yılbaşı`` gibi özel günlerde bayrak kullanabilirler. Fakat bazı istisnalar dışında bayrak güneş battığı saatlerde, genelde 18.00`de indirilir ve ertesi gün 08.00`de tekrar göndere çekilir.

Bayrağa saygıHong Kong Özel Yönetim Bölgesi`nin temel yasaları bu bayrağın HKÖYB`nin resmi simgesi olduğunu taahhüt eder. Bu yasalar gereğince Hong Kong sınırları içerisinde ikamet eden kişi ve kuruluşlar bu bölgesel bayrağa saygı duymak ve değer vermek zorundadır. Hong Kong bayrağının uygun ve uygun olamayan kullanım kuralları ``Bölgesel Bayrak ve Amblem Koruma Kanununda açıkça belirtilmiştir. <ref>http://www.legco.gov.hk/yr97-98/english/bills/bills03/bills03.htm</ref> Bayrağı tepe-taklak tutmak, asılı olduğu yerden zemine ya da su yüzeyine değmesine göz yummak ve kötü hava koşullarında dışarıda bırakmak yasalarca uygun olmayan davranışlardır. Kullanımında yapılmaması gereken bazı diğer davranışlar aşağıdaki gibidir;

 • Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı masa örtüsü olarak kullanılamaz.
 • Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı nevresim ya da perde olarak kullanılamaz.
 • Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı sunum törenlerinde heykel vb. üzerine örtmek için kullanılamaz.
 • Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı herhangi bir kıyafetin tamamında ya da bir bölüminde kullanılamaz.
 • Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı herhangi bir ticari amaç için reklamlarda kullanılamaz.


Bayrağın kullanımıright|300px

Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağını taşırken ve sergilerken uyulması gerek geleneksel kurallar vardır. Bayrak eğer dışarıda kullanılıyorsa mutlaka gündoğumunda göndere çekilmeli ve güneş battığı anda da gönderden kuralına göre indirilmelidir. Hava şartlarının bayrağın dışarıda kullanımına imkansız hale getirdiği durumlar olabilir. Gece karanlığının bastığı zamanlarda bazı özel şartlar altında bayrak gönderden indirilmese de olur. Kalabalık mekanlarda bayrağın üzerine özel ışıklar tutuluyorsa, bayrak karanlıkta kalmıyorsa bayrağın indirilmesi şart değildir.

Hong Kong bayrağı asla başaşağı asılamaz, tutulamaz ya da çizilemez. Geleneklere göre eğer bayrak bir duvar üzerinde ya da kürsü önünde asılı olacaksa 90 derece dik olmalıdır. Bayrak her zaman -konuşmacının sağına- izleyicilerin soluna koyulur. Bu, bayrağın yerinin onuru temsil eden sağ taraf olduğu geleneğidir. Bunun dışında herhangi bir bölümü yıpranmış, yırtılmış, rengi atmış, lekelenmiş, üzerine yazı yazılmış bayrakların kullanılması da saygısızlık olarak algılanır ve Hong Kong yasaları gereğince suç kapsamına girer. Ayrıca bayrağın çekileceği gönder, kandilisa ve ip de düzgün ve güvenilir olmalıdır.

Asma şeklithumb|left

Bayrak eğer bir sahne ya da kürsünün arka fonunda duvara asılacaksa uçkur genişliği denen, göndere çekilirken ipin geçirildiği bölüm bayrağın en üst kısmına gelmelidir. Kapı üstlerinde vb. kısa bir direk ile sergilenecekse bayrağın rüzgar ile dalganabilmesi ve herhangi bir nesneye temas etmemesi için 45 derecelik açı ile asılır. Eğer Çin Halk Cumhuriyeti ulusal bayrağı ile birlikte bu şekilde asılacak ise her iki bayrağında birbirlerine ya da başka her hangi bir nesneye temas etmemesine dikkat edilir. Ulusal bayrak gibi Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı da asla masa üstüne serilemez, podyumları örtemez ve merdiven korkuluklarına asılamaz.

Ulusal Çin bayrağıyla birlikte kullanımı300px|right

Ulusal Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi`nin bayrağı ile birlikte kullanılacağı zaman uyulması gereken bazı kriterler vardır. Birincisi ulusal bayrak bölgesel Hong Kong bayrağından daha ayrıcalıklı bir durumda sergilenir. Ulusal bayrağın çekildiği gönder Hong Kong bayrağından daha yüksek olur. Bunun dışında böyle durumlarda uyulması gereken diğer kurallar aşağıdaki gibidir;

 • Çin Halk Cumhuriyeti ulusal bayrağı Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağından daha büyük olur.
 • Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı (bakan kişiye göre) daima Honk Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağının sağında yer alır.
 • Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı varsa konuşmacıların sağ tarafında denk gelecek şekilde yerleştirilir.
 • Çin Halk Cumhuriyeti]] bayrağı Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı ile dışarıda sergilenecekse ulusal bayrak bakan kişinin sağında kalacak şekilde yerleştirilir.
 • Her iki bayrak da göndere çekilecekse Çin Halk Cumhuriyeti ulusal bayrağı önce çekilir.


Fakat uluslararası kriterler ile belirlenmiş Olimpiyat Oyun Kuralları gereğince, Çin spor takımının gümüş ya da bronz madalya kazandığı bir madalya töreninde eğer Hong Konglu spor takımı altın madalya kazanırsa, bundan dolayı Hong Kong bayrağı üstte kalacak ve önce çekilecek olduğundan yukarıdaki kurallar işlemez.

Diğer ülkelerin ulusal bayrakları ile kullanımı

200px|right

Bayrak başka ülkelerin ulusal bayraklar ile birlikte dışarıda gösterilecekse Hong Kong bayrağı tüm bayrakların en sağında, varsa izleyici topluluğu ya da tribünlerin solunda yer alır. Daha sonra diğer ülke bayrakları İngilizcedeki adlarına göre alfabetik sıra ile Hong Kong bayrağının yanına sıralanır. Diğer bayraklar Hong Kong`un bayrağı ile aynı ölçülerde ya da ondan daha küçük olabilir fakat daha büyük olamaz.

Alfabetik düzende de olsa Hong Kong bayrağının diğerlerinin sağ ya da sol başında olması sorun teşkil etmez. Fakat tüm gönderlerin dairesel biçimde sıralandığı bir düzende Hong Kong bayrağının bulunduğu noktanın ayrıcalığı olması gerekir. Bayrağın sağ tarafından başlayarak saat yönünde diğer ülkelerin bayrakları yine alfabetik sıra ile dizilir ve Hong Kong bayrağının en yakın solundaki bayrak alfabetik sıralamada en sonda kalan ülke olur. Hong Kong bayrağı göndere çekilirken ilk sırada çekilirken indirileceği durumlarda da en son indirilir.

İkinci bir bayrakla çapraz bir şekilde sergilenecekse Hong Kong bayrağının bağlı bulunduğu tutaç diğer bayrağın önünde ve izleyicilerin solunda olur. Birleşik Krallık`ın bayrağı ile sergilendiği takdirde ise bu kurala uyulup uyulmaması aranmaz.

Ulusal olmayan bayraklar ile birlikte kullanımı350px|right right|200px

Hong Kong bayrağı reklam amaçlı olarak, şirket, vakıf ve/veya kuruluş bayrakları gibi ulusal olmayan bayraklar ile kullanılacağı zaman bayrak en ortada olmalıdır. Bu bayraklar göndere çekileceği zamanlarda Hong Kong bayrağı en öndeki ve diğerlerine göre nispeten daha yüksek olan göndere çekilir. Gönderlerin her birinin aynı yükseklikte olması durumunda en baştaki gönder kullanılır. Eğer bayrak yürüyüş veya geçit törenlerinde başka bayraklarla birlikte kullanılmakta ise bayrak en önde ortada tutulmalıdır. Aynı hizada tutulması gerektiği takdirde grubun sağında kalacak şekilde diğer bayrakların en başında bulunur.

İç mekanlarda kullanımı150px|right

Eğer bayrak halk mitinglerinde, toplantılarda veya konferanslarda kullanılacaksa, yeri konuşmacının ya da podyumun sağ, izleyicilerin ise sol tarafıdır. Bayrak konuşmacıların ya da sahnenin herhangi biryerinde kullanılmayacaksa izleyicilerin uzağında, bir sağ köşeye yerleştirilir.

Törenlerde kullanımıBayrak eğer tören veya resmi geçitlerde başka bayraklar ile birlikte kullanılacaksa ya diğer bayrakların sağında ya da en önde, ortada yalnız olmalıdır. Hong Kong yasalarına göre bayrak heykel, sanat eseri ya da anıt açılışarında kullanılabilir fakat gösterinin bir parçası olarak, topluluğa sunulacak nesnenin üzerine örtü olarak örtülemez.

Bayrağın göndere çekilmesi ya da törenle yarıya indirilmesi sırasında; resmi geçit, ulusal kutlama ve gösterilerde ortamda bulunan kişiler `hazır ol` vaziyetinde ve yüzleri bayrağa dönük şekilde durmalıdırlar. Bu esnada askeri üniforma giymekte olan kişiler gerekli olduğu şekilde selam dururlar. Yüksek mevkili kişiler bayrağı şapka ile ya da şapkasız selamlayabilirler. Milli marşın söylenmesi sırasında bayrak da -varsa selam duran askeri şahıslar eşliğinde- göndere çekilir.

Yarıya indirme kurallarıright|240px

Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi bayrağı alınmış kararlara göre aşağıdaki durumlarda, tutulan yasın göstergesi olarak öngörülen sürelerde yarıya indirilir;

 • Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı`nın ölümü,
 • Dönemin ``Milli Halk Komitesi Başkanının ölümü,
 • Genelkurmay Başkanı ve Başbakan`ın ölümü,
 • ``Millet Meclisi Başkanının ölümü,
 • Çin Halk Cumhuriyeti`ne önemli katkılarda bulunmuş şahısların ölümü,
 • Dünya barışı ve insanlığa önemli katkılarda bulunmuş şahısların ölümü,
 • Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi`ne önemli katkılarda bulunmuş şahısların ölümü.


Bu haller dışında Çin Halk Cumhuriyeti`nin merkezi meclisinin kararları doğrultusunda ülkeyi ya da dünyayı derinden sarsan doğal afetler karşısında da bayraklar yarıya indirilebilir.

Zarar görmüş bayraklarYırtılmış, sökülmüş, rengi solmuş, lekelenmiş, standart dışı renge sahip ya da standart dışı ebatlardaki bayraklar kullanılıp sergilenmemeli ve/veya gerektiği şekilde imha edilmelidir.

Ortadan kaldırmaArtık kullanılamayacak bir duruma gelmiş bir bayrak, temkinli bir şekilde, tercihen yakılarak imha edilmelidir.

Bayrağa saldırı ve saygısızlıkHong Kong yasalarına göre Hong Kong bayrağına karşı yapılan saldırı ve saygısızca tutumlar ``Bölgesel Bayrak ve Amblem Koruma Kanunu`` gereğince suç sayılır. <ref>http://www.hklii.org/cgi-hklii/disp.pl/hk/jud/en/hkcfa/1999/FACC000004%5f1999.html</ref> Sözü geçen yasada; ``Bölgesel bayrak ya da bölgesel amblemi toplum huzurunda kasten yakan, yırtan, karalayan, kirleten ve üzerine basan kişi suç işler ve;``<br />
 • ``3 yıl hapis ile düşük miktarda para cezasına ya da``
 • ``1 yıl hapis ile yüksek miktarda para cezasına çarptırılır.``


2001 yılında Hong Kong bayrağı üzerine slogan yazarak eylem yapan ``Uzun saç`` lakaplı Leung Kwok-hung yukarıdaki yasa gereğince hakkında yasal işlem uygulanmış ve her ne kadar Hong Kong hakkındaki umutlarını dile getimek istediğini söylemişse de 3000 Hong Kong doları para cezası ödemiştir. <ref name="longhair">`` Leung Kwok Hung desecrates HKSAR flag``. BBC Chinese. Accessed 23 Şubat 2001. 25px|Chinese only English (AP)</ref>

ÇeşitliYunanistan`da düzenlenen 2004 Atina Yaz Olimpiyatları`nda bayraklarını taşıyan Hong Konglu grubun taşıdığı bayrağın ortasında bulunan çiçek figürünün taçyapraklarının baskı hatası nedeni ile ters yöne baktığı anlaşıldı ve böyle devam eden açılış töreninin sonra, kapanış töreninde bu yanlışlık düzeltildi.

Linkler

Kaynaklar • kaynak wiki| url=http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Fire_of_London|tarih=25 Ocak 2007 |dil=İngilizce | madde=Flag of Hong Kong


Referanslarcommonscat|Flags of Hong Kong <div class="references-small"> <references/> </div>

Asya|Bayrağı|Asya bayrakları

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar