Horoz

Horoz, bir kümes hayvanıdır. Tavuğa göre kuyruk ve boyun tüyleri daha uzun ve parlaktır.

Alm. Hahn (m), Fr. Coq (m), İng. Cock. Tavuğun erkeğine verilen ad. Her horoz kendi ırkındaki tavuklardan daha iri ve gösterişlidir. Başında testere gibi dişli kırmızı ibikleri ve bir çift etli sakalları dişilerden daha büyüktür. Parlak tüyleri ve kuyruk teleklerinin çok uzun ve yay gibi kıvrık olması da karakteristiktir. 15-20 yıl yaşarlar.

Kümeslerin kralı olarak bilinen horoz, köylülerin adeta canlı bir saatidir. Gece vakitlerini ve özellikle seher vaktini haber verir. Seslerinin kalınlığı ve uzun ötüşleriyle Denizli horozları meşhurdur. 15-20 saniye devamlı ötebilirler. Gündüz kuşları içinde bülbül ve horozdan başka gece öten yoktur.

Eti için, damızlık, süs veya döğüş için yetiştirilen cinsleri vardır. Eski çağlardan beri yapılan horoz döğüşü halen birçok ülkede devam etmektedir. Hint horozlarının döğüşkenliği meşhurdur. Bacaklarındaki mahmuzlarıyla, kanatları ve gagalarıyla birbirine tehlikeli yaralar açarlar. Horoz döğüşü çoğunlukla hasımlardan birinin ölümüyle son bulur. Bazı ülkelerde horoz döğüşü yasak olmasına rağmen, yaygın bir kumar ve vahşi bir eğlence olarak devam etmektedir.

Horoz, Galyalıların sembolüydü. Ateşli silahlarda çakmaktaşına veya merminin kapsülüne vuran madeni parçaya da “horoz” denir. Güreş, boks ve halter sporlarında “horoz siklet” bir ağırlık kategorisidir.

Kaynak

Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

horoz

1 . Tavukgillerden, tavuğun erkeği olan kümes hayvanı:
"Denizli horozu."-
2 . Ateşli silahlarda çakmak taşına veya merminin kapsülüne vurmaya yarayan metal parça:
"Çifteler dolduruldu, horozlar çekildi, iki el silah atıldı."- O. V. Kanık.
3 . Kapı zembereğinin mandalı.
4 . mecazKabadayı erkek.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
horozdan kaçmak , horoz evlenir, tavuk tellenir , horoz gibi , horozlar ötmek , horoz ölür, gözü çöplükte kalır , horozu çok olan köyde sabah geç olur

horoz

Türkçe horoz kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. cock, rooster, chanticleer

horoz

tavukgillerden, tavuğun erkeği olan kümes hayvanı; kabadayı erkek. ateşli silahlarda çakmaktaşına ya da merminin kapsülüne vurmaya yarayan metal parça. kapı zembereğinin mandalı.

horoz

Türkçe horoz kelimesinin Fransızca karşılığı.
coq [le]; (silah) chien [le], percuteur [le]

horoz

Türkçe horoz kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Gockel, Hahn

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Horoz
horoz