horoz

Horoz, bir kümes hayvanıdır. Tavuğa göre kuyruk ve boyun tüyleri daha uzun ve parlaktır.

HOROZ (türkçe) anlamı
HOROZ (türkçe) anlamı
1. 1 . Tavukgillerden
2. tavuğun erkeği olan kümes hayvanı:
3. Denizli horozu.-
4. 2 . Ateşli silahlarda çakmak taşına veya merminin kapsülüne vurmaya yarayan metal parça:
5. Çifteler dolduruldu
6. horozlar çekildi
7. iki el silah atıldı.- O. V. Kanık.
8. 3 . Kapı zembereğinin mandalı.
9. 4 . mecazKabadayı erkek.
10. Atasözü
11. deyim ve birleşik fiiller
12. horozdan kaçmak
13. horoz evlenir
14. tavuk tellenir
15. horoz gibi
16. horozlar ötmek
17. horoz ölür
18. gözü çöplükte kalır
horozu çok olan köyde sabah geç olur
19. tavukgillerden
20. tavuğun erkeği olan kümes hayvanı
21. kabadayı erkek.ateşli silahlarda çakmaktaşına ya da merminin kapsülüne vurmaya yarayan metal parça.kapı zembereğinin mandalı.
HOROZ (türkçe) ingilizcesi
1. n. cock
2. rooster
3. chanticleer
HOROZ (türkçe) fransızcası
1. coq [le]
2. (silah) chien [le]
3. percuteur [le]
HOROZ (türkçe) almancası
1. n. Gockel
2. Hahn

Horoz hakkında bilgiler

Alm. Hahn (m), Fr. Coq (m), İng. Cock. Tavuğun erkeğine verilen ad. Her horoz kendi ırkındaki tavuklardan daha iri ve gösterişlidir. Başında testere gibi dişli kırmızı ibikleri ve bir çift etli sakalları dişilerden daha büyüktür. Parlak tüyleri ve kuyruk teleklerinin çok uzun ve yay gibi kıvrık olması da karakteristiktir. 15-20 yıl yaşarlar.

Kümeslerin kralı olarak bilinen horoz, köylülerin adeta canlı bir saatidir. Gece vakitlerini ve özellikle seher vaktini haber verir. Seslerinin kalınlığı ve uzun ötüşleriyle Denizli horozları meşhurdur. 15-20 saniye devamlı ötebilirler. Gündüz kuşları içinde bülbül ve horozdan başka gece öten yoktur.

Eti için, damızlık, süs veya döğüş için yetiştirilen cinsleri vardır. Eski çağlardan beri yapılan horoz döğüşü halen birçok ülkede devam etmektedir. Hint horozlarının döğüşkenliği meşhurdur. Bacaklarındaki mahmuzlarıyla, kanatları ve gagalarıyla birbirine tehlikeli yaralar açarlar. Horoz döğüşü çoğunlukla hasımlardan birinin ölümüyle son bulur. Bazı ülkelerde horoz döğüşü yasak olmasına rağmen, yaygın bir kumar ve vahşi bir eğlence olarak devam etmektedir.

Horoz, Galyalıların sembolüydü. Ateşli silahlarda çakmaktaşına veya merminin kapsülüne vuran madeni parçaya da “horoz” denir. Güreş, boks ve halter sporlarında “horoz siklet” bir ağırlık kategorisidir.

Kaynak

Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Horoz Dövüşü

Horoz Dövüşü, iki horoz arasındaki kavgaya dayanan bir çeşit spor türü. Horoz Dövüşü ABD ve birçok Avrupa ülkesinde yasadışı olarak yapılmaktadır.

Altın Horoz

Altın Horoz (''Rusca'': Золотой Петушок ''Zolotoy petushok''), Nikolay Rimski-Korsakov tarafından hazırlanmış bir prolog, üç perde ve bir epilog'dan oluşan bir romantik operadır. Librettosu "Vladimir Belsky (1866–1946)" tarafından 1834'de Rus yazarı Aleksandr Puşkin ...

Erkan Horoz

Erkan Horoz (D. 18.03.1980 İstanbul) Çağdaş Türk Yazarı / Müzisyen