Hotel Ruanda

Hotel Ruanda (Orijinal ismiyle: Hotel Rwanda), Ruanda Soykırımını konu alan, dram türü bir filmdir. 2004 tarihli filmin yönetmeni Terry George'dir.

Hotel Ruanda

Hotel Ruanda afişi

``Hotel Ruanda`` (Orijinal ismiyle: ``Hotel Rwanda``), Ruanda Katliamını konu alan, dram türü bir filmdir. 2004 tarihli filmin yönetmeni Terry George`dir. Kanadalı, İngiliz, İtalyan ve Güney Afrikalı firmaların ortak yapımı olan filmin başrol oyuncusu Don Cheadle`dir. Filmin yönetmeni olan Terry George, A. Kitman Ho ile birlikte filmin yapımcılarındandır. Ruanda`nın başkenti Kigali`deki bazı çekimler dışında filmin büyük bölümü Güney Afrika`da çekilmiştir.

Film Ruanda`da 1994 yılında Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan ve büyük sayıda (yaklaşık 800 000) Tutsi`nin yaşamını kaybetmesiyle sona eren şiddet olayları ve katliamı konu alır ve filmin senaryosu Ruanda Katliamı`ndaki gerçek olaylara dayanmaktadır. Ana karakter Kigali`deki Hí´tel des Mille Collines`in müdürü olan Hutu kökenli Paul Rusesabagina`dır.

Filmin konusu

} Bir Hutu olan Paul Rusesabagina, Hí´tel des Mille Collines`in müdürüdür ve Tutsi bir kadınla evlidir. Katliam başladığında öncelikle kendi ailesini kurtarmaya çalışsa da durumun farkına varınca kendi ailesinin yanı sıra kurtarabildiği tüm Tutsi ve Hutu mültecileri kurtarmaya çalışır. Komşularıyla birlikte ailesini otele götürmesinden sonra birçok Tutsi ve Hutu mülteciyi de otele alır. Otel neredeyse bir mülteci kampına dönerken, daha önceleri kurduğu ilişkilerini kullanarak oteldeki insanları korumaya çalışır ve sonuç olarak 1268 mültecinin hayatını kurtarır. Film oteldeki mülteciler ile birlikte Rusesabagina`nın ailesinin Tutsi isyancılarının hakim olduğu taraftaki bir mülteci kampına kaçması ve buradan Tanzanya`ya doğru hareket etmeleri ile son bulur.

Filmdeki bu çerçeve hikayenin yanı sıra, Ruanda Katliamı`na dair birçok bilgi sunulmaktadır. Ayrıca olaya uluslar arası tepkinin çok düşük düzeyde kalması, BM ve Batılı güçlerin katliam karşısındaki tavırları büyük oranda eleştirilir.

Tepkiler

Temmuz 2006 itibariyle Internet Movie Database (IMDb - İnternet Film Veritabanı) isimli ünlü sinema sitesinin en iyi 250 film listesinde 50. sırada yer alan birçok olumlu tepki ve eleştiri almıştır. Başlangıçta R olarak etiketlendirilen film daha sonra PG-13 şeklinde yeniden etiketlenmiştir. En iyi aktör, En iyi yardımcı aktris ve En iyi özgün senaryo dallarında Akademi Ödülü`ne (Oscar`a) aday gösterilmiştir. American Film Institute (Amerikan Film Enstitüsü) filmi tüm zamanların en ilham veren 100 filmi içeresinde 90. sıraya koymuştur. Ayrıca film eleştirmenlerinden Richard Roeper filmi tüm zamanların en ilham verici filmlerinden biri olduğu belirtmiş ve filmi 2004 yılının en iyi filmi olarak adlandırmıştır.

Oyuncular

  • Don Cheadle - Paul Rusesabagina
  • Sophie Okonedo - Tatiana Rusesabagina
  • Nick Nolte - Colonel Oliver
  • Fana Mokoena - General Augustin Bizimungu
  • Joaquin Phoenix - Jack


Ayrıca bakınızKaynakça

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar