Hozat

Tunceli iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 780 kilometrekare, nüfusu 15.079 dur. Yüzeyi, genel olarak tatlı meyilli...

Tunceli iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 780 kilometrekare, nüfusu 15.079 dur. Yüzeyi, genel olarak tatlı meyilli, yer yer meşeliklerle kaplı sırtlardan, bunların arasındaki derince vadilerden ibarettir. Halkın başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır. Merkez bucağa bağlı 25, Çağlarca bucağına bağlı 7, Geyiksuyu bucağına bağlı 10 köyü vardır. Yüzölçümü 804 km2 olup, nüfus yoğunluğu 15’tir.

İlçe toprakları yüksek bir plato niteliğindedir. Kuzeyinde Karacaoğlan Dağı, güneydoğusunda Topaltepe, batıda ise Mucur Dağlarının uzantıları yer alır. Toprakları yüksek kesimde yer aldığından iklimi çok serttir.

Ekonomisi hayvancılığa dayalıdır. En çok koyun ve keçi beslenir. Tarım yapılabilen düzlüklerde az miktarda buğday, arpa, patates ve nohut yetiştirilir.

İlçe merkezi Hozat Deresi Vadisinde kurulmuştur. 1848’de ilçenin bugünkü yerinde bir kışla yapıldı. Bu kışlanın çevresinde bir yerleşme merkezi kuruldu ve burası Dersim Sancağının merkezi oldu. Cumhuriyetin ilanından sonra Dersim il merkezi olduysa da 1925’te ilçe olarak Elazığ’a bağlandı. 1936’da Tunceli il olunca, buraya bağlı ilçe haline getirildi. İl merkezine uzaklığı 54 km’dir.

Haritası

Hozat koordinatları: 39.109100, 39.220000

Diğer anlamları

Hozat

Tunceli iline bağlı ilçelerden biri.


İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  hozat su kaynakları bakımından çok zengin.ama daha gel,işmeli

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben tunceli hozatlıyım.benim köyüm buzlupınar köyüdür.eski adı ise kırniq,tir.kırniğin en meşhur yemeği ise gömbe dir...herkese oraları tavsiye ederim oralı o kadar güzeldir ki inanamassınız...:)

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  dagları vede komandoları meşurdur hozat komando taburu 85{3] devreler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  hozatın bakımcıları meşhurdur loj des kom

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  selam ben hikmet binbaşı 1986 _1 tertıp olarak hozat jandarma komando taburunda vatani görevimi yaptım orası gerçekten harıkaydı bazen aklıma gelıo keşke oraları gidip geze bılsem o zama kıymetını bılemedık ama şimdi oraları özler olduk ne günlerdi acısıyla tatlısıyla bi başkaydı neyse bukadar yeter?

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  merhaba biz baba kız hozatın taner köyündeniz.tunceli başlıbaşına bi harikalar diyarı mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer..hele munzur baba dünya harikalarından biri.meraklıları mutlaka gitmeli.sevgilerimizle.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  yapmayın yardım yataklık insan gibi insanlar olalım eet guzel yer ama şartlar oranın çokta yaşanacak yer oldugunu gostermiyor daglarınızda içinizde çok zamaNIM GEÇTİ SİZİ SİZDEN İİ BİLİRİM

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  hozat coğrafi yapısı ile önde gelebilecek bi kış turzmine öncülük edebilecek bi kapasiteye sahiptir fakat yobazlık ve terör devam eden sempatizanlık bir türlü bu oluşumları gerçekleştirememektedir. buzlupınar köyünün arkasındaki duvar biçimindeki dağlar inanılmaz bir güzelliktedir. kamp, gezi için uygundur şahane doğa yapısına sahiptir tabi mayına basmassanız :-) terör biter ise uludağ kartalkaya gibi kayak turzminin öncü olduğu yerlerin isimlerin yanında adı anılır.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  en güzel cami, cana yakınlık sevecenlik altınçevre köyünde mevcuttur. tavuklar (kardelen) türktaner kiraz vs gibi meyveleri mükemmeldir. yüceldi, yapı itibari ile pek toplu kunumladırmaya uygun değildir. karadeniz yaylalarının çıplak arzilisidir. balkaynar ın ceviz ağaçları. çaytaşınıjn elma ağaçları gölgesinde uyumak için çok müsaittir meyveleride tabikide.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  FARKLI BİR YER GÖRMEK İSTİYORSANIZ KESİNLİKLE HOZATA GİDİN.TÜRKİYENİN EN GÜZEL YERLERİNDENDİR.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  merhaba dersimliler ben bir dersimli olarak artık dogup büyüdüğüm yerleri gezip görmek istiyorum satılmış pkk lılar oradan kirli ellerini çeksinler dersimli aleviler ve türkler asırlardır kardesçe yaşıyorlardı bu kardeşliğimizi bozdular lütfen dersimize sahip çıkalımsatılmış pkka lılara bırakmayalım tüm dersimli kardeşlerimi sevğiyle kucaklıyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  hozat'ın Akören köyü (aşağı ve yukarı Gızori)mezraları neden haritalarda görünmüyor acaba.bunun mantıklı bir yanıtı varsa lütfen yayınlarmısınız ÖĞRENELİM..

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hozat
Hozat