--}}

HPV

İnsan papilloma virüsü, insan papilloma virüs ya da human papilloma virus (HPV veya İPV) papillomavirus ailesine mensup, deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virusu. 1970'li yıllarla beraber HPV ve kanser ilişkisi üzerinde çalışmalar başlamış ve pozitif bulgularla beraber günümüzde önemli bir bilgi birikimi elde edilmiştir.HPV, İngilizce "Human Papilloma Virus"ün kısaltmasıdır. En sık görülen cinsel hastalıktir. Kadın ve erkekte vücudun herhangi bir yerinde (özellikle cinsel organlar) siğil enfeksiyonlarına neden olan ve 80`den fazla virüs tipinin dahil olduğu bir gruptur.

Kondilom denilen genital siğillerden HPV sorumludur. Ayrıca bazı tipleri, cilt hücrelerinde ve cinsel organ mukozal yüzeylerinde kanser öncesi değişimlere neden olmaktadır. Bu değişimler özellikle kadınların servikal bölgelerinde meydana gelmektedir. Servikal kanserlerin %90`ının HPV ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Bu virüsten korunmanın cinsel ilişkide bulunmamak dışında kesin bir yolu yoktur. Son derece bulaşıdır ve kesin tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul edilir. Lezyonlar tedavi edilebilir fakat virüs hücre içine yerleştigi için bulaştırıcılık devam eder. Kondom kullanımı bulaşmayı azaltmaktadır.

Aşı

8 Haziran 2006`da FDA Merck tarafından geliştirilen "Gardasil" isimli profilaktik HPV aşısını onayladı. Aşı, servikal kanserlerin %70`sinden sorumlu olan HPV tip 16 ve 18`e karşı koruma sağlamaktadır. 3-doz halinde yapılan aşı $360 civarinda tutmaktadır. Yüksek fiyati gelişmekte olan ülkelerde kullanımını azaltabilir. GlaxoSmithKline da 2007`de HPV tip 16 ve 18`i hedef alan bir aşı çıkarmayı planlamaktadır.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

HPV
HPV