HSBC

HSBC holding (ya da bilinen adıyla HSBC, the Hong Kong and Shanghai Banking Corporation) 1865 yılında Hong Kong'da kurulan bankadır.

Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyet gösteren HSBC Grubu, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından biridir.

Genel merkez : İngiltere'de kayıtlı olan HSBC Holdings plc’nin genel merkezi Londra'dadır.

Linkler

http://www.hsbc.com.tr

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyet gösteren HSBC Grubu, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından biridir. İngiltere''de kayıtlı olan HSBC Holdings plc’nin genel merkezi Londra''dadır. HSBC''nin 1999 yılında Grup şirketleri için uluslararası tek bir marka olarak belirlenmesi, Grubun altıgen ambleminin dünya çapında giderek tanınan bir sembol olmasını sağladı. HSBC 2002 yılında markasını rakiplerinden ayırmak ve özelliklerini vurgulamak üzere ‘Dünyanın yerel bankası’ sloganıyla bir kampanya başlattı. 31.12.2006 itibarıyla 1,861 milyar USD 31.12.2006 itibarıyla 22,086 milyon USD 31 Aralık 2006 itibarıyla, Ana sermaye oranı: %9,4 Toplam sermaye oranı: %13,5 Dünya genelinde yaklaşık 10.000''in üzerinde ofis. 82 ülke ve bölgede 312.000 üzerinde çalışan. Bütün dünyada 125 milyonu aşkın müşteri. HSBC Holdings hisseleri, Londra, Hong Kong, New York, Paris ve Bermuda borsalarında işlem görmektedir. Şirketin 0,50 Amerikan Dolar’lık hisse senetleri, Londra, Hong Kong, Paris ve Bermuda borsalarında, ve her biri 5 hisse senedini temsil eden ADS’ler (American Depository Shares) New York borsasında işlem görmektedir. 100 kadar ülke ve bölgede yaklaşık 200.000 hissedar HSBC Holdings hisse senetlerine sahiptir. HSBC, dünyanın en gelişmiş bilgi teknolojilerini kullanmaktadır. HSBC’nin yılda 13 milyardan fazla müşteri işleminin gerçekleştiği ve her geçen gün hızla gelişen e-ticaret fonksiyonu, internet, PC bankacılığı, interaktif TV, telefon bankacılığı ve cep telefonu bankacılığını içermektedir. HSBC, bilgi teknolojleri hizmetlerini tüm dünyadaki müşterilerine ve personeline sunmak için kendi özel iletişim ağını- dünyanın en geniş ağlarından biri - kullanmaktadır.

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    HSBC Bankası şube sayısı 2007 yılı sonu itibariyle 237'' adedi buldu. Halihazırda 5 bin 600 çalışan ile faaliyet gösteriyor ve 2008''de 1200 kişilik yeni istihdam yaratmayı planlıyor. Bununla birlikte halen ÇYDD ve TOG''un yanı sıra BÜV(Boğaziçi Üniversiresi Vakfı) aracılığı ile 1200 öğrenciye burs sağlıyor. 1 yıl önce hayata geçirdiği mikrokredi alanındaki faaliyetleri ise 10 ile yayıldı. Dar gelirli aile bireylerinin kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlayan, küçük bir sermaye desteği vererek ekonomik ve sosyal kalkınmada öncü rol oynaması planlanan Mikrokredi ile Topluma Destek Projesi ile şimdiden 200''e yakın girişimciye 80 milyar YTL kredi kullandırdı. İlk etapta Samsun ve Ankara''da faaliyet gösterirken, artık Trabzon, Malatya, Kütahya, Edirne, Afyon, Yozgat, Kars''tada faaliyet veriyor.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.