Huayna Picchu

Kısaca: Huayna Picchu veya Wayna Pikchu (Quechua dilinde "Genç Zirve"), ortalarında Machu Picchu İnka harabelerinin bulunduğu iki zirveden biri. ...devamı ☟

Huayna Picchu
Huayna Picchu

`daki İnka harabelerinin arka planında yükselen görüntüsü] Huayna Picchu veya Wayna Picchu (Quechua dilinde "Genç Zirve"), ortalarında Machu Picchu İnka harabelerinin bulunduğu iki zirvaden biri. Zirve ,harabelerin klasik kartpostal deseni olarak, arka planda yükselen görüntüsü ile ün yapmıştır.

Coğrafya

Huayna Picchu, 2701 metre yükseklikte olup, Andlar `ın Peru kısmındaki Urubamba Vadisi üzerinde yükselir. En yakın yerleşim yeri ``Aguas Calientes``, en yakın büyük şahir ise Cusco `dur.

Zirve kabaca 3 bölüme ayrılabilir. En büyük (aşağısı) bölüm sık bitki örtüsü ve kayaçdan, orta bölüm sarp kaya-kayaç ve tek tek bitkilerden, üçüncü ve en üst bölüm sırf kayadan oluşur. İkinci bölümde Macchu Picchu sakinlerinin yapmış olduğu birkaç teras bulunur. Huayna Picchu `nun yatan bir İnka yüzünün burnuna benzetilir.

Turizm

Zirveye geçiş turistlere serbesttir. Bu kişiler çıkış öncesi bir kontrol noktasında adlarını yazdırmak zorundadırlar. Kendilerine burada yaklaşık dönüş zamanı bildirilir. Çıkış, çok çetin olmayan koşullarda yaklaşık 1 saat sürer. En dik yerler çelik halatlara tutunmak suretiyle aşılır. Kısmen, kaya dehlizlerden geçen patikadan ilerlenir. Çıkış sırasında bir kaya çıkıntısından eğilerek geçilir. Tırmanışlara 07.00 ile 13.00 zaman dilimi içinde başlanır. Macchu Picchu İnka harabelerine geçerken de kontrol noktasından geçilir.

Güzellikler

Zirvenin az aşağısında, inka harabelerine inşa edilmiş olan teraslar bulunur. Burada birkaç barınak da mevcuttur. zirvenin düz eteğinde, harabelere bakan tarafında Ay Tapınağı bulunur. Nihayetinde tırmanışın ödülü olarak, İnka harabeleri ve Urubamba Vadisi eşsiz manzarası sayılabilir.

Kaynak

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.