Hudson's Bay Company

Kısaca: Hudson's Bay Company (HBC), Kuzey Amerika'nın en eski şirketi, Dünya'nın da en eski şirketlerinden birisidir. 2 Mayıs 1670'de Londra'da kurulan şirket, bir dönem dünyada en fazla arazi sahibi olan özel kurumdu. ...devamı ☟

Hudson's Bay Company
Hudson's Bay CompanyHudson`s Bay Company (HBC), Kuzey Amerika`nın en eski şirketi, Dünya`nın da en eski şirketlerinden birisidir.

2 Mayıs 1670`de Londra`da kurulan şirket, bir dönem dünyada en fazla arazi sahibi olan özel kurumdu. Merkezi uzun süredir Hudson Bay`deki York Factory`dedir.

Hayvan postu ticaretini, İngiltere kontrolündeki Kuzey Amerika`da birkaç yüzyıl boyunca kontrol etti. Yerel yönetimlerin kurulup, halkın yerleşmesinde de önemli rol oynadır. Tüccarları Kuzey Amerika`daki ilk devletler ile resmi anlaşmalara sahipti. 19. yüzyılın sonunda, sahip oldukları toprakların büyük bir bölümü Kanada`nın oldu. Kanada`da bu şirket en fazla toprak sahibi olan özel kurum idi. Hayvan postu ticareti düşüşe geçtikten sonra Kanada`nın dört bir yanında mağazalar zinciri açmaya başladılar.

26 Ocak 2006 tarihi itibariyle Kuzey Carolinalı milyarder ve hissedar Jerry Zucker şirketi satın almak için başvurdu. 9 Mart 2006 itibari ile de Jerry Zucker şirketin ilk ABD vatandaşı patronu oldu.

Şirketin yıllık gelirleri 2005 yılında 7 milyar dolar iken 70.000 çalışanı vardır.

}

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Hudson's Bay Company Resimleri