Huguenot

Huguenot, 1560'lardan başlayarak Fransa'da örgütlenen protestan cemaati. calvin öğretisine yakınlıkları ve azizlere "tapınma" başta olmak üzere çeşitli katolik uygulamalarını reddetmeleriyle tanınırlar, aynı zamanda ölüm cezasını da kabul etmezlerdi. fransa'da bartholomeus gecesi ve protestanlara karşı yürütülen takip kampanyası sonucunda baskı altında bulunan huguenot'lar, otuz yıl savaşları'nda çok önemli rol oynarlar.

Huguenot

Huguenot, 1560'lardan başlayarak Fransa'da örgütlenen protestan cemaati. calvin öğretisine yakınlıkları ve azizlere "tapınma" başta olmak üzere çeşitli katolik uygulamalarını reddetmeleriyle tanınırlar, aynı zamanda ölüm cezasını da kabul etmezlerdi. fransa'da bartholomeus gecesi ve protestanlara karşı yürütülen takip kampanyası sonucunda baskı altında bulunan huguenot'lar, otuz yıl savaşları'nda çok önemli rol oynarlar. hatta bu nedenle otuz yıl savaşlarına, hugenotten savaşları da denir. özellikle kardinal richelieu'nün baskısı ile fransa'da kalmaları imkansızlaşan bu cemaate almanya kapılarını açar ve burada hessen ve bavyera dükalıklarında yerleşerek kendi cemaatlerini sürdürürler.

yavaş yavaş asimile olmalarına ve ayin dilini giderek almanca'ya çevirmelerine rağmen, kendilerine alman derebeyleri tarafından tanınan imtiyazlar uzun süre devam eder ve hatta rahiplerini isviçre'nin fransızca konuşan kesimlerinden getirirler.

nazi rejimi sırasında resmen genel bir kilise çatısı altında entegre edilmeye çalışıldılarsa da, bugün hala daha adında "fransız reform kilisesi" ibaresi bulunan dört cemaat bulunmaktadır almanya'da. biri frankfurt'ta yer alan bu kiliseler, işte hugenotten kiliseleridir.

hugenotten sözcüğünün etimolojik kökeni tam olarak belli olmamakla birlikte, eidgenosse'den (almanca: yoldaş, anddaş) veya bunun fransızca karşılığı olan aignos'tan geldiği kabul edilmektedir.

Kaynak

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=huguenot

Huguenot

i. fransız protestanı

Huguenot

1. anlamı i. Fransız Protestan (16. ve 17. yuzyıllarda). ,Fransız Protestan.

Huguenot

Fransızca Huguenot kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. huguenot, member of the Reformed or Calvinistic communion of France (during the 16th and 17th centuries); French Protestant

Huguenot

Flemenkçe Huguenot kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. huguenot

Huguenot

n. member of the Reformed or Calvinistic communion of France (during the 16th and 17th centuries); French Protestant n. huguenot, member of the Reformed or Calvinistic communion of France (during the 16th and 17th centuries); French Protestant

Huguenot

Huguenot İngilizce anlamı ve tanımı

Huguenot anlamları

  1. (noun) A French Protestant of the period of the religious wars in France in the 16th century.

Huguenot tanım:

Kelime: Hu·gue·not
Söyleniş: 'hyü-g&-"nät
İşlev: noun
Kökeni: Middle French, alteration of Middle French dialect eyguenot, adherent of a Swiss political movement, from German dialect Eidgnosse confederate
: a member of the French Reformed communion especially of the 16th and 17th centuries
- Hu·gue·not·ic /"hyü-g&-'nä-tik/ adjective
- Hu·gue·not·ism /'hyü-g&-"nä-"ti-z&m/ noun

Huguenot

İngilizce Huguenot kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. hugonote (protestante francés, partidario de Calvino)

Huguenot

İngilizce Huguenot kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. huguenot, protestant, calviniste

Huguenot

İngilizce Huguenot kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Hugenotte (französische Protestant, Gründer des Calvinismus)

Huguenot

İngilizce Huguenot kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. (Stor) ugonotto

Huguenot

İngilizce Huguenot kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. huguenote (designação pejorativa que os católicos franceses deram aos protestantes)

Huguenot

İngilizce Huguenot kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Hugenoot (Franse protestant)

Huguenot

Fransızca Huguenot kelimesinin Almanca karşılığı.
n. hugenotte adj. hugenottisch

Yanıtlar