--}}

İşçi Cephesi

İşçi Cephesi (İC), aynı adı taşıyan aylık gazete etrafında örgütlenen siyasi kuruluş.

İşçi Cephesi (İC), aynı adı taşıyan aylık gazete etrafında örgütlenen siyasi kuruluş. İşçi Cephesi, ilgili gazete ve internet sitesinde, bir siyasi akım olarak şu şekilde tanımlanmıştır: “İşçi Cephesi, Troçkist bir yayın organıdır. Türkiye'de devrimci bir işçi partisinin inşası için mücadele ediyoruz. Hedefimiz sosyalist devrim, kapitalizmin ilgası ve sosyalizmin inşasıdır. İşçi sınıfının ve gençliğin mücadelesini destekliyor, işçi demokrasisinin yaygınlaşması için uğraş veriyoruz. Sermayenin baskı ve şiddet rejimine karşı mücadele ediyoruz ve halkların kendi kaderlerini tayin hakkını destekliyoruz. Mücadelemiz uluslararası ölçeklidir ve kendimizi, işçi sınıfının dünya partisi olan IV. Enternasyonal’in yeniden inşasının bir parçası olarak görüyoruz.” İşçi Cephesi, bir siyasi akım olarak, 1979 yılında ortaya çıkmıştır. Süreli yayın olarak ilk sayısını 1980 Şubat'ında çıkarmış, 12 Eylül 1980 askeri darbesi ardından yayınına ara vermek zorunda kalmıştır. 1980 sonrası dönemde, bir akım olarak kendini Zemin, İşçi Sözü, Sınıf Bilinci, Sosyalizm ve 11. Tez dergilerinde ifade etmiştir. 1990’ların başından itibaren de Enternasyonal Bülten dergisinin etrafında örgütlenmiştir. İşçi Cephesi, Ocak 2009 tarihinden bu yana, kendi adını taşıyan aylık gazete etrafında faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, Uluslararası Birlik Komitesi’nin (International Liaison Committee / Comité de Enlace Internacional) kurucu üyelerindendir.

Yayınlar

* İşçi Cephesi gazetesi: Aylık Siyasi İşçi Gazetesi. * Mesafe dergisi: Üç Aylık Sosyalist Düşünce Dergisi / Kuramsal-Politik Yayın. * İşçi Cephesi internet sitesi: Güncel Haber/Yorum/Analiz için oluşturulmuş resmi internet sitesi.

Sosyal Ağlar

* İnternet sitesi: http://www.iscicephesi.net // http://www.enternasyonalyayincilik.net * Online Dergi Arşivi: http://www.solyayin.com/yayin/isci-cephesi * Facebook: http://www.facebook.com/profile.php?id=100002335205382 (Facebook kişisi) // http://www.facebook.com/pages/İşçi-Cephesi/201921913181314 (Facebook sayfası). * Twitter: http://twitter.com/iscicephesi * Youtube: http://www.youtube.com/user/IsciCephesi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.