İşçi Partisi (Britanya)

İşçi Partisi (Britanya) (İngilizce: ``Labour Party``) 20. yüzyılın ilk yıllarından beri Birleşik Krallık`ta sol kanadın en büyük partisidir. 1997 yılında Tony Blair`in liderliği kazandığı seçimlerden bu yana iktidarda görev yapmaktadır.

İşçi Partisi (Britanya) (İngilizce: ``Labour Party``) 20. yüzyılın ilk yıllarından beri Birleşik Krallık`ta sol kanadın en büyük partisidir. 1997 yılında Tony Blair`in liderliği kazandığı seçimlerden bu yana iktidarda görev yapmaktadır.

Bağımsız İşçi Partisi (ILP) ile İşçi Sendikaları Kongresi`nin (TUC) işbirliğiyle, 1900`de kurulan İşçi Temsil Komitesi, 1906`da İşçi Partisi adını aldı.I. Dünya Savaşı sırasında çeşitli koalisyon hükümetlerine katıldı.1918 genel seçimlerinden ikinci büyük parti olarak çıkarak ülkenin muhalefet partisi durumuna geldi.

Ramsay MacDonald`ın 1924`te Liberallerin desteğiyle kurduğu ilk İşçi Partisi hükümeti 1931`e değiniktidarda kaldı.Bunu izleyen seçimlerde İşçi Partisi ağır bir yenilgiye uğradı ve Winston Churchill`in II. Dünya Savaşı sırasında kurduğu koalisyon hükümetine katılana değin (1940) muhalefette kaldı.1945 seçimlerinde ezici bir zafer kazanan İşçi Partisi, 1950 seçimlerinde ise Avam Kamarası`nda çoğunluğu çok az bir farkla sağlayabildi.Seçimlerden sonra kurulan İşçi Partisi hükümeti ertesi yıl düşünce Muhafazakarlar iktidara geldi(1951).

Partinin geleneksel sosyalist çizgisinin refah toplumuna nasıl uyarlanacağı sorunu, özellikle de sanayi kuruluşlarının devletleştirilmesine ilişkin görüş ayrılıkları, 1950`lerde parti içinde bölünmelere neden oldu.Bevancılar olarak bilinen Aneurin Bevan yanlıları, ekonomide devletçi bir politika izlenmesini ve dış politikada ABD`ye bağımlılığın azaltılmasını savunuyordu.1964`te yeniden iktidara gelen İşçi Partisi, bu tarihten 1979`a kadar Muhafazakarlarla dönüşümlü olarak iktidara geldiler.

1980`de, partinin sosyalist çizgisine bağlılığıyla tanınan Michael Foot liderliğe seçildi.Partinin örgütsel yapısınds da değişikliklerin yapıldığı kongreden kısa bir süre sonra ılımlı 12 İşçi Partisi milletvekili partiden ayrılarak, Sosyal Demokrat Parti (SDP) adlı yeni bir parti kurdu.Böylece Muhafazakarlar, 1983 seçimlerinde bölünmüş bir muhalefet karşısında rahat bir zafer kazandılar.

1994`te John Smith`in ani ölümünün ardından liderliğe seçilen Tony Blair ile İşçi Partisi, 18 yıllık bir aradan sonra tekrar iktidara geldi.Tony Blair, Haziran 2007`de başbakanlık ve İşçi Partisi liderliğinden çekileceğini açıkladı.

siyaset-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.