I. Abdullah

thumb|Abdullah I.Ürdün Kralı

Ürdün kralı. (Mekke 1882-Kudüs 1951)

Hicaz emiri Şerif Hüseyin`in oğlu olan Abdullah, İngilizlerin desteğiyle 1921 yılında Maveraiürdün Emirliği`nin başına geçti. Önce Paeke Paşa`ya, sonra da Glubb Paşa`ya örgütlettiği "``Arap Lejyonu``", Kerkük-Hayfa petrol boru hattınun korunmasını sağladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında emirlik sınırları dışına müdahalede bulundu. 1946`da İngiltere ile imzalanan bir ittifak anlaşmasından sonra ülke bağımsızlığına kavuşunca 1949 yılında ilk Ürdün kralı olarak taç giydi. Suriye ve Lübnan`ı içine alacak bir devlet kurmaya uğraşırken öldü.

Emir Abdullah Efendi, Ömrünün sonuna kadar İngilizlerin sadık dostu olarak kaldı. Sarayında muhafız olarak Çerkezleri konuşlandırmış ve bu sayede oğlu dahi sorunsuz iktidarda kalmayı becermiş uyanık bir araptır. Haşimi soyundan olduğu palavrası günümüze kadar ispatlanamamıştır.

Kardeşi Faysal`da yine İngiliz dostları sayesinde Irak emiri olmuştur. Böylece ingilizle Osmanlı İmparatorluğunun Arap yarımadasından çekilmesinde aktif rol oynayan bu aileden baba Şerif Hüseyin`e Hicaza, oğullarınada Irak ve Ürdün`e emir tayin ettiler. Ürdün tarihte gerek toprak olarak gerekse halk olarak var olmayan bir devlettir. İngilizler sayesinde ortaya çıkmıştır.

ürdün-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar