I. Baudouin (Belçika Kralı)

I. Baudouin (Okunuşu: Boduen, Felemenkçe Boudewijn, Fransızca Baudouin, Almanca Baudouin, İngilizce Baldwin) (d. 7 Eylül 1930, Stuyvenberg Şatosu - 31 Temmuz 1993 Motril, İspanya), Belçika'nın beşinci kralı.

I. Baudouin (Okunuşu: ``Boduen``, Flemenkçe Boudewijn, İngilizce Baldwin) (d. 7 Eylül 1930, Stuyvenberg Şatosu - 31 Temmuz 1993 Motril, İspanya), Belçika`nın beşinci kralı. 17 Temmuz 1951 ile 31 Temmuz 1993 arasında tahtta oturdu. III. Lí©opold ile Kraliçe Astrid`in ikinci çocuğu ve ilk oğlu. Hainaut Kontu ünvanını da taşıyordu. II. Albert`in (d. 1934) ve Lüksemburg büyük düşesi Josí©phine-Charlotte`un (1927-2005) ağabeyiydi.

42 yıl gibi uzun bir süre krallık yaptı. Belçika anayasasında göre kralın hükümet onayı olmadan demeç vermesi engellenmiş olmasına karşın, Belçike hükümetleri üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Hükümranlığı döneminde Belçika üniter bir devletten federal bir devlete dönüştü. I. Badouin Belçika`ının birliğini savunmakla birlikte, etnik çatışmalar sonucu Belçika`nın üç bölgeli bir federasyona dönüşmesini önleyemedi.

1990`da I. Badouin kürtajı koşullu olarak serbest bırakan bir yasa teklifini onaylamayı reddetti. Bunun üzerine çıkan krizde, kralın isteği üzerine, hükümet, anayasaya dayanarak kraliyet yetkilerini üç günlüğüne askıya aldı ve yasayı yürürlüğe aldı. Çoğu Belçikalı, bu uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu, kraliyet yetkilerinin askıya alınmasının sadece hastalık durumunda veya kralın yokluğunda uygulanabileceğini savunur.

15 Aralık 1960`da kraliçe Fabiola adını alan Fabiola de Mora y Aragón ile evlendi. Evlilik töreni Brüksel`deki Saint-Michel-et-Gudule katedralinde yapıldı ve Belçika`da ilk kez olmak üzere televizyonda yayınlandı. Bu evlilikten çocukları olmadı.

1976`da, hükümranlığının yirmibeşinci yılında, toplumun iktisadi, sosyal, kültürel ve bilimsel gelişmesine katkı sağlamak üzere Kral Badouin Vakfı`nı kurdu. [1]

31 Temmuz 1993`te, Montril, İspanya`da tatildeyken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Cenaze törenine pek çok Belçikalı ve aralarında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Fransa Başkanı François Mitterrand, Japon İmparatoru Akihito`nun da bulunduğu önemli siyasetçiler katıldı.

Kaynakça

``Fransızca Vikipedi``

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

I. Baudouin (Belçika Kralı)
I. Baudouin (Belçika Kralı)