I. Boemondo

Kısaca: I. Boemondo (yahut Bohemund veya Boamund) d. y.1058–ö. 3 Mart,1111 bir Norman Prensi, Taranto Prensliği Prensi ve Antakya Prensliği prensi idi. Birinci Haçlı seferi'ne katılmış ve Antakya'nın Haçlılar tarafından kuşatılıp fethine kadar tüm Haçlı ordusunun Anadolu'yu geçişinde efektif komutanlığını yapmıştır. ...devamı ☟

I. Boemondo (yahut Bohemund veya Boamund) d. y.1058–ö. 3 Mart,1111 bir Norman Prensi, Taranto Prensliği Prensi ve Antakya Prensliği prensi idi. Birinci Haçlı seferi'ne katılmış ve Antakya'nın Haçlılar tarafından kuşatılıp fethine kadar tüm Haçlı ordusunun Anadolu'yu geçişinde efektif komutanlığını yapmıştır.

Erken yaşamı

Boemondo y. 1058de İtalya'da Kalabria yöresinde doğmuştur. Babası bir Norman maceracı haydut olup Sicilya ve güney İtalya'da idareyi eline geçirerek Apulya Kontu (1057-59) ve sonra Apulya Dükü (1059-85) olan Robert Guiscard'di ve annesi babasının ilk karısı olan Buonalbergo'lu Alberada idi. Kendine konulan vaftiz adi Mark idi; fakat çocukken çok iri cüsseli olduğu için masallardeki Buamundus gigas adlı bir deve atıfla babası tarafından Boemondo olarak lakaplandırılmış ve bu lakabı isim olarak kullanmıştır.

Bizansla savaşlar

Boemondo, babasının Sicilya ve güney İtalya hükümdarlığı ile yetinmeyip Bizans İmparatorluğu'nu da eline geçirmek için [1] arasında giriştiği büyük askerí kampanyaya katılmış; (1082-1084) döneminde babasının Italya'ya gitmesi gerekince, bu büyük Norman ordusunun komutanlığı'nı yapmıştır. Babasının kendine verdiği emirlere göre ta Konstantinopolis'e kadar ilerlemek hedefi olmuştu. Bu nedenle 1082 baharında Norman ordusunun üssü olan Kesriye'den hareketle Yanya'ya kuşatıp almıştır. Bu ilermede bu yörede yerleştirilmiş olan Vlah'larin desteğini sağlamıştır. Bizans İmparatoru I. Aleksios Komnenos ile Yanya yakınlarında yaptığı savaşta ve daha sonra Arta şehri civarındaki savaşta galip gelmis ve Bulgar Ortodoks Kilisesinin önemli merkezi olan Ohri'yi eline geçirmistir. Boemondo sonra Teselya'ya ilerliyerek kışlak olarak kalmak istediği Larisa kentini kuşatmıştır. Fakat kuşatma 6 ay sürmüş ve 1083 baharında Normanla geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Boemondo'nun geri çekildiği Kesriye kalesi Bizans İmparatoru I. Aleksios tarafından kusatılmış ve sonbaharda kale Bizanslılara düşmüştür. O kış Boemondo hasta düşmüş ve İtalya'ya dönmüştür. Babası Robert Guiscard ise yeni bir ordu ile ve diğer iki oğlu olan Roger Borsa ve Amalfi Dükü Guy ile Makedonya'ya tekrar dönmüştür.

Boemondo'nun bu genç yaşta I. Aleksios ile yaptığı mücadele ve bunun sonucu onun hayatının yönünü çizmiştir denilebilir.

Apulya devletinde taht krizi

Boemond'nun babasi Robert Gusicard 17 Temmuz,1085 birdenbire olmustur. Babasi Italya'da Apulya'daki arazilerinin idaresini Boemondo'nun kucuk baba-bir uvey kardesi Roger Birsa'ya birakmistir. Adriyatik kiyilarinadk Balaknalrdaki arazi ise Boemondo'ya kalmisti ama bu araziler cok gecmeden tekrar Bizanslilar eline gecmisti. Babasi oldugu zaman Boemondo Italya'da Salerno'da bulunmaktaydi; kardesi Roger Borsa ise Balkanlarda idi. Roger, kocasini oldurugu soylentileri ile unlu, annesi Sichelgaita ile hemen Italya'ya donmustur. Burada Sicilya Kontu olan amcasi 1. Roger ile ittifak yapmis ve amcasinin yardimi ile Apulya Duku oldugu ilan edilmistir. Boemondo ise ya uvey annesinin kendini de zehirleyiceginden korkarak, ya da Kapua Prensi I. Jordan'i mutteffik yapmak niyetiyle Kapua'ya cekilmistir. Kardesine isyan eden Boamondo Kapua destgi ile Oria. Otranto ve Taranto sehirlerini eline gecirmistir. Mart 1086da iki kardes anlasip ortak hukumdar olarak kabul edilmeleri uzerune anlasmislardir. Fakat 1087 yazinda Boemondo tekrar isyana baslamis; Roger'e Fragento'da yaptigi bir baskin savasda yenik dusurmus ve Taranto'yu yine eline gecirmistir.

Bu kardes savasi en sonunda Papa II. Urban'in arabulucugu ile sona ermistir. Boemondo'un Tranto ve eline gecirdigi diger araziler kendine verilmis ve bir asil unvani olarak da bir kucuk yoreli Taranto Prensligi verilmistir. Ancak Apulya Duklugu uzerinde olan butun haklarindan vazgecmistir.

Birinci Haçlı seferi

Birinci Haçlı seferi sırasında Anadolu'yu baştan başa geçen Haçlı orduları Ekim 1097'de Toranto Prensi Boemondo'nun kumandası altında Antakya'yı kuşattılar. Surlarla çevrili olan Antakya bütün kış boyunca kuşatmaya dayanma kararı aldı. 3 Temmuz 1098'de Haçlılar bitkin düşmüş kente girebildiler ve kentin bütün Müslüman halkını toplu bir katliamla öldürdüler. Selçukluların atabeylerinden Musul atabeyi Kerboğa 4 gün sonra kente ulaştı. Ancak, kenti Haçlılardan geri alamayarak geri döndü. Tarantolu Boemondo, kendini I. Boemondo adı altında kendisini Antakya Prensi ilan etti.

Antakya Prensliği ile Bizans savaşları

1100 yılında I. Boemondo Danişmend'lilerin eline esir düştü. Ancak yerine geçen yeğeni Tancredi Tarsus ve Lazkiye'yi Bizanslılardan alarak Antakya Prensliğinin sınırlarını genişletti.Böylece Boemondo güçlü ve köklü bir güneydoğu prensliğini kurdu, fakat kısa süreliydi.Ölümü ve mezarı

I. Boemondo'nun mezarı.]

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.