I. Dünya Savaşı'nda zehirli gazların kullanımı

300px|right|thumb|Savaş boyunca kullanılan çeşitli tipte gaz maskeleri I. Dünya Savaşı`nda zehirli gazın kullanımı, büyük bir askeri yenilikti. Gazlar, gözyaşı gazı gibi kimyasal türlerinden, iperit, hardal gazı ve klor gibi daha sert ve öldüren ajanlar olarak devam etmiştir. Bu kimyasal savaş, ilk olarak global savaşın büyük bir bileşeni ve 20. yüzyılın ilk topyekün savaşıydı. Gazın öldürme kapasitesi (``sadece savaşta ölenlerin %3`ü , gaz yüzündendi``) sınırlandı.Yine de, ölümcül olmayan yaralıların oranı yüksekti ve gaz, askerlerin en büyük korkularının biri olarak kaldı. Gazlara karşı etkili tedbirlerin alınması mümkündü,dönemin diğer silahlarından farklıydı. Bu yüzden gazın kullanımını artırdığı gibi savaşın daha geç sahnelerinde birçok olayda etkililiği azaltıldı. Kimyasal savaşın bu ajanlarının yaygın kullanımı ve savaş zamanı, güçlü patlayıcıların düzenlemesinde ilerlerlemeler kaydedildi.Öyle ki "Kimyagerlerin savaşı" I. Dünya Savaşı`nın yükselen değerleri arasındaydı.

Tarihi1914 Gözyaşı Gazı

Savaşın erken yıllarında kullanılan bu gazın (Lachrymatory) ölümcül ya da yokedici etkisinden ziyade tahriş edici özelliği vardır. Birçok kişinin kimyasal gazların ilk olarak I. Dünya Savaşı`nda kullandığına inanmasına karşılık, kükürt gazının ilk olarak M.Ö 5. yy`da Spartalılar tarafından kullanıldığına dair araştırmalar vardır. I. Dünya savaşında gözyaşı gazını el bombalarına doldurarak kullanan Fransaydı. Ekim 1914`de Almanya konsantrasyonu kutulara doldurarak aynı şekilde misilleme yaptı.

I. Dünya Savaşı Avrupa-tarihi-taslak

Poison gas in World War I Link FA|es Gas venenoso en la Primera Guerra Mundial Folosirea gazelor de luptă in primul război mondial

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar