I. Juan Carlos

Kısaca: I. Juan Carlos (vaftiz ismi ``Juan Carlos Alfonso Ví­ctor Marí­a de Borbón y Borbón-Dos Sicilias``) (d. 5 Ocak 1938) İspanya Kralı.Francisco Franco`nun ölümünden iki gün sonra tahta çıkmıştır. ...devamı ☟

I. Juan Carlos
I. Juan Carlos

I. Juan Carlos (vaftiz ismi ``Juan Carlos Alfonso Ví­ctor Marí­a de Borbón y Borbón-Dos Sicilias``) (d. 5 Ocak 1938) İspanya Kralı.Francisco Franco`nun ölümünden iki gün sonra tahta çıkmıştır.

1931`de ülkesinden ayrılan son İspanya kralı XIII. Alfonso`nun üçüncü oğlu olan Barselona kontu Juan Carlos Teresa Silvero Alfonso de Borbon y Battenberg`in en büyük oğlu olarak Roma`da doğdu.Çocukluk yılları İtalya`da geçti ve İspanya`ya ilk kez 1947`de eğitim amacıyla geldi.1945`te babası, Franco`nun yönetimden çekilmesi gerektiğini savunmaya ve Falanjist politikalara karşı çıkmaya başladı.Halk arasında Don Juan olarak bilinen babasınıdan uzaklaşan Franco, Juan Carlos`un eğitimiyle yoğun biçimde ilgilendi.1955`te Zaragoza Askeri Akademisi`ne giren Juan Carlos, ardından Marin`deki Askeri Denizcilik Okulu`na, San Javier`deki Havacılık Akademisi`ne ve Madrid Üniversitesi`ne devam etti.

1947`de çıkarılan bir yasayla cumhuriyet yönetimine son verilip monarşi ilan edildiği halde Franco`nun ölümüne değin İspanya tahtı boş kaldı.1969`da General Franco tarafından İspanya veliaht prensi ilan edildi ve 1975`te General Franco`nun ölümü üzerine tahta çıktı.Tahta çıktıktan hemen sonra siyasi partilerin yeniden kurulmasını ve siyasi tutuklular için af çıkarılmasını destekleyerek liberal ve demokratik ilkelere saygılı bir çizgi çizdi.1981`de Faşistlerin darbe girişiminin sonuçsuz bırakılmasında önemli rol oynadı.Amerika Kıtası ve Çin Halk Cumhuriyeti`nı ziyaret eden ilk İspanyol devlet başkanı oldu.Halen kraldır.

14 Mayıs 1962`de Atina`da Yunanistan Kralı VI. Paulos`un kızı olan Sophia ile evlendi ve biri erkek olmak üzere üç tane çocuğu oldu.

} }

}

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.