I. Richard

I. Richard (d. 8 Eylül 1157 - ö. 6 Nisan 1199), İngiltere`nin 1189-1199 tarihleri arasındaki Fransız asıllı kralı. İngilizce`de Richard the Lionheart, Fransızca`da ``Richard Couer de Lion`` yani Aslan Yürekli Richard (veya Rişar) olarak anılır. İngiltere`nin Normanlar tarafından fethinden sonraki krallarından olan I. Richard, Plantagenet hanedanındandı. Aslen Fransız`dı ve çok az İngilizce biliyordu.

Richard`a ``Aslan Yürekli`` ünvanı üstün cesaretine ve komuta kabiliyetine binaen verilmiştir. Henüz 16 yaşındayken, komutası altındaki birliklerle, babası II. Henry`ye karşı ayaklanan asileri bastırmayı başarmıştır. Üçüncü Haçlı seferi`ne çıkarak Kudüs kentini almak için Selahaddin Eyyubi`yle birçok defa karşılaşmıştır.

Doğumu ve soyu

I. Richard, 8 Eylül 1157 tarihinde İngiltere`nin Oxford kentindeki Beaumont Sarayı`nda dünyaya geldi. Ancak o zamanki İngiliz kraliyet hanedanının diğer üyeleri gibi Fransız asıllıydı. 6 Temmuz 1189`da babası II. Henry`nin ölümü üzerine İngiltere kralı oldu. Yaşamının çoğunu İngiltere`de değil, Normandiya`da (Fransa) geçirdi.

Üçüncü Haçlı Seferi

1187 yılında Selahaddin Eyyubi`nin Kudüs`ü Haçlılardan geri aldığı haberi Avrupa`ya ulaşınca Richard Fransa kralı II. Philip`le birlikte Üçüncü Haçlı seferine çıkmaya karar verdi. 1190 yazında Hristiyanlığın kutsal topraklarına doğru yola çıkan Richard önce Sicilya`yı işgal etti. Sonra Sicilya`dan ayrılarak 6 Mayıs 1191`de yol üzerindeki Kıbrıs`ı ele geçirdi. Haziran 1191`de Akka`ya ulaştı. 7 Eylül 1191`de Arsuf Savaşı`nda Selahaddin Eyyubi`nin ordularını yenmeyi başardı. Ancak 1 yıl daha uğraşmasına rağmen KudüsSelahaddin Eyyubi`den geri alamadı. 2 Eylül 1192`de Selahaddin`le bir anlaşma imzalayarak Avrupa`ya geri döndü. Avrupa`ya geri dönerken Viyana yakınlarında Kutsal Roma Germen İmparatoru VI. Heinrich`a esir düştü. Annesi Düşes Alií©nor d`Aquitaine 150.000 mark tutarında bir fidye ödeyerek 4 Şubat 1194`de oğlunun serbest bırakılmasını sağladı.

Son yılları

Yürekli Richard yaşamının geri kalan bölümünü Normandiya`da geçirdi. Chateau-Gaillard denilen bir şato inşa ettirdi. Ancak şatonun inşaatı tamamlanmadan bir çocuk tarafından atılan bir okla yaralandı. Yaranın kangren olması sonucu 6 Nisan 1199 tarihinde annesinin kollarında öldü.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.