--}}

I. Victoria

Diğer anlamı|Victoria Princes Royal
Edward VII
Alice,Hesse büyük düşesi
Alfred,Saxe-Coburg ve Gotha dükü
Helena,Christian of Schleswing-Holstein Prensesi
Louise,Argyll Düşesi
Arthur,Connaught Dükü
Leopold,Albany Dükü
Beatrice,Henry of Battenberg Prensesi
``HRH Princess Victoria of Kent``

+Kraliçe Viktorya
right|thumb|200px
Hükümdarlık 20 Haziran 1837-22 Ocak 1901
Taç giyme 28 Ocak 1838
Önceli William IV
Ardlı Edward VII
Albert,Prince Koca
Nesil Victoria,Germen Empress,Prusya Kraliçesi ve
Tam İsim Alexander,Victoria
Ünvan ``HM The Queen``
Kraliyet evi House of Hanover
Kraliyet Andı Tanrı Kraliçeyi Korusun
Babası Edward Agustus,Kent Dükü
Annesi Victoria of saxe-Coburg-Saalfeld
Doğumu 24 mayıs 1819
Kensinton sarayı londra
İngiltere,Birleşik Krallık
Vaftiz 24 Haziran 1819
Kensington sarayı Londra
İngiltere,Birleşik Krallık
Ölüm 22 Oak 1901 (81 yaşında)
Osburne evi,Isle of wight
İngiltere,Birleşik Krallık
Defin 2 Şubat 1901
Fragmore,Winsdor,İngiltere,
Birleşik Krallık


Kraliçe Victoria (24 Mayıs 1819 - 22 Ocak 1901). Birleşik Krallık ve İrlanda Kraliçesi (1837 - 1901) ve Hindistan İmparatoriçesi (1876 - 1901). 19. yüzyılda 63 yıl yedi aylık bir süreyle Birleşik Krallık tarihinde en uzun süre saltanat sürmüş kraliçedir.

Tahta amcası IV. William`ın ölümü üzerine 20 Haziran 1837 tarihinde 18 yaşındayken çıktı. 1840 yılında kuzeni Prens Albert`la evlendi ve 9 çocuk sahibi oldu. Siyasi yaşamda aktif rol aldı. 1861 yılında Prens Albert öldükten sonra yaşamının geri kalan kısmını siyahlar giyerek yas içinde geçirdi. "Tutuculuk" ve "ahlak gösterişi" Kraliçe Victoria dönemine damgasını vurmuştur.

Kraliçe Victoria`nın saltanatı boyunca en önemli olay Birleşik Krallık`ın Fransa ve Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte Rusya`ya karşı savaştığı Kırım Savaşı`dır (1854-1856).

Kraliçe Victoria`nın 9 çocuğundan 8`i diğer Avrupa hanedanlarından kişilerle evlendiler. Günümüzde bile birçok Avrupa monarşileri Kraliçe Victoria`nın soyundan gelen kişilerle yönetilmektedir.

Erken Hayatı

Babası, Stratheam ve Kent dicki Kral George IIIIIIII (Kraliçe Charlotte`nin dördüncü oğlu). Annesi Victoria, Sex-Coburg-Salfeld Prensesi(Belçika Kralı Leopold I `in kız kardeşi). George III ün en yaşlı oğlu Gal Prensi(gelecekte Kral George IV) sadece 100 çocuğu vardı. Victoria çiftin tek çocuğuydu, 24 Mayıs 1819`da Londra, Kensington sarayında doğdu.24 haziran 1819 da Cantenbury başpiskoposu ``Charles Manners-Sutan`` tarafından Kensington sarayında vaftiz edildi.Onun vaftiz evebeynleri Prens Regent,Prusya İmparatoru Alexander I (ön adını buradan aldı),Württenberg kraliçesi Charlettove Saxe-Coburg-Saafeld düşesi Dowage idi.Alexandrina olarak vaftiz edilmesine rağmen aile içinde Drina olarak çağrılıyordu.Prenses Victoria`nın babası,onun doğumundan sekiz ay sonra zatüreden öldü.Büyük babası George III altı gün sonra öldü.Prenses Victoria`nın amcası (Gal prensi) Kral George IV olarak tacı miras alıyordu.Victoria ardıllığı yüksek pozisyonda dolduruyordu.Victoria`ya Almanca,İngilizce,İtalyanca,Yunanca,Fransızca,aritmetik,müzik ve kendisinin favori konusu tarih öğretildi.Öğretmenleri ise Saygıdeğer George Davys ve Baroner Luise Lehzen ,onun mürebbiyesi.Barones Lehzen`den bir gün Kraliçe olabilceğini öğrendiğinde ``Faydalı olacağım`` dedi. left|thumb|150px|Prenses Victoria dört yaşında Kent Prensesi Victoria onbir yaşında iken,Kral George IV çocuksuz olarak öldü;tacı kardeşi St.Andrews ve Clarence düküne(Kral Willam IV) bırakıyordu.Metresi aktrist Dorathy Jordan`dan on çocuğun gayri meşru babası olmasına rağmen yeni kral çocukları onaylamaya sahip değildi.Netice olarak genç prenses Victoria taca varis oluyordu.Kanun o zaman çocuk kraliçe için gerekli tedbiri almamıştı.Bu nedenle Victoria Hükümdarın yokluğunda ona vekalet gerek duyuyordu.On sekiz yaşın öncesinde tahtı yönetmede başarılı olabilecekmiydi.Parlemento 1830 da vekalet yasasını geçirdi,vekaletin gücünü kısıtlayacak bir heyet yaratmadan.Kral William düşesi sevmiyordu.Çünkü düseş kendisiyle ilgili ileri sürülen aşklarıyla sallanmasıyla meşhurdu.kralın nefret etmesine rağmen.Prenses Victoria 1836 da onaltı yaşında iken gelecekteki kocasına rastladı,Gotha ve Saxe-Coburg prensi Albert.1839 daki ikinci karşılaşmasından önce ona aşık olmuştu.Onun için "Aziz Albert..O çok duygulu..çok kibar..ve çok iyi...ve çok da dostca.O ,en sevimli ve hoş taraflara ve görünüşe sahip" diyordu. Prens Albert Victoria`nın birincil kuzeni idi,babası Victoria`nın annesinin erkek kardeşi Ernst (Ernst I,Gotha ve saxe-Cobur dükü).Kraliçe olarak ,Victoria ona uygun idi.Onların evliliği çok mutlu olmayı kanıtlıyordu.

Erken saltanat

24 Mayıs 1837 deVictoria 18 yaşına erişti,bunun anlamı saltanat süresi artık gereksizdi.Dört hafta sonra Victoria annesi tarafından uyandırıldı.Victoria anlamalıydı ki,kral William IV 71 yaşında iken geçen sabah 20 Haziran 1837 de saat 2 yi 12 geçe kalp yetersizliğinden ölmüştü.Victoria günlüğüne " saat 6 da annem tarafından uyandırıldım,bana Canterbury başpiskoposu ve lord Conyngham `ın burada olduklarını ve görüşmek istediklerini söyledi.yataktan kalktım ve oturma odasına gittim(sadece geceliğimleydim),ve onları gördüm.Conyngham o zaman bana amcamın artık olmadığını,bu sabah saat 2 yi 12 geçe öldüğünü bildirdi.Ve sonuç olarak ben Kraliçe idim" diye yazdı. Victoria şimdi Birleşik Krallık Kraliçesi idi. right|thumb|150px|Kraliçe Victoria kendisinin taç giyme töreninde Hanover`deki ``Salic Kanunu`` altında ,hiçbir kadın tahta varis olamazdı.Bu nedenle Hanover tacı Viktorya`nın amcası ``Cumberland ve Teviotdale`` düküne geçiyordu,ve kendisi Hanover kralı Ernest Augustus oluyordu.Viktoria hayatı boyunca Hanover prensesi ,Burnswick ve Lunenburg düşesi olarak kalıyordu.Çünkü genç kraliçe henüz evlenmemiş ve çocuksuzdu.Ernest Augustus`da onun ilk çocuğu 1840 da doğana kadar Birleşik Krallık tahtına varis varsayılıyordu.Kraliçe taca yükseldiğinde hükümet wing partisi tarafından kontrol ediliyordu.1830 daki küçük bir fasıla hariç.Wing başbakanı ``Lord Melbourne`` politik tecrübesi olmayan kraliçenin hayatında güçlü bir etki haline geldi.Fakat Melbourne bakanlığı uzun süre güçlü kalamayacaktı.Popüler olmayan bir şekilde büyüyordu,bundan başka İngiltere kolonilerde hatırı sayılır derecede zorluklarla yüzyüze geldi.Kanada`da Birleşik Krallık ayaklanma ile yüzleşiyordu(1837 ayaklanması 1839 a kadar sürüyordu).Ve Jamaika`da koloni yasama kurulu meclisden hiçbir kanun geçirmeyerek Birleşik Krallık politikasını protesto ediyordu.1839 da Lord Melbourne istifa etti.

Evlilik

thumb|right|250px|Bir oymacılık işlemesi evlilik üzerine Kraliçe ilk kuzeni,Prens Albert`le 10 Şubat 1840 yılında Londra St.James Sarayı Kraliyet Şapeli`nde evlendi.Prens Albert normal olarak "Eş Prens" ünvanını 1857 ye kadar elde edemedi.Asaleti asla garantilenmedi.Albert Kraliçenin sadece eşi değil ayni zamanda önemli politik danışmanı idi.Lord Melbourne`nun yerine Kraliçenin yarı hayatı boyunca hakim olacak şekilde.Kraliçenin ilk hamilelik süresinde,onsekiz yaşındaki ``Edward Oxford`` Kraliçeye suikat girişiminde bulundu.Kraliçe Londra`da eşi Albert`le birlikte araba ile gezinti yapıyordu. Oxford iki defa ateş etti.Fakat iki mermi de isabet etmedi.Oxford vatana ihanetten yargılandı,fakat akıl hastalığı sebebiyle bereat ettirildi. Ateş edilmesi Kraliçenin sağlığında veya hamileliği üzerinde bir etki yaratmadı.Kraliyet çiftinin dokuz çocuğunun ilki 21 Kasım 1840 da doğdu ve Viktorya olarak isimlendirildi.

Kaynakça

  • Oxford İngilizce Sözlük, ``Victoria`` maddesi


başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = IV. William | başlık= Birleşik Krallık Hükümdarı | yıllar= 1837 - 1901| sonra= VII. Edward bitiş kutusu

DEFAULTSORT:Victoria 1

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.