I. Zidanta

''I. Zidanta'', Eski Krallık döneminde, yaklaşık olarak MÖ 1560-1545 yıllarında hüküm sürmüş Hitit kralıdır.

I. Zidanta, Eski Krallık döneminde, yaklaşık olarak MÖ 1560-1545 yıllarında hüküm sürmüş Hitit kralıdır. Hükümdarlığı Boğazköy arşivlerinde I. Zidanta dönemine ait bir döküman bulunmamıştır. Hakkındaki en önemli bilgileri Telipinu Fermanı olarak bilinen döküman sağlar. Buna göre Zidanta, I. Murşili'nin krallığı döneminde Murşili'nin kızkardeşiyle evli bir saray görevlisi olan Hantili'nin kızıyla evlenmiştir. Hantili ile işbirliği yaparak Murşili'yi öldürür ve kayinpederinin tahta geçmesine yardımcı olur:
"Hantili Murşili'nin yanında bir sakiydi. Murşili'nin kızkardeşi Harapsili'yi eş olarak aldı. Zidanta [1] Hantili'nin kızı [2] ile evlendi ve Hantili ile işbirliği yapıp çok kötü bir günah işlediler. Murşili'yi öldürdüler, kan döktüler."
Gene Telipinu Fermanı'na göre Zidanta'nın günahları bununla da bitmez. Zidanta, Hantili'nin ölümüne yakın bir zamanda taht varisi olan Piseni'yi ve ailesini öldürerek kendisi tahta çıkmıştır:
"Hantili yaşlandığı zaman ve neredeyse tanrı olmak üzereyken Zidanta, Hantili'nin oğlu Piseni'yi ve oğullarını öldürdü ve önde gelen hizmetkarlarını da öldürdü. Sonra Zidanta kral oldu."
Zidanta'nin hükümdarlığı sırasındaki olaylarla ilgili başka bir bilgi yoktur ve tam olarak ne kadar tahtta kaldığı da bilinmemektedir. Büyük ihtimalle önceki krallar zamanında güneyde Hurriler'le yaşanan çatışmalar artarak Hittitler aleyhine gelişmeye devam etmiştir. Zidanta'nın oğlu Ammuna zamanındaki ayaklanmalar göz önüne alınarak devletin durumunun iyi olmadığı söylenebilir. Torosların güneyinde kalan bölgelerin bu dönemde kaybedildiği düşünülmektedir. Telipinu'nun Zidanta hakkında aktardığı son bilgi tanrıların onu nasıl cezalandırdığıdır:
"Ama tanrılar Piseni'nin öcünü aldılar. Tanrılar oğlu Ammuna'yı ona düşman yaptılar ve (Ammuna) babası Zidanta'yı öldürdü."
I. Zidanta'nın ardından Ammuna kral olmuştur. * Brandau, B. & Schickert, H. (2003) Hititler, Ankara: Arkadaş Yayınları. * Bryce, T. (2005) Kingdom of the Hittites, 2nd Edition, Oxford; Oxford University Press. * Klengel, H. (1999) Geschichte des hethitischen Reichs, Leiden: Brill. Notlar Ayrıca bakınız * Hitit kralları listesi * Hitit İmparatorluğu Dış bağlantılar * I. Zidanta'nın hükümdarlığı

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.