I Can Football

I Can Football'', çok oyunculu olarak oynanabilen, çevrim içi, üç boyutlu bir futbol oyun.} Sunucuya bağlı halde bulunan oyuncuların, azami 11'e 11 takımlar oluşturarak birbirleriyle maç yapabildikleri oyunda, her oyuncu maç boyunca yalnızca tek bir futbolcuyu denetleyebilmekte ve ancak maç başlamadan mevki tercihinde bulunabilmektedir. Başlama vuruşundan sonra girilen maçlarda, oyuncuya sistem tarafından rastgele bir mevki atanmaktadır. Maç sırasında kırmızı kart gören bir oyuncu, maç süresi tamamlanana kadar oyundan ihraç edilir.

Oynanış

Oyunda amaç, çevrim içi durumdaki diğer oyuncularla kadrolar oluşturarak takım olabilmek ve maç boyunca oynadığımız mevkinin hakkını vererek galibiyete ulaşmaktır. Hücum ederken, yerden pas vermek için S; havadan orta yapmak için A; şut çekmek için D; koşu yoluna pas atmak için Q tuşları kullanılıyor.Q tuşuyla kontrol de sağlanır.
Savunma yaparken, top çalmak için D; kayarak top çalmak için A tuşları kullanılıyor.Ayrıca ctrl tuşu ile savunma yaparak karşıdaki oyunucunu şutunu bloke edebilir,çok daha iyi savunma yapabilirsiniz. Ayrıca futbolcuyu yönlendirmek için AŞAĞI OK, YUKARI OK, SAĞ OK ve SOL OK; koşmak içinse SHIFT veya W tuşları kullanılıyor. Oyunda kamera açısını değiştirmek de mümkün. F2-F7 arasındaki tuşlar buna imkan tanıyor.

Ligler

Oyunda bu lig ile ilgili bir çok hayran siteleri vardır. Bununla ilgili bilgileri oyundaki oyunculardan yardım alarak öğrenebilirsiniz. http://icfleague.net.tc ve http://icfleague.forumactif.com bunlar arasında en çok bilinendir.

GM

Oyunda güvenliği sağlamak için eskiden bazı sistemler vardı. 2008 Aralık ayında bu sistem kalktı ve yerini GM'lere bıraktı. GM'ler oyundaki küfürleri, tartışmalara görürlerse kullanıcıyı saat/gün olarak susturabilir.

Kalecilik

2000 puan ve üzerine gelen futbolcular kaleci mevkiinde oynayabilir.Kaleciler d ile topları tutabilir.Eskiden Ctrl ile sistem vardı, ama bu sistem kalktı ve yerini D tuşuna bıraktı. 2009 Ocak ayında oyun, k2000 robot kalecilerini sürdü. Onlar eski robotlara göre daha iyi ama genelde her oyunda kaleci robot değil, oyuncu olur.

Penaltı

Her maçtaki gibi bu oyundada penaltı sistemi vardır. Penaltıyı oyun doluyken 8 numaralı oyuncu kullanır. Gol atmak için en kolay yöntem kalecinin üstüne sertçe vurmaktır.Kaleci robot değil ise penaltı dan gol bulmak çok zordur ve köşeyi hedeflemek gerekmektedir.

Seyirci

Oyununuzu maç esnasında dışardan bir seyirci izleyebilir ve chat yapabilir.

Yeni Beta

8 Haziran 2009'da yeni beta sürüldü. Kullanıcıların kurulum dosyalarını silerek yeni kurulum dosyasını yüklemeleri önerilir.

Basında I Can Football

Bir oyun dergisinin Ocak 2009 sayısında I Can Football ile ilgili bir yazı yayınlandı.

Kota

Kotalı kullanıcılar oyunun 1 saati için 67 MB'yi gözden çıkarmak zorundadır.

Puan Sistemi

I Can Football oyununda puan sistemi mevcuttur. Puanlar, oyunda verilen pasa, çekilen şuta, alınan topa bağlıdır.Puan sisteminin de eylül gibi geri geleceği belirtiliyor.

VİP Üyelik

Yapım ekibi, oyuna 8 Haziran 2009 öncesi kaydolmuş üyeleri katkılarından ötürü ömür boyu Sobee VİP olarak ödüllendirmiştir.VIP nin avantajları ise ; maç içersinde yada başında istediği mevkiyi seçmek.Oyuncular arasında fısıldayı (özel chat) i kullanabilmek.E odasında (davetli oda) kaptan olabilmek gibi.Sonradan vip olmak isteyenler ise biraz daha bekleyecekler.

Yeni Güncelleme

31.07.2009 tarihinde gelen yeni güncellemeyle: Q ile toplara kontrol imkanı,(göğüs kontrol vs.) topuk pası,s tuşu ile pas isteme,d tuşu ile kayarak pasların arasına girme,kayarak gol atma,faul yapıldığında değişik şekillerde oyuncunun yerde kıvranması ve daha birçok şey.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.