İbrahim Alaettin Gövsa

İbrahim Alaettin Gövsa (d. 1888, Kudüs) - (ö.

İbrahim Alaettin Gövsa, (1889-1949)

İbrahim Alaettin Gövsa İstanbul`da 1889 yılında doğdu. Hukuk Fakültesini bitirdi (1910). İsviçre`de pedagoji ve psikoloji öğrenimi gördü. Yurda dönüşünde öğretmenlik, okul müdürlüğü ve müfettişlik görevlerinde bulundu. Sırasıyla Sivas, Sinop ve İstanbul milletvekili olarak parlamentoya seçildi. İlk şiirlerini aruz ölçülerinde yazdı. Bunların bir bölümü Servet-i Fünun dergisinde, makaleleri ise Tedrisat dergisinde yayımlandı.

Eğitimci Satı Bey`in teşvikiyle ve Milli Edebiyat akımı doğrultusunda hece ölçüsünde şiirler yazmaya başladı. Çocukluk şiirleri konusunda verimli çabalarıyla dikkati çekti. Yazı hayatım eğitim, biyografi konularında ve ansiklopedik yayınlar hazırlanmasında derli toplu eserlerle sürdürdü.

Eserleri:

Çocuk Psikolojisi , Çocukta Davranış Gelişimi, Çocukta Duygusal Gelişim, Çocukta Zihinsel Gelişim, Çocuk Şiirleri, Güft u Gu , Çanakkale İzleri, Şen Yazılar, Victor Hugo , Fuzuli, Nedim, Ömer Hayam , Elli Türk Büyüğü, Acılar, Söz Oyunları, Süleyman Nazif, Meşhur Adamlar Ansiklopedisi, Türk Meşhurları Ansiklopedisi, Resimli Yeni Lügat ve Ansiklopedi, Sabetay Sevi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.