İbrahim Hilmi Senil, (d. 1903) Kandiye Girit) - (ö. 25 Şubat 1981), Türk hukukçu.

İbrahim Hilmi Senil

İbrahim Hilmi Senil, (d. 1903) Kandiye Girit) - (ö. 25 Şubat 1981), Türk hukukçu.

1930 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi`ni bitirdikten sonra iktisat Vekaletinde müşavir avukat olarak çalışmaya başlamış, daha sonra aynı Bakanlığın ve Sümerbank Genel Müdürlüğü`nün Hukuk Müşavirliklerinde ve Ekonomi Bakanlığı İstanbul Bölgesi Ekonomi Müdürlüğü ile Maden işleri Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 16 Mayıs 1947 tarihinde Danıştay Üyeliğine atanmıştır. 9 Şubat 1952 tarihinde Danıştay Birinci Daire Baflkanlığına ve 22 Eylül 1959 tarihinde de Danıştay Başkanlığına seçilmiştir. Danıştay Üyesi iken 20 Ekim 1948 ve 29 Eylül 1951 tarihlerinde Danıştay Genel Kurulunca iki kez üçer yıllık dönemler için Uyuşmazlık Mahkemesine üye olarak seçilmiştir.

Milli Birlik Komitesi tarafından 27 Mayıs İhtilali`nden sonra kurulan Yüksek Soruşturma Kurulunda görev almıştır. 26 Ekim 1961 tarihinde Danıştay Başkanlığı görevine dönmüştür.

27 Mayıs 1962 tarihinde Danıştay Genel Kurulunca, Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilmiştir. 8 Temmuz 1966 tarihinde Başkan seçilmiştir. 14 Temmuz 1968 tarihinde emekli olmuştur.

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Hazım Türegün | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Danıştay Başkanı | yıllar= 1960 - 1962 | sonra= Rıza Göksu sıra kutusu| önce = Lütfi Akadlı | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı | yıllar= 1966 - 1968 | sonra= İsmail Hakkı Ketenoğlu bitiş kutusu



Tr danistaybsk Tr anayasabsk tbt

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar