İbrahim Sıtkı Yırcalı

İbrahim Sıtkı Yırcalı (d. 1908, Balıkesir, Türkiye), (ö. 29 Aralık 1988) Türk siyasetçi.

İbrahim Sıtkı Yırcalı (d. 1908, Balıkesir, Türkiye), (ö. 29 Aralık 1988) Türk siyasetçi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi`ni bitirdi, Paris Hukuk Fakültesi`nde Doktorasını tamamladı. Maliye Müfettişliği, Balıkesir Postası Gazetesi Sahipliği ve Başyazarlığı, Serbest avukatlık, IX., X., XI. Dönem Balıkesir Milletvekiliiği, TBMM Başkanvekilliği, Cumhuriyet Senatosu Balıkesir Üyeliği (12 Ekim 1975 - 12 Eylül 1980) ile Gümrük ve Tekel, İşletmeler, İktisat ve Ticaret, Basın Yayın ve Turizm, Sanayi Bakanlıkları yaptı. Evli ve 2 Çocuk babasıydı.

Balıkesir`n önde gelen ailelerinden birine mensuptur. Erkek kardeşinin oğlu Rona Yırcalı şu anda Balıkesir Sanayi odası başkanlığı yapmaktadır.

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Nuri Özsan | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Tekel Bakanı | yıllar= 2 Aralık 1951 - 18 Eylül 1952| sonra= Emin Kalafat başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = İbrahim Hakkı Gedik | başlık= Türkiye Cumhuriyeti İşletmeler Bakanı | yıllar= 18 Eylül 1952 - 17 Mayıs 1954| sonra= Fethi Çelikbaş başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Fethi Çelikbaş | başlık= Türkiye Cumhuriyeti İktisat ve Ticaret Bakanı | yıllar= 17 Mayıs 1954 - 9 Aralık 1955| sonra= Fahrettin Ulaş başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Samet Ağaoğlu | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Sanayi Bakanı | yıllar= 10 Temmuz 1958 - 1 Eylül 1958| sonra= Ahmet Sebati Ataman başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = - | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Basın - Yayın ve Turizm Bakanı | yıllar= 25 Kasım 1957 - 10 Temmuz 1958| sonra= Ali Server Somuncuoğlu bitiş kutusu

TC 20. Hükümet TC 21. Hükümet TC 23. Hükümet

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İbrahim Sıtkı Yırcalı ilgili konular