--}}

İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses Türkiye'nin en ünlü yorumcularındandır. 1 Ocak 1952 yılında Şanlıurfa'da dünyaya geldi. Kalabalık ve yoksul bir ailenin çocuğuydu.

İbrahim Tatlıses Türkiye'nin en ünlü yorumcularındandır. 1 Ocak 1952 yılında Şanlıurfa'da dünyaya geldi. Kalabalık ve yoksul bir ailenin çocuğuydu. Küçük yaşlarda çalışmaya başladı. İnşaatlarda soğuk demir ustalığı yaptı. Adanalı bir sinemacının, inşaatta türkü söylerken onu fark etmesiyle Tatlıses'in büyük yolculuğu başlamış oldu. Önce Adana'da ardından Ankara'da çeşitli gazinolarda sahneye çıktı. Sesinin güzelliği ve güçlülüğü şöhretini kulaktan kulağa yaydı. Yetmişli yılların ortalarına doğru artık İstanbul'a gelmişti.

1977 yılında çıkardığı "Ayağında Kundura" adlı kırkbeşlik plakla tüm Türkiye'ye sesini duyurdu. Ardından "Sabuha", "Dom Dom Kurşunu", "Bir Mumdur" gibi türküleriyle kendine geniş bir hayran kitlesi yarattı. Seksenli yıllarda tüm Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri de İbrahim Tatlıses ile tanıştı. Bu yıllarda çıkardığı "Allah Allah", "Kara Zindan", "İnsanlar" ve "Fosforlu Cevriyem" gibi albümlerinin satışı milyonları aştı.

İbrahim Tatlıses, 90'lara da hızlı girdi. Önce "Ah Keşkem" adlı albümüyle çıktı hayranlarının karşısına. Ardından da 1993 yılında birçok bestecinin katkıda bulunduğu "Mega Aşk" albümünü çıkardı.

1994 tarihini taşıyan "Haydi Söyle" albümü Burhan Bayar, Arif Sağ, Özkan Turgay ve Zafer Dalgıç'tan oluşan usta bir ekip eşliğinde yapıldı. "Haydi Söyle", "Nankör Kedi", "Saza Niye Gelmedin", "Tombul Tombul" gibi parçalar herkesin diline dolandı.

İbrahim Tatlıses, eski kırkbeşliklerde kalan ünlü parçalarını, biraz da temizleyerek 1995 yılında "Klasikleri" adını taşıyan albümde bir araya getirdi. 1996 tarihli "Ben De İsterem" adını taşıyan albüm geleneği bozmayarak yine satış rekoru kırdı. Özellikle albümdeki "Fırat" türküsü uzun süre akıllarda kaldı. Hatta bu isimle bir dizi bile çekildi.

Tatlıses ertesi yıl Kayahan'ın "Odalarda Işıksızım", Sezen Aksu'nun "Erkekler" gibi şarkılarını yorumladığı "At Gitsin" albümünü piyasaya sürdü.

İbrahim Tatlıses, seksenli ve doksanlı yıllar boyunca çevirdiği sinema filmleriyle de gündeme geldi. Aslında sinemanın baştan sona her alanında bir şeyler yaptı. Talk show programları hazırladı, çeşitli sanatçılara video klip yönetmenliği yaptı.

Albümleri

  * Bir yol goster
  * Ayağında Kundura
  * Sabuha
  * Dom Dom Kurşunu
  * Bir Mumdur
  * Ben İnsan Değil Miyim
  * Ah Ceylan
  * Gelme İstemem
  * Yaşamak Bu Değil
  * Mutlu Ol Yeter
  * Yagmur
  * Yalan
  * Veremli Kiz
  * Benim Hayatım
  * Sevda Yüklü Kervanlar
  * Gülüm Benim-Gülümse Biraz
  * Sevdim de Sevilmedim
  * Huzurum Kalmadi
  * Mavi Mavi (1985)
  * Allah Allah-Hülya
  * Kara Zindan
  * Fosforlu Cevriyem
  * Kralın Konseri-Anılarım
  * İnsanlar (1990)
  * Söylim mi
  * Dünü Ve Bugünü İle (1992)
  * Vur Gitsin Beni-Yemin Ettim
  * Ben Aşk İçin Ölürüm
  * Imperatordan Uzun Havalar
  * Ah Keşkem (1992)
  * Haydi Söyle (1994)
  * Mega Aşk (1995)
  * İbrahim Tatlıses Klasikleri (1995)
  * Ben De İsterem (1996)
  * At Gitsin (1997)
  * Selam Olsun (1999)
  * Türkülerimiz (2000)
  * Türkü Dinle Türkü Söyle (2000)
  * Yetmez Mi (2001)
  * Tek Tek (2003)
  * Aramam (2004)
  * Sizler İçin (2005)
  * Bulamadım (2007)
  * Neden (2008)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İbrahim Tatlıses
İbrahim Tatlıses