--}}

IFF

IFF (/aɪ ɛf ɛf/), 2. Dünya Savaşı esnasında ABD'de askerî amaçlarla üretilmiş bir transponder sistemi. IFF kısaltması İngilizce Identification friend or foe (dost-düşman tespiti) sözcüklerinin akronimidir.

IFF (//), 2. Dünya Savaşı esnasında ABD'de askeri amaçlarla üretilmiş bir transponder sistemi. IFF kısaltması İngilizce Identification friend or foe (dost-düşman tespiti) sözcüklerinin akronimidir. Aslen askeri amaçlar için üretilen sistem günümüzde pek çok ülkede gerek askeri gerekse sivil uçakların yer birimlerindeki ikincil radarlar (SSR) ve diğer taşıtlardaki transponder sistemleri tarafından tespiti için kullanılır. IFF'in 4 modu ve 1 altmodu vardır: * Mode 1: Gemiler tarafından uçaklar ve diğer gemileri takip etmekte kullanılan düşük maliyetli ve güvenliksiz moddur. * Mode 2: Uçaklar tarafından kötü hava koşullarında gemilere radar kontrollü iniş yaklaşmasında kullanılır. * Mode 3: Hem askeri hem de sivil havacılıkta uçakların konumlarının ATC'lere bildirilmesinde kullanılır. * Mode 4: Dost-düşman tespitinde (IFF) kullanılan güvenli ve şifreli moddur. * Mode C: Uçakların irtifasını bildiren moddur. Güvenliksiz kodlar ATC tarafından verilir pilot tarafından manüel şekilde uçaktaki IFF cihazına girilir.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

IFF

İngilizce IFF kelimesinin İspanyolca karşılığı.
Identificación de amigo o enemigo, (en aeronaves, instrumento electrónico que emite un código de identificación de cuatro cifras hacia el radar identificador en la superficie y que permite la identificación si el avión pertenece al enemigo

IFF

İngilizce IFF kelimesinin Fransızca karşılığı.
système d'identification d'avion ami ou ennemi (en aviation, appareil électronique qui transmet un code d'identification en quatre langue de contrôle -radar qui permet d'identifier si l'avion est ennemi ou ami)

IFF

İngilizce IFF kelimesinin Almanca karşılığı.
(in Flugzeugen) elektronische Vorrichtung die einen Code aus 4 Ziffern an den Bodenradar sendet zur Identifizierung als Flugzeug der eigenen Truppe

IFF

İngilizce IFF kelimesinin İtalyanca karşılığı.
sistema di identificazione di amico o nemico (negli aerei, strumento elettronico che invia un codice di quattro cifre al radar su terra che lo identifica quale "velivolo amico")

IFF

İngilizce IFF kelimesinin Portekizce karşılığı.
Identificação de Aliado ou Inimigo (em aeronaves, aparelho eletrônico que transmite um código de identificação de quatro números para o radar o que possibilita identificá-lo como "avião aliado")

IFF

İngilizce IFF kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
herkenning van vriend of vijand (in vliegtuigen, elektronisch apparaat dat identificatiecodes met vier nummers uitzendt naar radar zich op grond onderzoekend om te bepalen of vliegtuig vriend of vijand is)

IFF

(in Airplanes) electronic device that transmits a 4-digit identification code to the scanning surface radar in order to identify itself as "friendly" aircraft

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.