hâlis, temiz etmek, niyeti temizlemek, yalnız Allah için yapmak. Kendisine başka bir şeyin karışması düşünülen bir şeye, o başka şey karışmamış ise, buna hâlis denir. Böyle saf, karışıksız ve samimi işe ihlâs adı verilir.

IHLAS (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . Temiz sevgi ve yürekten bağlılık.
2 . din b. (***) İbadetlerdeki içtenlik.
IHLAS (türkçe) anlamı
3. (Arapça) Erkek ismi 1. Halis
4. temiz doğru sevgi. 2. Gönülden gelen dostluk
5. samimiyet
6. doğruluk
7. bağlılık. 3. Kur'an-ı Kerim'in 112. suresinin adı.

Ihlas hakkında bilgiler

halis, temiz etmek, niyeti temizlemek, yalnız Allah için yapmak. Kendisine başka bir şeyin karışması düşünülen bir şeye, o başka şey karışmamış ise, buna halis denir. Böyle saf, karışıksız ve samimi işe ihlas adı verilir. Mesela sütün halis ve saf olması, kan, idrar ve pislik gibi inekten çıkan herhangi bir şeyin ona karışmış olmamasıdır. Yalnız Allah rızası için niyet edilerek yapılan işler halistir. İslamiyette, her ibadette ihlas üzere olmak emredildi.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

İhlas Haber Ajansı

İhlas Haber Ajansı'nın en kısa vadede hedefi ise dünyanın en büyük ve en hızlı haber ajansı olarak abonelerine hizmet vermektir.Türkiye'deki en kapsamlı haber ajansı olan İHA, profesyonel kadrosu, modern teknolojik cihazlarla donatılmış yurt içinde ve yurt dışındaki 145 büro, ...

İhlas Haber Ajansı (İHA)

İhlas Haber Ajansı (İHA), İhlas Holding'e bağlı olarak Türkiye içinde ve Türkiye dışında çalışmakta olan bir Türk haber ajansıdır. 145 büro, 500’e yakın kamera, görüntü transferi için 78 adet data hattı, Bağdat, Basra, Moskova, İstanbul, Kahire, Paris, Londra, ...

İhlas Holding

Temeli, 1970 yılında Türkiye gazetesinin kurulması ile atılan İhlas Holding, Grup tarafından kurulan ve değişik sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri 1993 yılında holding çatısı altında toplamıştır. İhlas Holding'in dinamosu inşaat grubudur.

İhlas (terim)

İhlas, samimi olmak, dine içtenlikle bağlanmak, esaslarını sırf Allah rızası için uygulamak anlamına gelen bir dini terimdir. Riya'nın aksi ve zıttıdır.

İhlas Finans

İhlas Finans, İhlas ailesine bağlı İhlas Holding'in bankasıdır.

İhlas Yayın Holding

İhlas Yayın Holding, 14 Eylül 2007 tarihinde ihlas Holding bünyesinde kurulmuş ve gazete, dergi, kitap, radyo ve televizyon yayıncılık, alanlarında faaliyet gösteren bir şirkettir.

İhlas Suresi'nin Anlamı

Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

Arefe

AREFE Ay takvimine göre Zilhicce ayının dokuzuncu günü, Kurban bayramından bir önceki gün. Lügatte “tanıma” manasına gelir. Başka günlere ve Ramazan bayramından önceki güne Arefe denmez. Müslümanlığın beş şartından birisi de hali vakti yerinde olan zenginlerin hacca ...

Allah

Allah müslümanlar tarafından Tanrıya verilen isim, Arapça'dır. Allah müslümanların yanısıra Hırıstiyanlar ve Yahudiler tarafından ve katolik Maltalılar tarafından da kullanılır.

Cüneyd-i Bağdadi

Cüneyd-i Bağdadi evliyanın büyüklerinden. İsmi Cüneyd, babasının ismi Muhammed’dir. Künyesi Ebü’l-Kasım’dır. Tasavvuf ehlinin çok tanınmışlarından olduğu için Seyyid-üt-Taife yani tasavvuf büyüklerinin seyyidi, efendisi diye meşhurdur. 822 (H.207)de Nihavend’de ...