--}}

İhsan Nuri

İhsan Nuri ya da İhsan Nuri Paşa (Kürtçe: Îhsan Nûrî Paşa; d. 1893 Bitlis - ö. 25 Mart 1976 Tahran), Hoybûn Cemiyetinin liderlerinden olup Ağrı Dağı İsyanlarını yönetmiş Kürt siyaset adamı.

'İhsan Nuri' ya da 'İhsan Nuri Paşa' (Kürtçe: Îhsan Nuri Paşa; d. 1893 Bitlis - ö. 25 Mart 1976 Tahran), Hoybun Cemiyetinin liderlerinden olup Ağrı Dağı İsyanlarını yönetmiş Kürt siyaset adamı.

1893te Bitlis vilayetinde Eli Quli sokağında doğmuştur. İlk öğrenimini Bitliste tamamlandıktan sonra Erzincan Askeri Rüştiye Mektebine kaydolmuştur. Rüştiyeden mezun olduktan sorna İstanbuldaki Harbiye Mektebine girmiş ve Harbiyeyi bitirerek teğmen rütbesiyle Osmanlı ordusuna katılmıştır.

Arnavutlukta kurtuluş hareketi patlak verince bastırma harekatına katılmış ve daha sonra Yemene yollanarak orda 33 ay kalmıştır. Yemenden döndükten sonra Beyzondaki 93. Alaya yaveri olarak verilmiştir. Birinci Dünya Savaşı başladığında Kafkasya Cephesinde Rusya İmparatorluğu ordusuyla savaşmıştır. Ancak Nermanda yaralanmış ve tedavi için Erzincana getirilmiştir. Tedavi bitince 9. Ordunun mıntıkasında görevlendirilmiş ve Gürcistanın Ojorketi kentini işgal ettikten sonra kenti yöneten komitede yer almıştır.

Birinci Dünya Savaşı bittikten sonra Kürdistan Teali Cemiyetiyle temasa geçmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.