II. Dünya Savaşı Zafer Madalyası, Birleşik Devletler Kongresi tarafından Haziran 1945'te yaratılmıştır.

II. Dünya Savaşı Zafer Madalyası

thumb|95px|right|WWII Zafer Madalyası

II. Dünya Savaşı Zafer Madalyası Birleşik Develetler Kongresi tarafından 1945 Haziranındaki bir hareketle yaratılmıştır. Nişan II. Dünya Savaşındaki askeri hizmetlerin anısınadır ve Filipinler Hükümetinin silahlı kuvvetlerindeki kişiler de dahil olmak üzere 7 Aralık 1941 ile 31 Aralık 1946 tarihleri arasında Birleşik Devletler ordusunda askeri görevde aktif veya yedek olarak bulunmuş bütün askerlere verilmiştir.

II. Dünya Savaşı Zafer Madalyası ilk başta bir şerit olarak yayınlandı ve basitçe "Zafer Şeriti" olarak adlandırıldı. 1946`da Zafer Madalyası adında tam bir madalya olarak değiştirildi.

Madalyayı almak için herhangibir hizmet zamanı limiti yoktu ve, Ulusal Kişisel Kayıt Merkezi bu madalyayı alan birkaç günlük askerler bile listeledi. II. Dünya Savaşının 1945 Ağustosunda bitmesine rağmen, bazı 1946 yılı için alınan askerlerin bile savaş gazisi olmadan madalyayı aldığı görülmüştür. Bunun nedeni ise Başkan Harry S. Truman`ın 1946 yılının sonuna kadar çarpışmaların bittiğine dağir bir deklerasyon yapmamış olmasıdır.

I. Dünya Savaşı`ndaki benzeri ise I. Dünya Savaşı Zafer Madalyasıdır.

``Ayrıca bakınız: Birleişk Devletler Askeri Madalya ve Nişanları``

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar