II. Katerina (Rusya)

Çariçe II. Katerina veya Büyük Katerina (Rusça: Екатерина II Великая (``Yekaterina II Velikaya``), (2 Mayıs 1729 - 17 Kasım 1796) 34 yıl boyunca Rusya`yı yönetmiş ve 18. yüzyıl Rusya`sına damgasını vurmuş bir Çariçedir. KırımRus topraklarına katan çariçedir. (Prut Savaşı sırasında Baltacı Mehmet Paşa`yla antlaşma yapan Çariçe I. Katerina`yla karıştırılmamalıdır.)

Yaşamının ilk yılları

II. Katerina 2 Mayıs 1729 tarihinde Prusya`nın Stettin kentinde (şimdi Polonya`ya ait) doğdu. Doğduğu zamanki adı Sophie Augusta Frederike idi. Babası Prusya`ya bağlı Anhalt-Zerbst bölgesinin prensiydi ve Prusya ordusunda bir generaldi. Bu soylu ailenin diğer üyeleri olan Sophie`nin kuzenleri II. Gustav ve XIII. Karl sonradan İsveç kralı olarak görev yaptılar.

Sophie 1744 yılında Holstein-Gottorp dükü Peter`le evlendi. Sophie`nin kocası Peter, Çar Büyük Petro`nun torunuydu ve Peter`in teyzesi Çariçe I. Yelizaveta Peter`i Rus tahtına veliaht olarak seçmişti. Sophie evlendikten sonra Ortodoks dinine geçti ve Katerina Aleksievna adını aldı. I. Yelizaveta`nın zorlamasıyla gerçekleşen bu evlilik hiçbir zaman mutlu olmadı. Katerina`nın ve kocası Peter`in başkalarıyla çok sayıda aşklar yaşadıkları bilinmektedir. Katerina`nın kocası Peter, teyzesi I. Yelizaveta`nın ölümü üzerine 5 Ocak 1762 tarihinde III. Petro adıyla Rus tahtına çıktı. Ancak III. Petro`nun çarlığı fazla uzun sürmedi. 28 Haziran 1762 tarihinde muhafız alayı çara karşı ayaklanarak III. Petro`yu tahttan indirdi ve Katerina Rusya çariçesi olarak ilan edildi.

Zamanında Rusya`nın Genişleme Siyaseti

II. Katerina`nın çariçeliği döneminde Rusya batısı ve güneyindeki 518.000 km²`lik bir alanı topraklarına katmayı başardı. Bu genişleme Lehistan ve Osmanlı İmparatorluğundan alınan topraklar sayesinde oldu. Novorusya, Kırım, Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya ve Kurşas (Letonya) Rusya`nın topraklarına katıldı. Lehistan`ın parçalanarak Rusya, Prusya ve Avusturya arasında paylaşılmasına öncülük etti. II. Katerina 1796 yılında öldüğünde Lehistan diye bir ülke artık ortada kalmamıştı. Ancak 123 yıl sonra I. Dünya Savaşı`nın bitmesinden sonra Polonya tekrar bağımsızlığını kazabildi.

Zamanındaki Osmanlı-Rus ilişkileri

II. Katerina zamanında Rusya Osmanlı Devletine çok büyük kayıplar verdirdi. II. Katerina`nın çariçeliği sırasında 3 değişik Osmanlı padişahı hüküm sürdü: III. Mustafa, I. Abdülhamit ve III. Selim. Bu dönemde Rusya Osmanlı Devleti`yle iki büyük savaş yaptı. Bunlardan birincisi III. Mustafa döneminde yapılan 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı`ydı. Bu savaşta büyük kayıplara uğrayan Osmanlılar I. Abdülhamit tahta geçtiğinde Ruslarla Küçük Kaynarca Antlaşması`nı imzalayarak Kırım`ın bağımsız olmasını kabul ettiler. Ama II. Katerina ünlü generali Potemkin`le birlikte KırımRusya`nın bir parçası olarak görmek istiyordu. Antlaşmanın imzasından 9 yıl sonra 1783 yılında Rusya Kırım`ı resmen topraklarına kattı. I. Abdülhamit`in saltanatı sırasında gerçekleşen bu durumu kabul edemeyen Osmanlılar Kırım`ı geri almak için Rusya`yla tekrar 1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşına girdiler. Ancak tekrar yenilen Osmanlılar III. Selim tahta geçtikten sonra Yaş Antlaşması`nı imzalayarak KırımRuslara bırakmağa razı olmak zorunda kaldılar. Kırım`ın kayıbı Osmanlılar için büyük bir hezimet olmuştu. Çünkü ilk defa Müslüman bir Osmanlı toprağı Hristiyanlara kaybediliyordu. Rusya ise Karadeniz kıyısındaki bu toprakları ele geçirerek büyük bir stratejik başarıya sahip olmuş, Karadeniz`de donanma kurma imkanını elde etmişti. Bu gelişmeler 19. yüzyıl boyunca Boğazlar sorunu gündeme getirecekti.

Özel Yaşamı. Katerina kendisini kültür ve sanat açısından bir aydın olarak görüyordu. Zamanın Fransız filozofları Voltaire, Diderot and D`Alembert ile yazışmalar yaptı. 1764 yılında Avrupa`dan satın aldığı 250 tabloyu sergilemek üzere St. Petersburg`da Hermitage Müzesi`ni inşa ettirdi. Bu müze sonraki çarların da katkılarıyla dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri haline geldi.

II. Katerina çariçeliği sırasında hiçbir evlilik yapmadı. Ancak çok sayıda erkekle aşklar yaşadı. Sevgililerini büyük malikaneler ve çok sayıda hizmetçilerle ödüllendirdi. Oğlu Pavel Petroviç`e çok kötü davrandı ve ona adeta hapis hayatı yaşattı. 16 Kasım 1796`de banyo yaparken beyin kanaması geçirdi ve ertesi gün öldü.

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = III. Petro| başlık= Rusya İmparatoriçesi | yıllar= 28 Haziran 1762 - 6 Kasım 1796| sonra= I. Pavel sıra kutusu| önce = Marta Skavronska| başlık= Rusya İmparatoru Eşi| yıllar= 25 Aralık 1761 – 28 Haziran 1762| sonra= Sophie Dorothea bitiş kutusu

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

II. Katerina (Rusya) ilgili konular

 • Katerina

  Çarlık Rusya’sında çariçelik yapmış iki imparatoriçenin adı. Birinci Katerina 1725-1727, İkinci Katerina 1762-1791 tarihleri arasında Ça
 • 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı

  1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı Osmanlıların yenik düşmesiyle sonuçlanmış bir savaştır. Bu savaşın sonucunda Ukrayna'nın güneyi, Kuzey Ka
 • II. Katerina

  Çariçe II. Katerina veya Büyük Katerina (Rusça: Екатерина II Вели&#
 • 1796

  1796 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
 • Grigori Potemkin

  Grigoriy Aleksandroviç Potyomkin (Rusça: Григо́рий Алекса́ндрович Потёмкин) (13 Eylül 1739 –5 Ekim 1791 Rusya'nın
 • Petro Rumyantsev

  Pyotr Aleksandroviç Rumyantsev, (Rusça: Пётр Александрович Румянцев-Задунайский / Pyotr Aleksandrovich Rumyantse
 • Grigoriy Potyomkin

  Grigoriy Aleksandroviç Potyomkin (Rusça: Григо́рий Алекса́ндрович Потёмкин) (13 Eylül 1739 –5 Ekim 1791 Rusya'nın
 • IV. Devlet Giray

  IV. Devlet Giray Han (1730—1780) yılları arasında yaşar. Arslan Giray Han’ın küçük oğludur. İlki 1769 ila 1770, ikincisi 1775 ila 1777 y
 • Pyotr Rumyantsev

  Pyotr Aleksandroviç Rumyantsev, (Rusça: Пётр Александрович Румянцев-Задунайский / ''Pyotr Aleksandrovich Rumyant