Ii. Vakhtang

Kısaca: II. Vakhtang (1251- 1292), Bagration hanedanına mensup Gürcü Kralı. Moğol İmparatorluğu boyunduruğunda 1289 – 1292 yılları arasında hüküm sürmüştür. ...devamı ☟

II. Vakhtang (1251- 1292), Bagration hanedanına mensup Gürcü Kralı. Moğol İmparatorluğu boyunduruğunda 1289 – 1292 yılları arasında hüküm sürmüştür. == Hayatı Gençliği ve tahta çıkışı Gürcü Krallığının İlhanlılar tarafından istila edilmesinden sonra coğrafi olarak erişilmesi zor olan batı kısmına çekilen kral VI. Davit Narin’in eşi Tamar’dan doğan çocuğudur. Kuzeni olan kral II. Demetre İlhanlı hükümdarı Argun Han tarafından kendisine karşı yapılması planlanan bir darbeye karıştığı için idam edilince Moğolların onayıyla tahta geçer.

Hükümdarlığı

Babasının uyguladığı bağımsızlık siyasetine zıt şekilde kendisinden önceki kral II. Demetre gibi Moğollara boyun eğen II. Vakhtang, ülkenin sadece doğu kısmında ve Moğol boyunduruğunda hüküm sürer. Ülkenin doğusundaki Moğol boyunduruğundan bağımsız İmereti Krallığında babası VI. Davit Narin hüküm sürmektedir, ondan sonra da Vakhtang’ın kardeşi I. Konstantin (1293-1327) geçecektir.

Ölümü

Sadece üç yıl hüküm sürdükten sonra ölür. Ondan sonra kuzeni VIII. Davit tahta geçer. Mezarı Kutaisi şehrindeki Gelati Manastırındadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.