III. Ağa Han

Ağa Han III, asıl adı Sultan Sır Muhammed Şah (2 Kasım 1877-11 Temmuz 1957), Şiiliğin Nizari İsmaili tarikatının imamı, II. Ağa Han`ın tek oğlu olan III. Ağa Han 1885`te babasının yerine geçmiştir.

İran şah sülalesinden gelen annesinin gözetiminde, İslam ve Doğu eğitiminin yanı sıra Batı eğitimi de aldı.Kendi cemaatinin sorunlarıyla yakından ilgilenen III. Ağa Han, aynı zamanda tüm Hindistan Müslümanlarının önderi haline geldi.Hindistan`daki Müslüman azınlığın çıkarlarının korunup durumlarının iyileştirilmesi amacıyla 1906`da genel vali Lord Minto`yu ziyaret eden Müslüman temsilcilere başkanlık etti.1909`daki Morley-Minto reformları Hint Müslümanlarına ayrı seçim hakkı getirdi.Tüm Hint Müslümanları Birliği`nin ilk yıllarında başkanlığını yürüten III. Ağa Han, Aligarh`daki Müslüman okulunun üniversiteye dönüştürülmesi için bir fon kurulmasına önayak oldu; bu amacı 1920`de gerçekleşti.

I. Dünya Savaşı`nda İtilaf Devletleri`ni destekledi. ama savaşı izleyen barış konferansında Osmanlı Devleti`ne karşı insaflı davranılması gerektiğini savundu.Hindistan anayasa reformuyla ilgili olarak 1930-1932 arasında Londra`da yapılan yuvarlak masa toplantılarında önemli bir rol oynadı.

1932`de hem Cenevre Dünya Silahsızlanma Konferansı`nda, hem de Milletler Cemiyeti Kurulu`nda Hindistan`ı temsil etti.1934-1937 arasında Milletler Cemiyeti`nde ülkesini temsil etmeyi sürdürdü.1937`de Cemiyet`in başkanlığına seçildi.II. Dünya Savaşı sırasında İsviçre`ye yerleşerek siyasal yaşamdan çekildi.

Ağa Han, Salkanot cinsi yarış atları yetiştirmekle de ün yapmıştı.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar