Iii. Philippe

III. Philippe, lakabı Cesur Philippe.(Fransızca; ``Philippe le Hardi``) (3 Nisan 1245-5 Ekim 1285), 1270-1285 arasında Fransa kralı.Dış politikada ve askeri alanda büyük ölçüde başarısızlığa uğramasına karşın krallık yönetiminin otoritesini pekiştirmiş ve ülke topraklarını genişletmiştir.

Fransa kralı IX. Louis`nin (Aziz Louis) ikinci oğluydu.Ağabeyi Louis`nin 1260`ta ölmesi üzerine tahtın varisi oldu.1270`te babasının Tunus`a düzenlediği haçlı seferine katıldı.Babasının bu sefer sırasında ölümü üzerine Fransa`ya dönerek 1271`de Reims`de taç giydi.

Yetenekli ve deneyimli memurları görevde tutarak babasının başarılı yönetimini sürdüren Philippe`in yönetiminin en etkili kişisi, IX. Louis`nin naipliğe getirdiği Saint-Denis rahibi Mathieu de Vendome`du.1271`de Poitiersli Alphonse`la Toulouse Kontluğunun varisi olan karısının ölümü üzerine Philippe onların geniş topraklarını kraliyet mülklerine kattı.Ama 1279`da Agenais Kontluğu`nu İngiltere kralı I. Edward`a bırakmak zorunda kaldı.1284`te oğlu Philippe (sonradan IV. Philippe) Navarre tahtının ve Champagne ile Brie kontluklarının varisi Jeanne`la evlenmesi üzerine bu bölgeler de Capet hanedanının denetimine girdi.Philippe ayrıca hükümdarlığı boyunca birçok küçük araziyi topraklarına ekledi.

Askeri alanda başarı gösteremeyen Philippe 1276`da yeğenlerinin Kastilya tahtındaki hak iddialarını desteklemek için savaş ilan ettiyse de kısa süre sonra savaştan vazgeçti.1284`te Papa IV. Martinus`un kışkırtmasıyla Aragon kralı III. Pedro`ya karşı düzenlediği safer ise askerlerinin zalimlikleri nedeniyle bölgede bir ayaklanmanın başlamasına neden oldu.Gerona`da kazandığı zaferin ardından filosu Las Hormigas`da yok edildi.Geri çekilmek zorunda kalan Philippe ülkesine dönerken hummaya yakalanarak öldü.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

III. Philippe Resimleri