İkizdere

Kısaca: İkizdere, Rize iline bağlı bir ilçe. 1997 sayımına göre toplam nüfusu 8.400 olup, 1. ...devamı ☟

İkizdere
İkizdere

İkizdere Haritası

İkizdere, Rize iline bağlı bir ilçe. 1997 sayımına göre toplam nüfusu 8.400 olup, 1.823’ü ilçe merkezinde, 6.577’si köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 25, Güneyce bucağına bağlı 2 köyü vardır. Yüzölçümü 839 km² olup, nüfus yoğunluğu 18’dir. İlçe toprakları dağlıktır. Dağlar dar vadilerle parçalanmış olup yüksek kesimlerinde yaylalar bulunur. Başlıca akarsuyu İkizdere’dir. İkizdere üzerinde elektrik üretmek gayesiyle bir baraj kurulmuştur. Dağlar zengin ormanlarla kaplıdır.

Ekonomisi

Tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri çay ve patates olup, ayrıca az miktarda mısır, armut ve fındık yetiştirilir. Yaylacılık metoduyla sığır ve koyun beslenir. Arıcılık gelişmiştir. Anzer balı meşhurdur. İlçe merkezi İkizdere kıyısında kurulmuştur. Rize-Erzurum karayolu ilçeden geçer. İl merkezine 56 km mesafededir. Denize kıyısı yoktur. 1954’te ilçe olan İkizdere’nin belediyesi 1952’de kurulmuştur.

Rize-Erzurum karayolu üzerinde dik yamaçlar ve dogal güzellikler arasında yer almaktadir. Köylerden şehire doğru bir göç olayı görülmektedir. Dünyaca ünlü anzer balı, hidroelektrik santrali, çamlık mesiresi, çağrankaya, Ovit ve Anzer yaylalari önemli turizm potansiyeli ile değerlendirilmeye hazır olarak beklemektedir.

Linkler

* http://ikizdere.net

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.