Gösterge bilimi veya semiyotik; göstergelerin yorumlanmasını, üretilmesini veya işaretleri anlama süreçlerini içeren bütün faktörlerin sistematik bir şekilde incelenmesine dayanan bir bilim dalıdır. Fransızlar semiyoloji terimini kullanmışlardır.

IKONOGRAFI (türkçe) anlamı
1. İkonların tanıtılması ve açıklanması.
IKONOGRAFI (türkçe) fransızcası
1. iconographie [la]
IKONOGRAFI (türkçe) almancası
1. n. Ikonografie
2. Ikonographie
3. adj. ikonografisch
4. ikonographisch

Ikonografi hakkında detaylı bilgi

ikonografi ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Semiyotik

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Yazı

Yazı konuşma dışındaki muhabereye imkan sağlayan belli manalara sahip işaret ve şekillerden meydana gelmiş insan gözüne hitap eden ifade vasıtası. Şekil ve işaretler taş, metal, papirüs, kağıt üzerine çizilir. Yazı yalnız insanlara mahsus bir muhabere cinsidir. Hayvanların ...

Sanat Tarihi

Sanat Tarihi görsel sanatların tarihsel evrimini inceleyen bilim dalıdır. Resim, heykel, mimarlık, bezeme sanatları, özgün baskı, fotoğraf, iç mekan tasarım] ve daha başka alanlara ait sanat yapıtlarının ve bunların tarihsel gelişiminin saptanması, sınıflandırılması, ...

Anadolu Tarihi

Tarih Öncesi ÇağlarPaleolitik Çağ (M.Ö. 600.

Kelt Mitolojisi

Kelt mitolojisi en yalın tanımıyla, Kelt politeizminin mitolojisidir. Kelt politeizmi Demir Çağı keltlerinin diniydi. Demir Çağı'ndaki diğer Avrupalılar gibi, erken dönem Keltleri de politeistik mitoloji ve dini yapıyı benimsemişlerdi.

Etrüsk Mitolojisi

Etrüsk mitolojisi veya Etrüsk dini, Etrüsklerin mitolojik yazın ve inançları ile birlikte yaptıkları dini adet ve uygulamaların bütünüdür.

Bedrettin Cömert

(27 Eylül 1940-11 Temmuz 1978) Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim üyesi. 12 Eylül Askeri Darbesi öncesinde yaşanan Türkiye'nin siyasi kutuplaşma dönemindeki simge cinayetlerden birinde öldürüldü.

İnka Mitolojisi

İnka mitolojisi, Inka inançlarını tasvir eden hikayeler ya da mitolojik figürlerin toplami.

Dinî Simgebilim

Dinî Simgebilim, sanat tarihi biliminin bir dalıdır. Bilim adamlarınca "ikonografi" adıyla anılır. İkonografi dinî bir konunun sanata aktarılması sonucu ortaya çıkarılan sanat eserlerini incleyen ve dini simgebilimin tarihsel gelişimini gözlemleyen bilim dalıdır.

Nikolay Punin

Nikolay Punin (Rusça: Николай Николаевич Пунин) (28 Kasım 1888 - 21 Ağustos 1953) Rus sanat bilgini ve yazar. Aralarında ``Izobrazitelnoe Iskusstvo`` gibi dergilerinde bulunduğu birkaç derginin editörlüğünü yaptı. Aynı ...

Sanat Felsefesi

I. BÖLÜMİLK ÇAĞLAR ve FELSEFE ÖNCESİ MİTOLOJİK ÇAĞAnadolu (Küçük Asya) üç tarafının denizlerle çevrili olması, Asya, Avrupa ve Afrika arasında, deniz ve karadan kolayca bağlantı kurulması, olumlu iklim şartları, verimli toprakları, bol su kaynaklarına sahip olmasından ...

Dramyin

Dranyen olarak da bilinen dramyin (Dzongka: dramnyen) geleneksel bir Himalaya halk müziği ududur. Yedi telli olan çalgı, Drukpa Budist kültürünün tamamlayıcısı olarak görülmekte ve Bhutan,Tibet, Sikkim ve Batı Bengal kaynaklı şarkıları çalmak için kullanılmaktadır.