Ilginç Bilgiler - Oscar

En Fazla Oscar Kazanan 2 Film76 yıllık Oscar ödülleri tarihinde en fazla Oscar alan 2 film oldu. 1959 yılında BEN HUR ve 1997 yılında TITANIC tam 11 dalda Oscar aldılar.Hiç Oscar Kazanamayan Büyük Adaylar1997 yılında THE TURNING POINT ve 1985 yılında THE COLOR PURPLE filmleri 9 dalda Oscar'a aday gösterildiler, ama bir tane bile kazanamadılar.

En Fazla Oscar Kazanan 2 Film

76 yıllık Oscar ödülleri tarihinde en fazla Oscar alan 2 film oldu. 1959 yılında BEN HUR ve 1997 yılında TITANIC tam 11 dalda Oscar aldılar.

Hiç Oscar Kazanamayan Büyük Adaylar

1997 yılında THE TURNING POINT ve 1985 yılında THE COLOR PURPLE filmleri 9 dalda Oscar'a aday gösterildiler, ama bir tane bile kazanamadılar.

En İyi Yabancı Film Oscar'ını En Çok Hangi Ülke Kazandı?

En İyi Yabancı Film dalında Fransız filmleri bayrağı önde götürüyor. Fransızlar tam 32 kez En İyi Yabancı Film Oscar'ını kucakladılar.

Oscar Almak İçin En Uzun Bekleyen Film Şarlo'nun Filmi Oldu!

Çekildikten sonra Oscar almak için bekleyen en uzun Film Şarlo'nun LIMELIGHT filmi oldu. 1952 yılında çekilen film, ancak 1973 yılında Oscar alabildi.

En Çok Oscar'ı Walt Disney Aldı!

En fazla Oscar kazanan kişi, Walt Disney Oldu. Tam 26 kez bu ödülü aldı. Walt Disney, aynı zamanda bir seferde en fazla Oscar alan kişi rekorunu da elinde tutuyor. 1953 yılında 4 dalda Oscar daldı.

Siyahlar Oscarların % 3'ünü Kazanabildi

Oscar kazanan oyuncular arasında siyah oyuncuların oranı % 3. 2001 yılında Halle Bery'ye En İyi Kadın Oyuncu, Denzel Washington'a ise En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ının verilmesi ile Amerikan Film Akademisi bir anlamda yıllar boyu süren ayrımcılıktan dolayı özür diledi. Meryl Streep Oscar ödüllerinin bu şekilde diplomatik dağılımını eleştirdi.

24 Ayrı Dalda Oscar Veriliyor.

Oscar ödülleri 24 dalda dağıtılıyor. Bu dallardan "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Kadın Oyuncu", "En İyi Film", "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Senaryo" ödülleri en büyük ödüller sayılıyor. Bu 5 dalda bugüne kadar sadece 3 film bu ödülleri aynı anda aldı : 1934'te Hepsi Bir Gecede Oldu, 1975'te Guguk Kuşu ve 1991'de Kuzuların Sessizliği.

Hollywood'un Altın Çocuğu Spielberg

Oscar'a Yıllar Sonra Kavuşabildi

Oscar heykelciklerine kavuşmak için çok çabalayıp bolca hüsrana uğrayan yönetmenlerin başında Steven Spielberg geliyor. Spielberg 9 dalda ödüle aday gösterilen The Purple Rain filmi ile Oscar kazanacağına kesin gözüyle bakarken bir tane bile alamamıştı. Ancak Yahudi soykırımı üzerine olan filmi SCIHNDLER'S LIST ile şeytanın bacağını kırabildii. Spielberg, Bette Davis ve Clark Bable'in kazandığı Oscarları onların ölümünden sonra mirasçılarından 1 milyon dolar ödeyerek alıp Akademi'ye 1 dolar karşılığında geri veren kişi olarak da tanınıyor.

1930 yılında Oscar Töreni 2 Kez Yapıldı

Oscar Ödül Törenleri geleneksel olarak yılda bir kere yapılıyor. Ama 1930 yılında tören biri Nisan'da diğeri Kasım'da olmak üzere iki kere gerçekleştirildi.

Oscarsevmezler ve Oscarzedeler

Oscar ödülleri ile ilgilenmeyen oyuncu ya da yönetmenler de yok değil. George C. Scott, Oscar kazanamayınca şiddetli protestoda bulunan oyuncuların başında geliyor... Oscar ödülünü kazanamadığını öğrendiğinde bir daha asla bu ödülü istemediğini beyan etmişti.

Oscar ödülleri her zaman beklenen zamanda gelmeyebiliyor. Yine Amerikan sinema dünyasından Shirley Maclaine ve Henry Fonda da Oscar'a ancak yıllar sonra kavuşan isimlerden.

Bu arada bir çok filmi Oscar'a aday gösterilmiş ve kazanmış olsa da Woody Allen, Oscar Ödülleri'ne itibar etmeyen isimlerin başında... Bugüne kadar Oscar Ödül Töreni'ne hiç katılmadı.

En büyük yönetmenler arasında sayılan Orson Welles de aslında Oscar küskünleri arasında. Bu da aslında Oscar'ların her daim sadece yeteneğe göre değil duruma göre verildiğinin bir başka kanıtı.

Elizabeth Taylor'ın Sırrı ve Oscar

Üst üste iki yıl En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazanan Elizabeth Taylor'ın ikinci Oscar'ı kazanmak için ödül verilmesinden kısa bir süre önce Hollywood'a kanser olduğu dedikodusunu yaydığı ve oy verenlerin duygularını sömürdüğü iddia ediliyor.

OSCAR ASLINDA 330 DOLAR DEĞERİNDE

Heykelcikler Chicago'da yapılıyor. Değeri aslında 330 dolar. Ama 200 yılında 55 Oscar heykelciği çalınınca, bu olay ödül tarihinde de bir ilk oldu.

Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamıyorlar. Eğer ödülden kurtulmak istiyorlarsa ancak Akademi'ye 1 dolar karşılığında satabiliyorlar.

OSCARLARI KİMİN KAZANDIĞINI TÖRENDEN ÖNCE KİM BİLİYOR?

Oscar ödüllerinin yazılı olduğu zarfların içindeki sonucu ödül töreninden önce sadece sayım yapan ve gizlilik yemini eden 2 kişi biliyor. Sonuçların tahmin edilmemesi için bütün adayların adının yazılı olduğu zarflar hazırlanıyor ve törenden sonra kazanamayanların zarfları imha ediliyor. Dünyaca ünlü denetim şirketi Price Waterhouse her yıl Oscar ödüllerinin gizliliğini denetliyor.

Oscarlar ve Politika

Julia filmindeki rolü ile Oscar'a aday gösterilen Vanessa Redgrave ödül töreni öncesinde Filistin sorununda İsrail Devleti'ni suçlu gördüğünü söyleyince, Musevi film yapımcılarının şimşeklerini üzerine çekmişti. Ama Redgrave ödülü yine de kazanmış ve ödül konuşmasında Musevi film yapımcılarına çatmayı da ihmal etmemişti. Ama genel olarak Akademi Oscar Ödül Törenleri'ne eğlence sektörünü riske atmamak için politik bir yön verilmemesi konusunda ısrarlı.

Oscar Ödül Töreni Nerede Yapılıyor

Uzun yıllar Çin Tiyatrosu'nda yapılan Oscar Ödül Törenleri artık Kodak Tiyatrosu'nda yapılmakta.. Konuklar ödül töreninden 2 saat önce salona alınıyorlar.

Oscar'a Aday Olacak Bir Filmden Beklenenler

Oscar ödülü alabilmesi için bir filmin; - 40 dakikadan uzun olması - Los Angeles ili sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçeklemiş olması - ve gösterimin arkası arkasına en az bir hafta sürmüş olması şartı aranıyor.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.