İlhami Çetin

Şu anlamlara gelebilir:

düzenle|Ekim 2007

İlhami Çetin, (d. 15 Ağustos 1931, Uzunköprü, Edirne)

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik makinaları Anabilim dalı emekli profesörüdür. Galatasaray Lisesi`ni bitirdi. Almanya ``Karlsruhe Teknik Üniversitesinde`` Elektrik Mühendisliği tahsili gördü. Almanya, İsviçre ve İngiltere`de Elektrik Mühendisi olarak 8 yıl çalıştı.`` Viyana Teknik Üniversitesinde`` doktorasını tamamladı.

1965 yılında Türkiye`ye döndü. ODTÜ`nde yardımcı profesör olarak çalıştı. Elektrik makineleri üreten fabrikalarda danışmanlık ve fabrika müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1971 yılında İ.T.Ü.`de doçent olarak görev yapmaya başladı. Görev yeri, 1981 yılında İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesinden İTÜ İşletme Fakültesine değiştirildi. 1983 yılında İşletme Fakültesinde profesör oldu.

26 Temmuz 1978 tarihli Danıştay kararıyla İ.T.Ü. Elektrik Elektronik Fakültesine profesör olarak atandı.

1998 yılında yaş haddinden emekli oldu.

İlhami Çetin Fransızca, Almanca ve İngilizce dillerini ileri seviyede bilmektedir.

Türkçe konuşulmasına ve yazılmasına önem veren, yabancı dilde kelimeler kullanmayı yabancı hayranlığı sayan aydın bir kişi olarak tanınmıştır.

``Transformatör`` kitabının önsözünde İTÜ Elektrik Elektronik fakültesi eski profösörlerinin yazdığı elektrik makineleri ders kitaplarını, kitaplardan alıntılar yaparak eleştirmiştir. Ders kitaplarına yaptığı tenkitte kitapların anlaşılmaz ve çelişkili çetrefilli bir dille yazılmış olması, SI birim sistemi yerine karma birim sistemleri kullanılarak daha da anlaşılmaz hale getirilmesi, Türkçe teknik terimler varken yabancı dillerden terimlerin Türkçe telaffuzla yazılması gibi konuları dile getirmiştir.

Kitapları

  • Elektrik Motörleri
  • Transformatör
  • Asenkron motör

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.