İlhan Ayverdi

Kısaca: İlhan Ayverdi, İlhan Tolun (d. 24 Ekim 1926, Manisa - ö. ...devamı ☟

İlhan Ayverdi
İlhan Ayverdi

(24 Ekim 1926, Manisa - *)

Türk dil bilimci, edebiyat öğretmeni. Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı. Ekrem Hakkı Ayverdi`nin eşidir.

24 Ekim 1926`da Akhisar`da doğdu. Baba tarafı Dağıstan, anne tarafı Rumeli asıllıdır. İlk ve orta tahsilini Akhisar`da tamamladı. 1943 yılında İzmir Karataş Lisesi`nden mezun oldu, hastalık sebebiyle iki sene ara verdiği tahsiline İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü`nde devam etti.

1949 yılında üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, edebiyat öğretmenliğine başladı. Sırası ile Anarat Higutyan Ermeni Orta Okulu, Galatasaray Lisesi, Zoğrafyon Rum Lisesi (1951-1955), Saint Joseph Lisesi ve Saint Michel Fransız Lisesi`nde 1960 yılında ise Çapa Eğitim Enstitüsü` nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Aynı yıl öğretmenlikten ayrıldı.

1966-1982 yılları arasında Türk Kadınları Kültür Derneği`nin ve 1972`de kurulan Kubbealtı Cemiyeti`nin başkanlığını yaptı. Bu cemiyet, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı adıyla vakfa dönüşünce, vakfın başkanı oldu. Halen bu görevi yürütmektedir.

Kubbealtı Mecmuası`nın yayımlanmasında, vakfın yayın, seminer, konferanslar, musiki çalışmaları ve çeşitli sosyal faaliyetlerinde eşi Ekrem Hakkı Ayverdi ve Samiha Ayverdi ile aktif rol oynadı.1976 yılında, Kubbealtı Vakfı`nın yayımlamaya karar verdiği Misalli Büyük Türk Lugati`nin hazırlanması ve yazılması işini üstlendi. Bu eser üzerinde 28 yıl aralıksız çalıştı ve 2004 yılında tamamladı. 13. yüzyıldan günümüze kadar Türk dilinin envanterini çıkaran ve binlerce misalle donatılan bu eser, Kasım 2005`te yayımlandı. İlhan Ayverdi, bu eser ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2005`te dil alanında “Yılın Yazarı” seçilmiştir.

Linkler

Kubbealtı Vakfı

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

İlhan Ayverdi Resimleri