İlyas Bazna

Kısaca: Elyesa Bazna (İlyas Bazna olarak da aktarıldı, (28 Haziran 1904, Priştine - 21 Aralık 1970, Münih), II. Dünya Savaşı'nda Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası hesabına çalışmış ve Cicero (Çiçero) kod adıyla tanınan Arnavut casustur. ...devamı ☟

İlyas Bazna
İlyas Baznaİlyas Bazna (veya Arnavutça adı ile Elyesa Bazna) (1904`de Kosova`da doğmuş, 21 Aralık 1970`de Münih`de ölmüştür) II. Dünya Savaşı`nda Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası hesabına çalışmış en önemli casuslardan biridir.

Babasının ölümünden sorumlu tuttuğu İngilizler nefret etmesi, parasal kazanç arzusu ve hep bir operacı olmak istemesine rağmen II. Dünya Savaşı esnasında Ankara`da çeşitli büyükelçiliklerde uşaklık yapıyor olması casusluk yapmaya başlamasına önayak olmuştur. Franz von Papen`in sefareti döneminde Ankara`daki Almanya Büyükelçiliği`ne gizli İngiliz askeri ve diğer istihbaratını satmıştır.

Arnavut kökenlidir. II. Dünya Savaşı yıllarının Ankara`sından önce Yugoslavya Krallığı büyükelçisinin, daha sonra Almanya büyükelçiliği müsteşarının uşaklığını yapmıştır. Almanya elçilik müsteşarı mektuplarını okuduğu için kısa sürede İlyas Bazna`yı kovmuştur.

1942`den itibaren Britanya İmparatorluğu`nun Ankara büyükelçisi Sir Hughe Knatchbull-Hugessen`in uşaklığını yapmaya başlamış, banyosunda sırtını ovarken ona opera aryaları okuyacak kadar büyükelçi ile yakınlık kurmuştur. 21 Ekim 1943`den itibaren fotoğraflarını çektiği gizli belgelerin örneklerini Almanya büyükelçiliğine teslim etmeye başladığı bilinmektedir. Bunun için, Almanya Büyükelçiliğinde ataşelik yapan Ludwig Moyzisch`e kendisi yaklaşarak 20 000 Sterlin karşılığı elindeki elli altı belgeyi satma önerisinde bulunmuştur. Kısa bir süre ücretli bir Alman ajanı haline gelmiş ve Alman istihbarat servislerince kendisine "Çiçero" kod adı verilmiştir. Müttefiklerce düzenlenen uluslararası toplantılar ve bazı bombardıman planları hakkında önemli bilgiler aktarmış olmakla birlikte, Normandiya Çıkartmasına ilişkin çok belli belirsiz istihbarat ulaştırmıştır. Bütün bu dönem boyunca Ankara`daki İngiliz istihbarat görevleri ise Bazna`nın İngilizce anlamadığını zannetmekte, kendisini casusluğundan şüphelenilemeyecek kadar "eğitimsiz" ve "aptal" olarak görmekteydi.

Bazna, 1944 yılında Alman büyükelçiliğinde görevli bir sekreterin Müttefikler safına iltica etmesi üzerine, ele geçmekten korkarak İngiliz büyükelçisinin yanındaki görevinden ayrılmıştır. Hizmetleri için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası istihbarat servisi Abwehr tarafından kendisine 300 000 Sterlin ödenmiştir. Ancak İlyas Bazna daha sonra, ödenen paraların, Almanların İngiliz ekonomisini çökertmek için bastıkları sahte sterlinlerden olduğunu farketmiştir. Savaşın bitiminden bir süre Federal Almanya hükümetine karşı tazminat davası açmış, çok uzun süren bir davadan sonra kendisine mütevazı bir ödeme yapılmıştır.

``I was Cicero`` (Ben Çiçero`ydum) başlığı altından yayınladığı anılarından ise daha yüksek bir kazanç elde etmiştir. Kitabı 1951 yılında ``5 Fingers`` (Beş Parmak) adı altında, Joseph L. Mankiewicz`in yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmış, Bazna rolünü James Mason oynamıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.