Imagine (şarkı)

"Imagine", John Lennon tarafından yazılmış ve seslendirilmiş ütopik bir şarkının adıdır. Şarkı sanatçının 1971 tarihli Imagine isimli albümünde yer almaktaydı.

Imagine (şarkı)

thumb|200px|``"Imagine"`` single kapağı "Imagine", John Lennon tarafından yazılmış ve seslendirilmiş ütopik bir şarkının adıdır. Şarkı sanatçının 1971 tarihli ``Imagine`` isimli albümünde yer almaktaydı. Her ne kadar çeşitli versiyonları yapılmış olsa ve zaman içinde birçok farklı sanatçı şarkıyı seslendirmiş olsa da hala en çok sevilen ve beğenilen versiyonu orijinal olanıdır.

Bugün en çok sevilen şarkılardan olan Imagine, ``Rolling Stonenin tüm zamanların en iyi şarkıları anketinde üçüncü olmuştur.

Lennon şarkıyı "din-karşıtı, milliyetçilik-karşıtı, geleneklere karşı ve anti-kapitalist fakat şeker kaplı olduğu için kabul görmüş" olarak tanımlamıştır. Bu tanım Geoffrey Giuliano`nun ``Lennon in America`` isimli kitabında belirtilmiştir.

Şarkıda Lennon kendi ütopya görüşünü hayal etmemizi ister, orada ``ülke yoktur``, ``din yoktur``, ``mülk yoktur`` ve ``uğruna öldürecek ya da ölecek herhangi bir şey yoktur``. Orada sadece ``barış içinde yaşayan`` ve ``tüm dünyayı paylaşan`` insanlar vardır.

Her ne kadar şarkı sözlerinin Lennon`un daha barışçıl bir dünyaya dair umutlarından doğduğu düşünülmüş olsa da, aslında şarkının nakaratı Yoko Ono tarafından daha Lennon`la tanışmadan önce çeşitli şiirlerinde ve ``Grapefruit`` isimli kitabında kullanılmıştı. Nakaratın ilham kaynağı 2. Dünya Savaşı sırasında, Ono`nun Japonya`da geçirdiği çocukluğu, bu döneme verdiği tepkidir. Lennon, birkaç sefer, şarkının sözleri için her ikisinin de (Yoko Ono`nun da) anılması gerektiğini belirtmiştir.

Şarkı farklı yerlerde kullanılmış, kabul edilmiş, farklı sanatçılar tarafından defalarca seslendirilmiş ve farklı şeylere ilham kaynağı olmuştur. Bunlardan bazıları:

  • "Imagine" insan hakları örgütü Amnesty International yani Uluslararası Af Örgütü`nün resmi şarkısıdır.
  • 1993`te, Lennon`un Ölüm Yıldönümünde, David Bowie şarkıyı canlı olarak yeniden seslendirmiştir (cover yapmıştır).
  • 1999`da BMI "Imagine" şarkısını 20. yüzyılda en çok seslendirilen 100 şarkıdan biri seçmiştir.
  • 2004`de, A Perfect Circle grubu şarkıyı ``eMOTIVE`` isimli albümlerinde yeniden seslendirdi (cover yaptı).


LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar